خسارت ۷ تریلیون دلاری ناشی از بحران کرونا به اقتصاد جهانی - کاهش ۱۵ درصدی تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در ۳ ماهۀ جاری

Eghtesad ایرنا: متخصص حوزه کسب و کار با بیان اینکه کرونا ژن اقتصاد دنیا را تغییر خواهد داد، گفت: بحران کرونا هفت تریلیون دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کرده که این میزان، معادل ۱۶ درصد ثروت جهان است.
 
حسین بوعذار جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه بحران‌های مشابه که منجر به رکود جهانی شدند موجب تغییر در ساختار اقتصادی و سیاسی ملل شده‌اند، اظهارداشت: بحران رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۸ سرمایه‌گذاری‌های کلان را از طریق  شرکت‌های چند ملیتی و برون‌سپاری به فعالیت‌های تولیدی در  کشور چین انتقال داد.
 
وی ادامه داد: این فرآیند باعث شد تا در نهایت سرمایه‌گذاران از سودهای کوتاه مدت بهره ببرند.
 
نویسنده کتاب کارآفرینی و مدیریت کسب و کار همچنین به بحران ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱  اشاره‌کرد و گفت: ابعاد این بحران به شکلی بود که حتی منجر به تغییر اساسی در نیروهای نظامی و سیاسی منطقه شد.
 
بوعذار در خصوص شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ که منشاء آن کشور چین بود، گفت: در این دوره نیز بیماری سارس هزاران نفر را به کام مرگ کشاند.
 
این کارشناس حوزه کسب و کار و کارآفرینی تصریح کرد: نکته قابل توجه این بحران‌ها این است که هیچکدام از این بحران‌ها نتوانستند به اندازه شرایط فعلی، حجم اقتصاد جهان را با چالش و ضرر روبه‌رو کنند.
 
وی عوامل موثر در اوج گیری بحران اقتصادی بر اثر شیوع  کرونا را ناشی از چهار عامل اصلی دانست و گفت: جنگ تجاری چین و آمریکا، خروج آمریکا از معاهدات بین‌المللی، نگرش ملی گرایانه به تجارت بین الملل و مهمتر از همه، ناشناخته بودن منشا و درمان این ویروس کشنده است.
 
متخصص حوزه کسب و کار ادامه داد: نگاهی به گذشته تمامی بحران‌های اقتصادی، می‌تواند انگیزه و الگویی برای ایجاد فرصت‌های اقتصادی نهفته در چنین شرایطی را به وجود بیاورد.
 
بوعذار با تاکید بر اینکه علم کارآفرینی با شناخت و ارزیابی چنین فرصت‌هایی، شرایط ایجاد کسب و کارهای جدیدی را فراهم می‌کند، گفت: از این فرصت‌ها باید در راستای ثروت آفرینی، افزایش رفاه مردم و درنهایت کاهش تنش‌های اجتماعی بهره‌برداری کرد.
 
وی تصریح‌کرد: فرهنگ‌سازی، مهیا کردن زیرساخت‌های لازم، آموزش و مکانیزم‌های مالی و پشتیبان به عنوان لازمه‌های ایجاد این شرایط در وضعیت اقتصادی فعلی است.
 
اقتصاد در پسا کرونا و چالش‌ های کوتاه مدت:
 
این کارشناس حوزه کسب و کار و کارآفرینی در خصوص چالش‌های کوتاه مدت در اقتصاد پسا کرونا توضیح‌داد:  افزایش قیمت کالاهای وارداتی و آشفتگی در زنجیره تامین، از جمله این چالش‌ها هستند و این درحالی است که رقابت بر سر کالاهای استراتژیک را بیش از پیش شاهد خواهیم بود.
 
وی ادامه‌داد: علاوه بر این محدودیت دسترسی به تکنولوژی‌ها و انقباض تقاضا در شرایط اقتصادی فعلی را نباید دور از انتظار دانست.
 
چالش‌ های بلند مدت اقتصاد ناشی از کرونا:
 
بوعذار تغییر در رفتار مصرف‌کنندگان و همچنین تضعیف تجارت آزاد و نظریه‌های جهانی‌سازی با رویکرد تقویت تولید محلی را به عنوان بخشی از چالش‌های بلند مدت اقتصاد ناشی از کرونا عنوان کرد و گفت: در این شرایط باید توسعه اقتصاد دیجیتال را به عنوان یک چالش دانست و این درحالی است که کشورهای متوسط و ضعیف با بحرانی‌های اقتصادی رو‌برو می ‌شوند.
 
وی همچنین برای عبور از این شرایط توجه به فرصت ‌های کارآفرینانه ناشی از بحران و عدم اتلاف وقت را با اهمیت خواند گفت: بنابر این باید کسب و کارها به دنبال بهبود هرچه بهتر و بیشتر زنجیره تأمین و تجارت الکترونیک باشند.
 
این کارشناس حوزه کسب و کار و کارآفرینی یادآور شد: باید توجه داشت که استفاده از ابزارهای تکنولوژی IT مانند هوشمند سازی کسب و کار،  ارتباط با مشتریان و تأمین کنندگان برای حفظ فعالیت‌ها، مهم و کاربردی است.
 
بوعذار با تأکید بر ضرورت حفظ نقدینگی تا پایان بحران و ثبت مستمر بدهی ‌ها توسط کسب و کارها، اضافه‌ کرد: توسعه محصولات و خدمات جدید نکته قابل توجه دیگری برای کسب و کارها است که باید در این مسیر گام برداشت.
 
شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفند ماه، کسب و کارهای مختلفی در حوزه ‌های گردشگری، بازرگانی خارجی، کسب و کارهای خرد، تولید، صنایع حوزه نفت، کسب و کارهای عمومی، بازار سرمایه، بازار ارز و همچنین بازار مسکن در کشور را به شکل مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر قرار داد.
 
ویروس کرونا موسوم به کووید ۱۹ از ابتدای اسفند ماه در ایران مشاهده شد که با شیوع آن، اغلب مناطق کشور را در برگرفت و بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا روز جمعه به بیش از ۹۵ هزار نفر رسید. 
 
***
 
پاندمی کرونا موجب کندی رشد اقتصادی در منطقۀ یورو تا سال ۲۰۲۲/ کاهش ۱۵ درصدی تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در ۳ ماهۀ جاری
 
ایبِنا: بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که اقتصاد منطقه یورو احتمالاً در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ احیا می ‌شود، اما پاندمی کرونا تا سال ۲۰۲۲ مانع از رشدی مشابه سال ۲۰۱۹ خواهد شد.
 
به گزارش ایبِنا از رویترز، بانک مرکزی اروپا در نشست روز گذشته عمده سیاست‌ های پولی خود را دست نخورده به حال خود باقی گذاشت و بار دیگر نسبت به خریداری دارایی به ارزش ۱.۱ تریلیون یورو (یا بیشتر در صورت نیاز) در سال جاری متعهد شد.
 
در بولتنی که امروز (جمعه) به چاپ رسید، این نهاد اروپایی اعلام کرد که انتظار دارد تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در ۳ ماهه جاری ۱۵ درصد کاهش یابد و سپس در ادامه سال «به طور دنباله‌ دار و البته ناتمام احیا شود.»
 
در بخشی از این بولتن آمده است: ارقام سالانه با در نظر گرفتن شدیدترین سناریو منعکس ‌کنندۀ کاهش رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در ۳ ماهه دوم سال ۲۰۲۰ در حدود ۱۵ درصد است که در ادامه با احیای دنباله ‌دار و ناتمامی با نرخ رشد ۶ و ۳ درصد به ترتیب برای سه ماهه سوم و چهارم همراه خواهد بود.
 
این نهاد در ادامه اعلام کرده است که ابهام پیرامون مهار ویروس کرونا بدان معنا است که در بدبینانه ‌ترین سناریوی ممکن، تولید ناخالص داخلی منطقه یورو تا ۲ سال دیگر همچنان در سطوحی «به مراتب پایین‌ تر» از آنچه در پایان سال ۲۰۱۹ ثبت شد، باقی خواهد ماند.