ابراز تمایل سازمان جهانی بهداشت در مورد تحقیقات پیرامون سرمنشاء ویروس کرونا

Sazeman J Behdasht-1  دویچه وله فارسی: سازمان بهداشت جهانی مایل است در تحقیق پیرامون سرمنشاء کووید ۱۹، مشارکت داشته باشد. دربارۀ منشاء ویروسی که جهان را به پاندمی کرونا دچار کرد، حدس و گمان ‌های بسیاری رواج یافته و ترامپ آن را به آزمایشگاهی در چین نسبت داده است.
 
سازمان بهداشت جهانی قصد دارد در تحقیق برای یافتن سرمنشاء ویروس کرونا مشارکت کند و در همین رابطه صدور "دعوت رسمی" از سوی جمهوری خلق چین را خواستار شده است.
 
سخنگوی سازمان بهداشت جهانی به خبرگزاری فرانسه گفته است که این سازمان مایل است در تحقیق پیرامون منشاء حیوانی ویروس کرونا با سایر سازمان ‌ها و مراجع بین ‌المللی همکاری کند.
 
جمهوری خلق چین در سطح جهان زیر فشاری فزاینده قرار گرفته است. چندین کشور از چین خواسته‌ اند که دربارۀ منشاء ویروس کرونا با شفافیت اطلاع‌ رسانی کند.
 
دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمریکا، پنجشنبه (۳۰ آوریل) اظهار داشت اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می ‌دهند ویروس جدید کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان به بیرون سرایت کرده است.
 
اندکی پیش از آن ارگان‌ های اطلاعاتی آمریکا این احتمال را رد کرده بودند که "ویروس کرونا از دستکاری آزمایشگاهی یا تغییر ژنتیکی" حاصل شده باشد. 
 
آنها در عین حال این گمانه را رد نکردند که انتشار اپیدمی کووید ۱۹، می ‌تواند نتیجۀ تصادفی ناخواسته در یک لابراتوار چینی باشد.
 
مقام‌ های چینی احتمال اخیر را به شکل قطعی رد کرده و گفته ‌اند که ویروس از یک بازار فروش حیوانات شهر ووهان به انسان سرایت کرده است.
 
کاخ سفید از عملکرد تاکنونی سازمان بهداشت جهانی به شدت انتقاد کرده است.
 
دونالد ترامپ این سازمان بین ‌المللی را به "بی ‌تدبیری" و نادیده گرفتن تقصیر چین در گسترش اپیدمی در سطح جهان متهم کرده است.
 
آمریکا در همین ارتباط پرداخت ‌های [مالی] خود به سازمان بهداشت جهانی را متوقف کرده است.