شیوع ویروس کرونا در ١۵ استان ایران روند صعودی یافته است؛ افزایش شمار مبتلایان در اهواز، آبادان، کرمانشاه و گیلان

corona kargaran

ار.اف.ای : وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت/ ۴ مه اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، به ٩٨ هزار و ٦٤٧ نفر رسیده و تا کنون ٦٢٧٧ نفر در اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را ازدست داده‌اند. این در حالیست که کمیتۀ اپیدمیولوژی وزارت بهداشت از اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا در ١۵ استان کشور خبر داده است و شمار مبتلایان به این بیماری در اهواز، آبادان، کرمانشاه و گیلان، افزایش یافته است

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ١۵ اردیبهشت اعلام کرد:«بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ١٢٢٣ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٩٨ هزار و ٦٤٧ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٧٤ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده‌اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٦٢٧٧ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: « تا کنون تعداد ٧٩ هزار و ٣٩٧ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢٦٧٦ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند».

وی گفت: « به هیچ وجه شرایط عادی را در هیچ کجای کشور مشاهده نمی‌کنیم؛ بنابراین همچنان رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی و فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ و ترددهای ضروری است».

 

شروع پیک کرونا در ١۵ استان کشور

 

براساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته دربارۀ بیماری کووید -۱۹ در کشور تا روز دوشنبه ۱۴ اردیبهشت که از سوی کمیتۀ اپیدمیولوژی وزارت بهداشت منتشر شد، هرچند روند کشوری کرونا در چند روز اخیر نزولی بوده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که روند صعودی یا شروع پیک ویروس کرونا در ۱۵ استان کشور از جمله قم، لرستان، ایلام، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، زنجان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه، مشاهده می‌شود و به نظر می رسد که استان کردستان به مرحله ثبات رسیده باشد.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد که در اردبیل و سمنان ناسازگاری داده‌ها اجازۀ تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد و یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

 

از امروز مساجد در ١٣٢ شهرستان بازگشایی می‌شوند؛ الزام ماسک و دستکش برای نمازگزاران

 

وزارت بهداشت شیوه نامۀ بازگشایی مساجد در مناطق سفید کرونا را اعلام کرد. روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری کشور، از بازگشایی مساجد و برگزاری نماز جمعه در ١٣٢ شهرستان که در وضعیت کم خطر و سفید قرار دارند، از روز دوشنبه ١۵ اردیبهشت خبر داده بود.

بر اساس شیوه نامۀ وزارت بهداشت برای بازگشایی مساجد، کلیۀ نمازگزاران و مراجعان باید با ماسک و دستکش وارد شوند و زمان حضور در مساجد حداکثر نیم ساعت و فقط به هنگام اذان و برگزاری نمازهای روزانه می باشد. همچنین از توزیع چایی، غذا و نذورات جلوگیری خواهد شد.

 

آلودگی اهواز و شهرهای اطراف آن به ویروس کرونا بالا است

دکتر محمد علوی سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، با اشاره به اعلام برخی شهرهای خوزستان به عنوان شهر سفید گفت: «تقریباً در همۀ شهرهای خوزستان آلودگی به ویروس کرونا وجود دارد و در برخی شهرها، به ویژه در اهواز و شهرهای اطراف آن آلودگی بالا است.»

 

وی افزود: «تمام شهرهای استان خوزستان به غیر از اندیکا، غیر سفید بوده و به ویروس کرونا آلوده هستند».

او در ادامه گفت: «همانطور که مشاهده کردیم با سفر یک فرد اهوازی مبتلا به ویروس کرونا به شهر رامشیر، به صورت انفجاری موارد ابتلا به این ویروس افزایش یافت؛ بنابراین اگر مردم فکر کنند با رفتن به منطقه ای که آلودگی کمتری دارد در امان هستند، درست نیست».

 

شهرستان های ورودی گیلان، در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند

محمدرضا نقی پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، روز دوشنبه اعلام کرد: «دو شهرستان ورودی گیلان یعنی آستارا و رودسر در وضعیت قرمز کرونا دارند». وی تأکید کرد: «همچنان خانه، امن ترین مکان است و مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند».

او وضعیت سفید را کشف یک بیمار کرونایی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر دانست و تصریح کرد: «سه نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر وضعیت زرد و بالای ۳ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر وضعیت قرمز را نشان می دهد».

 

او در ادامه گفت: «شهرستان های سیاهکل و رضوانشهر دارای وضعیت کم خطر و سفید هستند و تداوم این وضعیت بستگی به رفتار مردم دارد؛ رعایت توصیه های بهداشتی درخصوص خودمراقبتی و حفاظت فردی و فاصله گذاری فیزیکی تعیین کننده است و به مهار بیماری در یک منطقه کمک می کند».

ارسلان زارع استاندار گیلان نیز هشدار داد: «اعلام وضعیت سفید در هر منطقه به معنای پایان کرونا نیست و ممکن است طی روزهای آتی، شهرستان‌هایی از وضعیت زرد به قرمز تغییر کنند».

 

روند ابتلا به ویروس کرونا در آبادان تصاعدی است

شکرالله سلمان‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادن گفت: «با رفع محدودیت‌ها شاهد افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید -۱۹ در منطقۀ جنوب غرب خوزستان هستیم و در صورت عدم رعایت فاصله‌گذاری هوشمند، به وضعیت سفید نمی رسیم».

 

وی افزود: «با افزایش تردد مردم در بازارها، آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آبادان به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافته و این مهم سلامت جامعه را به خطر ‌انداخته است».

او تأکید کرد: «مردم باید توصیه های در منزل ماندن را رعایت کنند و فقط بر حسب ضرورت از منزل خارج شوند و تا جایی که امکان دارد کارها را از محل منزل انجام داده و چنانچه از منزل خارج می‌شوند رعایت الگوهای بهداشتی را جدی بگیرند».

 

افزایش شمار مبتلایان در کرمانشاه و خطر انتقال ویروس در صف‌های احراز هویت

نگاهی به نمودار ابتلا به ویروس کرونا در استان کرمانشاه، نشان می دهد که تعداد مبتلایان در ۱۰ روز اخیر به وضوح افزایش یافته است و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی این استان، تجمع افراد به دلایل مختلف را یکی از علت‌های این روند صعودی می‌دانند.

 

یکی از طرح‌های دولت که مردم را به صف و تجمع وادار می‌کند، ثبت‌نام برای دریافت کُد بورسی از دفاتر پیشخوان دولت است که افراد زیادی را به مدت طولانی در یک فضای مسقف کوچک دور هم جمع می‌کند و سلامتی آنها را تهدید می‌کند. اغلب دفاتر پیشخوان دولت در این روزهای شیوع ویروس کرونا در کرمانشاه، مملو از جمعیتی است که برای احراز هویت و دریافت کد بورسی در صف ایستاده اند که بنا به گفتۀ کارشناسان، این تجمع ها چرخۀ انتقال ویروس را افزایش می دهد.

 

خطر کوچ ویروس کرونا با عشایر آذربایجان شرقی

به رغم آنکه عشایر آذربایجان شرقی، در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا، به درخواست سازمان های مسئول، کوچ سالانۀ خود از قشلاق به ییلاق را یک ماه به تأخیر انداخته و به بعد از ١۵ خرداد موکول کرده‌اند، اما کارشناسان نسبت به خطر انتقال این ویروس کشنده از مناطق گرمسیر به سردسیر و ارتفاعات در حین اقامت در "آبا" که محل چادر زدن و اسکان عشایر است، ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

حسین غفاری مسئول ستاد مقابله با کرونای سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، روز دوشنبه گفت: «توصیه می شود عشایری که قصد کوچ بهاره دارند، کوچ خود را تا حد ممکن به تعویق بیندازند، زیرا در هنگام کوچ ویروس کرونا می تواند از منطقه گرمسیر به منطقه سردسیر انتقال پیدا کند؛ بنابراین اگر در محلی آلودگی وجود دارد این آلودگی می تواند به محل جدید انتقال یابد».

وی افزود: «مراتع ییلاقی بیشتر هوای خنک و سرد دارند و ویروس کرونا در این مناطق ماندگارتر است؛ با ورود انسان و دام ها به ییلاقات، ویروس از طریق ترشحات دهان و بینی، کفش و لباس انسان و دام یا خودرو می‌تواند مراتع را آلوده کند؛ ضدعفونی کردن آبخوری، آبشخور ‌و محل تعلیف دام و وسیله حمل و نقل علوفه از جمله مواردی است که باید عشایر در حین کوچ رعایت کنند».


در این رابطه