کرونا در جهان در ۲۴ ساعت گذشته؛ تردید سازمان جهانی بهداشت در مورد مصونیت بهبودیافتگان و عدم ابتلا دوباره به کووید ۱۹

Corona-Keshvarha

در طی هفته‌های اخیر همواره آمارهای جهانی مبتلایان و جانباختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا روند صعودی داشته است.
شمار قربانیان مبتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان از مرز ۲ میلیون و ۸۲ هزار نفر عبور کرد. حدود  ۲۰۰ هزار نفر تاکنون جان خود را در سراسر جهان بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند. سازمان جهانی بهداشت، روز شنبه ۲۵ آوریل، اعلام کرد: هیچ نشانه و سندی مبنی بر مصونیت افرادی که یک بار به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند، به دست نیامده است. پیش از این برخی از کارشناسان بهداشتی معتقد بودند افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ در برابر ابتلاء  دوباره به ویروس کرونا مصونیت می‌یابند
.
سازمان جهانی بهداشت، روز شنبه ۲۵ آوریل اعلام کرد: در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه افراد بهبود یافته از کووید ۱۹، بار دیگر به این بیماری مبتلا نمی‌شوند، وجود ندارد.

این نهاد جهانی بهداشتی به دولت‌ها در سراسر جهان درباره صدور گواهینامه ایمنی ومصونیت برای افراد مبتلا شده هشدار داد و تاکید کرد: دقت در این گواهینامه‌ها هنوز تضمین نشده است.

پیش از این،‌ برخی از کارشناسان بهداشتی عنوان کرده بودند که در خون افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ پادتن ویروس کرونا وجود دارد و این افراد پس از بهبودی بار دیگر به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. اما گزارش کره جنوبی مبنی بر ابتلا مجدد چند فرد که از کووید ۱۹ بهبود یافته بودند،‌ این فرضیه را با ابهام روبرو ساخت.

جهان با سیر صعودی ابتلا به کووید ۱۹ مواجه است

در هفته‌های بحرانی پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، آمار مبتلایان و جانباختگان بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ همچنان به سیر صعودی ادامه می‌دهد. بر اساس آخرین آمار تا روز شنبه ۲۵ آوریل، حدود ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست دادند.

ایالات متحده آمریکا با بیش از ۵۱ هزار مورد مرگ ناشی از ابتلا به کووید ۱۹، در صدر کشورهای داغدار از شیوع ویروس کرونا قرار دارد. نزدیک به ۹۳۰ هزار مورد قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در این کشور شناسایی شده است. نیویورک بیشترین شمار مبتلایان و جانباختگان را داشته و پس از آن ایالت کالیفرنیا قرار گرفته است.

در حالیکه آمار مبتلایان و جانباختگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در ایالات متحده آمریکا سیر صعودی دارد، برخی از ایالت‌های این کشور، از جمله ایالت‌های تگزاس و جورجیا، تصمیم دارند تا به تدریج از قرنطینه خارج شده و برخی از مشاغل فعالیت خود را از سر بگیرند.

اروپا و بحرانی که هنوز پایانی بر آن متصور نیست

با وجود اینکه بر اساس آمارهای منابع بهداشتی در اسپانیا و بریتانیا، سیر صعودی ابتلا به کووید ۱۹ در این دو کشور متوقف شده است اما هنوز روند ابتلا به بیماری نسبت به هفته‌های گذشته وارد سیر نزولی نشده است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در بریتانیا به حدود ۱۴۴ هزار نفر رسید. نزدیک به ۲۰ هزار نفر تاکنون جان خود را از دست دادند.

در اسپانیا،‌ از مجموع ۲۲۴ هزار مبتلا به کووید ۱۹، نزدیک به ۲۳ هزار نفر جان باختند.  

اما در ایتالیا که قرار است از روز ۳ ماه مه، خروج تدریجی از قرنطینه آغاز شود، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۲۰ نفر از مبتلایان به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند که این تعداد نسبت به یک روز پیش، جمعه ۲۴ آوریل، با کاهش ۴۴ مورد مرگ همراه بوده است.

آلمان که یکی از موفق‌ترین کشورهای اروپایی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا بوده است، تاکنون حدود ۵۶۰۰ مورد مرگ بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ را به ثبت رسانده است. طرح خروج تدریجی از قرنطینه از روز ۲۰ آوریل در این کشور به اجرا درآمد و در مرحله بعدی، خروج تدریجی از قرنطینه روز ۴ ماه مه اعلام شده است. پس از این تاریخ، برخی از سطوح آموزشی فعالیت خود را از سر خواهند گرفت.

در فرانسه، شمار مبتلایان به ویروس کرونا به حدود ۱۲۱ هزار نفر افزایش یافت. نزدیک به ۲۲ هزار نفر هم تاکنون جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست دادند. طی دو هفته اخیر، آمار جانباختگان در فرانسه روند نزولی داشته است.

در بلژیک، با بیش از ۴۴ هزار مورد ابتلا به کووید ۱۹ و بیش از ۶۷۰۰ مورد مرگ ناشی از ابتلا به این بیماری، طرح بازگشایی تدریجی اقتصادی به زودی به اجرا گذارده خواهد شد.

سوئد، یکی از معدود کشورهای جهان بود که اقدام به برقراری مقررات سختگیرانه قرنطینه نکرد و تنها به شهروندان خود نسبت به رعایت موارد لازم توصیه نمود. حدود ۲۰۰۰ نفر تاکنون جان خود را از دست دادند. حدود ۱۸ هزار نفر هم به کووید ۱۹ مبتلا شدند.

آمریکای لاتین و بحران کرونا

در برزیل، شمار مبتلایان به کووید ۱۹ به حدود ۵۵ هزار نفر رسید. بیش از ۳۷۰۰ نفر هم تاکنون جان خود را از دست دادند. سیر ابتلا به ویروس کرونا و مرگ ومیر ناشی از آن در این کشور روند صعودی دارد. تنها در ۲۴ ساعت گذشته شمار جانباختگان ۳۷۳ مورد بیشتر از یک روز قبل از آن، گزارش شده است.

رسانه‌های برزیلی، با اشاره به شمار فزاینده قربانیان کووید ۱۹ و عدم مدیریت صحیح ثبت آمار، آمار واقعی قربانیان را ده تا ۱۵ برابر بیشتر از آمار رسمی تخمین می‌زنند

منبع: رادیو فرانسه