تیراندازی کره شمالی به پایگاه نظامی کره جنوبی در مرز دو کشور

Dargiri Marzi-Do Koreh

کره جنوبی از تبادل آتش بین سربازان کره شمالی و جنوبی در مرز دو کشور رخ داده است. این منطقه مرزی اگرچه غیرنظامی است، اما تحت کنترل شدید ارتش دو کشور قرار دارد. تیراندازی از سوی کره شمالی رخ داده است.
 
به گزارش ارتش کره جنوبی صبح یکشنبه ۱۴ ادریبهشت (سوم مه) در مرز کره شمالی و کره جنوبی تبادل آتش رخ داده است. این در حالی است که کره جنوبی و کره شمالی دو سال پیش برای کاستن از تنش میان دو کشور گام‌های مهمی برداشتند که شامل برچیدن بسیاری از پستهای کنترل مرزی نیز میشود. 
 
تیراندازی از سوی کره شمالی صورت گرفته و با واکنش متقابل نظامیان کره جنوبی مواجه شده است.در بیانیه ای که کره جنوبی منتشر کرده گفته شده که براساس دستورالمعل، این کشور هم دوبار به آتش کره شمالی پاسخ و همچنین هشدار داده است. 
 
بنابر گزارش‌‌ ستاد کل ارتش کره جنوبی تیراندازی دو طرف به یکدیگر تلفات جانی نداشته است. فرمانده نظامی کره جنوبی اعلام کرده که در یک تماس تلفنی با ارتش کره شمالی علت این تیراندازی را جویا شده است. 
هنوز مشخص نیست که دلیل این تیراندازی از سوی کره شمالی چه بوده است.
 
تبادل آتش میان دو کره یک روز پس از آن رخ می‌دهد که رسانه‌های کره شمالی پس از سه هفته مجددا کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را در مراسم افتتاح یک کارخانه کود شیمیایی نشان دادند. غیبت طولانی رهبر کره شمالی به گمانه‌زنی پیرامون وضع سلامت او دامن زده بود. 
 
کره شمالی و کره جنوبی از هنگام جنگ میان دو کره در فاصله سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ در حالت جنگی به سر می‌برند و قرارداد صلحی میان این دو به امضا نرسیده است. از آن زمان تاکنون یک منطقه غیرنظامی به عرض چهار و طول ۲۵۰ کیلومتر در مرز دو کشور ایجاد شده است.
 
«تحلیل لورا بیکر، خبرنگار بی بی سی در کره جنوبی»
به گفته ارتش کره جنوبی، "احتمال کمی" وجود دارد که کره شمالی عمدا دست به این تیراندازی زده باشد. اما مشخص نیست که چگونه کره جنوبی به چنین ارزیابی رسیده است.
 
حتی اگر این تیراندازی براثر یک حادثه و یا یک محاسبه اشتباه اتفاق افتاده باشد، این نشان می دهد که تا چه حد برای سربازان مهم است که اوضاع را در منطقه بشدت حفاظت شده "غیرنظامی" آرام نگه دارند و این اطمینان را بدهند که اوضاع بدتر نشده است.
 
اگر این تیراندازی، بیشتر تصمیمی تاکتیکی از سوی کره شمالی بوده، در غیر این صورت مسئله بسیار متفاوت است.
 
دراین منطقه تردد خودروهای نظامی مجاز است اما هیچکدام حق ندارند ازمرز تعیین شده عبور کنند. این منطقه به شدت تحت محافظت ارتش دو کشور است.
 
زمان وقوع این تیراندازی جالب است. درست ۲۴ ساعت پس از آن که کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی پس از ۲۱ روز غیبت بار دیگر در انظار عمومی ظاهر شد.
 
پیونگ یانگ گاهی از تاکتیک تشدید برای تشنج زدایی استفاده می کند. یعنی از موقعیت نظامی خود به عنوان اهرمی در مذاکرات بعدی استفاده می کند.
 
اما هر گونه نشانه ای از تیراندازی مستقیم برای بسیاری در کره جنوبی ناامید کننده خواهد بود.
 
در دو سال گذشته، اقدامات زیادی برای کاهش تنش های بین دو کشور پس از دیدار بین رهبران دو کره صورت گرفت. دو کشور توافقنامه نظامی امضا کردند که براساس آن هر گونه تیراندازی عمدی نقض این توافقنامه محسوب می شود.
 
این اولین بار در پنج سال گذشته است که نیروهای کره شمالی مستقیما به سوی کره جنوبی تیراندازی می‌کنند.
 
آخرین حادثه از این نوع زمانی اتفاق افتاد که یک سرباز کره شمالی قصد گریختن به کره جنوبی را داشت. منطقه غیرنظامی پس از جنگ کره در سال ۱۹۵۳ ایجاد و نقش حائل را بین دو این کشور دارد.
 
در دوسال گذشته، دولت کره جنوبی تلاش کرده تا این منطقه مرزی را به منطقه صلح تبدیل کند.
 
کاهش تنشهای نظامی در این منطقه یکی از مفاد توافقنامه بدست آمده بین رهبران دو کشور در نشست پیونگ یانگ در سپتامبر ۲۰۱۸ بود.