فراخوان سازمان عفو بین‌الملل برای آزادی فوری تمام زندانیان عقیدتی

amnesty international

خبرهای شیوع کرونا در زندان‌ها و خطری که متوجه سلامت و جان زندانیان است، سازمان‌های حقوق بشری را به تکاپو انداخته و از دولت‌ها خواسته‌اند تا زندانیان را آزاد کنند. در همین راستا، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از دولت‌ها خواست تا زندانیان عقیدتی را فوری آزاد کنند.

به گفته مدیر بخش کارزارهای عفو بین‌الملل «در حال حاضر بیش از همیشه اهمیت دارد که دولت‌ها برای محافظت از همه کسانی که پشت میله‌های زندان به‌سر می‌برند، بی‌درنگ وارد عمل شوند و از جمله به آزاد‌سازی همه افرادی اقدام کنند که تنها به ‌دلیل بهره‌گیری مسالمت‌آمیز از حقوق خود به زندان افتاده‌اند.»

سائورو اسکارپلی با تاکید بر بی‌گناهی زندانیان عقیدتی، خطراتی که از ناحیه شیوع کرونا متوجه آنهاست را یادآور شده و افزوده است: «جمعیت بیش از حد ظرفیت و نبود بهداشت در زندان‌های سراسر دنیا مانع از آن می‌شود که زندانیان بتوانند اقدامات پیشگیرانه در مقابل این بیماری، مانند فاصله‌گیری از یکدیگر و شستن دست‌ها را به طور مرتب رعایت کنند. حبس غیرمشروع زندانیان عقیدتی آن‌ها را در معرض مخاطرات بیشتری قرار داده است.»

 

جیف لوگو تلگرام ایران کارگر

 

در ایران نیز شمار زیادی از زندانیان عقیدتی و سیاسی علی‌رغم انتشار خبرهایی مبنی بر شیوع بیماری کرونا در زندان‌ها،‌ همچنان از آزادی ولو موقت برخوردار نیستند.

سائورو اسکارپلی همچنین گفته است: «ادامه بازداشت نامشروع هر زندانی، در حالی که یک بیماری مسری در دنیا شیوع پیدا کرده، اقدامی است به‌شدت بی‌رحمانه و غیرمسئولانه. برخورداری همگانی از حقوق بشر باید محور اقدامات برای مقابله با کرونا ویروس باشد.»

 

   دست‌کم ۲۵۱ مجازات اعدام در ایران طی سال ۲۰۱۹؛ گزارش عفو بین‌الملل

 

بیانیه سازمان عفو بین‌الملل از دولت‌ها خواسته است تا برای زندانیانی که کماکان در زندان‌ها به سر می‌برند، خدمات بهداشتی متناسب با نیازهایشان، مشابه با خدماتی که در سطح جامعه وجود دارد فراهم نمایند: «همچنین، مقام‌ها و مسئولان باید پرونده‌های زندانیان منتظر محاکمه و نیز زندانیان نوجوان را مورد بازبینی قرار داده و آزادسازی زودهنگام، موقت، یا مشروط زندانیانی را که بیشتر در معرض خطرند، از جمله سالمندان و افرادی که مشکلات پزشکی دارند، مد نظر قرار دهند.»