زمین لرزۀ ۵.۱ ریشتری در تهران

zaminlarzeh زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۱ ریشتر حدود ساعت ۴۸ دقیقه پس از نیمه شب جمعه تهران را لرزاند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر زمین لرزه‌ای ۵.۱ ریشتری ساعت ۰۰:۴۸:۲۱ جمعه تهران و شهرهای اطراف را لرزاند. این زمین لرزه در تمام مناطق پایتخت احساس شد.
 
مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران محل وقوع زمین لرزه را مرز استان‌های مازندران و تهران - حوالی دماوند اعلام کرد.
 
به گزارش این مرکز زمین لرزه در طول جغرافیایی: ۵۲.۰۵، عرض جغرافیایی: ۳۵.۷۸ و در عمق ۷ کیلومتری زمین رخ داد.
 
مرکز زلزله ۶ کیلومتری دماوند (تهران) ۱۳ کیلومتری رودهن (تهران)، ۱۶ کیلومتری بومهن (تهران) بود.
 
به گزارش مهر ساعاتی پیش از این زلزله در ساعت ۲۳:۳۰ پنجشنبه شب پیش لرزه‌ای به بزرگی ۲.۹ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در همین منطقه رخ داد مرکز این زلزله ۸ کیلومتری دماوند، ۱۳ کیلومتری رودهن و ۱۶ کیلومتری بومهن اعلام شده بود.
 
تصاویر مربوط به وضعیت شهر تهران پس از زلزله را می‌توانید اینجا ببینید.
 
خبرهای مربوط به زلزله در پی می‌آید:
 
۱۱:۵۷ معاون پژوهشگاه زلزله شناسی: ۲۶ پس لرزه تا ساعت ۶ صبح رخ داد / چرا زلزله ربطی به آتشفشان نداشت؟ 
 
دکتر محمد تاتار معاون پژوهشی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص زلزله شب گذشته گفت: در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه پنج شنبه یک پیش لرزه ۲.۹ ریشتری داشتیم که تقریباً بعد از آن یک زلزله ۵.۱ ریشتری اتفاق افتاد.
 
وی با بیان اینکه اگر بعد از این زلزله ۵.۱ ریشتری زلزله‌ای با بزرگای بیشتر رخ می‌داد می‌توانستیم بگوییم ۵.۱ ریشتری یک پیش لرزه بوده، اظهار داشت: اما با توجه به اینکه تا ساعت ۶:۰۰ صبح ۲۶ پس لرزه در همان نقطه رخ داد می‌توانیم بگوییم عملاً زمین لرزه ۵.۱ زمین لرزه اصلی بوده است.
 
تاتار با تأکید بر اینکه دقت مکان یابی این زمین لرزه‌ها در کشور بالاست، خاطرنشان کرد: بعد از این پیش زمین لرزه، زلزله و پس لرزه‌ها، مکان یابی در اطراف تهران با دقت بالایی ثبت می‌شود.
 
به گفته وی تا ساعت ۶:۳۰ صبح بزرگترین زمین لرزه با بزرگای ۳.۹ ریشتر بوده است که با این ویژگی‌ها می‌توان گفت زمین لرزه ۵.۱ ریشتری همان زمین لرزه اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله‌های بزرگ‌تر بسیار کم است.
 
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تأکید بر اینکه خیلی وقت‌ها، زمین لرزه‌ها می‌توانند گسل‌های دیگر را فعال کند، تصریح کرد: شواهدی در این خصوص ندیدیم و این احتمال وقوع زلزله بعدی را خیلی کمتر می‌کند.
 
وی با بیان اینکه این گسل سابقه فعالیت زیادی داشته است، افزود: طی ۱۰۰ سال گذشته در این نقطه زلزله‌ای به این بزرگی نداشتیم و بزرگترین آن ۴-۴.۵ ریشتر بوده که در این مقیاس زمین لرزه زیادی رخ داده است.
 
تارتار گفت: زمین لرزه شب گذشته طبیعی و با ساز و کاری مشخص بوده است؛ انتظار وقوع این زمین لرزه‌ها را از این گسل داریم.
 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: ساز و کار کانونی برای زمین لرزه با گسل مشا همخوانی داشت. زمین لرزه بخشی از گسل مشا بود.
 
وی با تأکید بر اینکه زمین لرزه پدیده پیچیده‌ای است، گفت: ما معمولاً اطلاعاتی را بر اساس سابقه زلزله در منطقه یا لرزه خیزی مشابه در سایر مناطق را ارائه می‌دهیم. اما در بسیاری از موارد پیش می‌آید که زمین رفتار غیرطبیعی نشان می‌دهد.
 
تاتار خاطرنشان کرد: معمولاً زلزله تا مدت‌ها پس لرزه‌هایی دارد که این روند ادامه خواهد داشت.
 
زمین لرزه ربطی به آتشفشان ندارد:
 
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در خصوص مقیاس پس لرزه‌ها اظهار داشت: بعد از زمین لرزه اصلی تا مقیاس ۱-۱.۵ ریشتر هم در آن منطقه مکان یابی می‌شود که به دلیل زلزله شب گذشته این مکان یابی شروع شده است.
 
وی با بیان اینکه پس لرزه‌هایی بعد از زلزله ۵.۱ ریشتر رخ داده، تصریح کرد: بزرگترین این پس لرزه‌ها ۳.۹ ریشتر در همان نقطه بوده است؛ اگر پس لرزه‌ای با مقیاس ۴ ریشتر در همان نقطه هم رخ دهد، عجیب نیست که تا این مقیاس در تهران هم احساس خواهد شد.
 
تاتار تأکید کرد: احتمال وقوع زلزله بزرگ‌تر از ۵.۱ ریشتر بسیار کم است ولی صفر نیست.
 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در خصوص ارتباط زلزله و آتشفشان گفت: این زلزله هیچ ارتباطی با آتشفشان ندارد زیرا این زمین لرزه گسل مشخصی داشته و با اطمینان بالای ۹۰ درصد می‌توانیم بگوییم که این زمین لرزه‌ها از گسل مشا بوده است.
 
تاتار گفت: تاکنون هیچ زمین لرزه‌ای آتشفشانی را فعال نکرده است؛ اگر آتشفشانی فعال شود همزمان با آن زمین لرزه‌ای را احساس می‌کنیم که این زمین لرزه با زمین لرزه‌ای حاصل از حرکت گسل‌ها، تفاوت دارد.
 
۵:۰۶ مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: تاکنون گزارش نگران کننده‌ای در خصوص زلزله از سراسر استان تهران نداشتیم.
 
منصور درجاتی از آماده باش تیم‌های مدیریت بحران استان تهران به دلیل کرونا و ضدعفونی معابر خبر داد و افزود: تخریب و خسارت جانی در پی وقوع زلزله نداشتیم و برای حضور احتمالی مردم در بیرون از منازل درب بوستان‌ها برای پذیرش مردم باز شده است.‌
 
۴:۳۰ رئیس مرکز لرزه نگاری گفت: تاکنون ۲۰ پس لرزه ثبت شده است. روند پس لرزه‌ها نزولی است.
 
وی افزود: انتظار وقوع پس لرزه‌هایی با قدرت ۴ ریشتر را داشتیم.
 
۳:۵۹ جانشین پلیس پیشگیری پایتخت از اعزام گشت‌های ویژه پلیس برای جلوگیری از سرقت منازل در سطح محلات خبر داد.
 
وی افزود: توصیه می‌کنیم به هنگام حضور در خودرو، مراقبت‌های لازم را داشته باشند.
 
جانشین پلیس پیشگیری پایتخت هشدا ر داد که آن دسته از افرادی که در فضاهای مختلف با شایعه پراکنی اقدام به تشویش اذهان عمومی می‌کنند اقدامشان جرم است و قطعاً تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.‌
 
۳:۴۴ فرماندار دماوند گفت: مردم دماوند طی ۴۸ ساعت آینده هوشیار باشند.‌
 
۳:۳۵ اسماعیل نجار رئیس ستاد بحران کشور گفت: بیش از ۱۶ پس لرزه داشتیم که بالاترین پس لرزه ۳.۹ ریشتر بوده و آخرین پس لرزه هم ۳.۵ ریشتر بوده است و زلزله ۵.۱ ریشتری زلزله اصلی بوده است.
 
۳:۳۰ رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و مسکن گفت: احتمال وقوع زلزله‌های بزرگ‌تر بعید است.
 
۳:۲۷ شهردار آبعلی از بازگشایی محور هراز که در پی ریزش کوه و زلزله مسدود شده بود، خبر داد.
 
۳:۱۸ سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که زلزله خللی در شبکه و تأسیسات گازرسانی به وجود نیاورده است.
 
۳:۰۸ مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع توانیر با حضور در مرکز دیسپچینگ برق کشور گفت: اکیپ‌های عملیاتی برق شرکت‌های توزیع برق تهران بزرگ، استان تهران، البرز، مازندران و غرب مازندران در پی وقوع زمین لرزه در حالت آماده باش در آمدند.
 
وی تاکید کرد: هیچ گونه خاموشی به دلیل زمین لرزه گزارش نشده است و شرایط برق کشور پایدار است.
 
۳:۱۰ سخنگوی اورژانس کشور از مصدومیت ۱۳ نفر و فوت دو نفر بر اثر ترس و فرار پس از زلزله خبر داد.‌
 
۲:۵۵ ساعت ۲ و ۵۲ دقیقه پس لرزه‌ای به بزرگی ۳.۵ ریشتر حوالی دماوند را لرزاند.
 
این زمین لرزه به طول جغرافیایی ۵۲.۰۲ و عرض جغرافیایی ۳۵.۷۹ در عمق ۱۱ کیلومتری زمین روی داد. مرکز این زلزله در ۸ کیلومتری دماوند، ۱۱ کیلومتری رودهن و ۱۵ کیلومتری بومهن گزارش شد.
 
۳:۰۰ غلامحسین محمدی رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل شهرداری تهران در توئیتی نوشت: بنا به دستور شهردار تهران درب کلیه بوستان‌های شهر گشوده شده است و پذیرای شهروندانی هستند که مایلند امشب را بیرون از منزل سپری کنند. رعایت مسائل بهداشتی و خودمراقبتی برای مقابله با شیوع کرونا فراموش نشود.
 
۲:۵۵ رضا کرمی محمدی رئیس ستاد بحران شهرداری تهران گفت: شهروندان اپلیکیشن شهر آماده را نصب کنند و از نکاتی که در ارتباط با زلزله در آن ذکر شده استفاده کنند. در زمان زلزله و پس لرزه باید به مراکز امن برویم و در این اپلیکیشن این مراکز ذکر شده است. ضمن اینکه توصیه می‌شود مردم در راه‌های اضطراری که برای رفت و آمد نیروهای امدادی است پارک یا توقف نکنند.
 
کرمی ادامه داد: پایگاه مدیریت بحران در حال آماده باش هستند. بهتر است مردم در هنگام زلزله بیرون نیایند و مکان‌های امن خانه را از قبل شناسایی کرده باشند و آنجا بمانند. خصوصاً از آسانسورها استفاده نکنند. وی در پایان گفت: ممکن است ما تا سه روز درگیر این شرایط باشیم و بعدش آماده باش را رها می‌کنیم.
 
۲:۴۵ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که به دنبال وقوع زلزله در تهران، تمام مراکز با صد درصد ظرفیت در آماده‌باش کامل هستند.
 
وی در حساب توئیتر خود نوشت: با مسئولان اورژانس کشور و هلال احمر و مدیران ذیربط در بخش‌های درمانی تماس داشتم، خوشبختانه تمام مراکز با صد درصد ظرفیت در آماده‌باش کامل قرار دارند.
 
۲:۳۶ شهردار تهران گفت: اگر کرونا نبود سوله‌ها پذیرای مردم بودند. مردم تا صبح با آمادگی در جاهای امن حضور داشته باشند. توصیه نمی‌کنیم که مردم حتماً خارج از خانه باشند.‌
 
۲:۳۱ رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با صدور دستوری خواستار آماده باش نیروهای امدادی و جهادی و بسیج امکانات به منظور امدادرسانی به آسیب دیدگان احتمالی زلزله تهران و دماوند شد.‌
 
۲:۳۰ سخنگوی سازمان اورژانس گفت: ۶ مصدوم در گیلاوند و ۵ مصدوم در تهران بر اثر استرس داشته‌ایم.
 
مجتبی خالدی اظهار کرد: در شهرستان رودهن یک مرد ۶۰ ساله بر اثر تروما در حین فرار فوت کرد و ۱۱ نفر مصدوم ترومایی ناشی از فرار شدند. در استان مازندران- شهرستان آمل در روستاهای بایجان، صقرچی، گزنک و لاسم بدون صدمات جانی و خسارات مالی گزارش شده است.‌
 
۲:۲۵ مدیرکل راهداری استان تهران از ریزش کوه در محور شمیرانات منطقه کمرخانی در پی وقوع زلزله خبر داد و گفت: یک لاین این محور مسدود شد.‌
 
۲:۲۰ زلزله ۳.۹ ریشتری دماوند را لرزاند. تا کنون ۸ پس لرزه رخ داده است.
 
۲:۱۶ فرمانده کل ارتش به فرماندهان نیروهای ارتش، دستور داد آمادگی کامل برای کمک به ستاد بحران داشته باشند.
 
سخنگوی ارتش نیز ضمن ابراز امیدواری برای در امان ماندن هم‌وطنان از هر نوع خسارت زلزله امشب تهران، تاکید کرد یگان‌های ارتش در تهران و استان‌های همجوار، آماده کمک‌رسانی هستند.‌
 
۲:۱۳ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در اینستاگرام اعلام کرد: به خاطر وقوع زلزله، تماسهای صوتی شهر تهران چندین برابر شده است. همزمان مصرف اینترنت کاهش چشمگیری داشته است. وی گفت در لحظات ابتدایی رخداد زلزله در شهر دماوند ترافیک شبکه صوتی کشور حدود ۱۴ برابر رشد داشت. در شهر تهران رشد ۹ برابری را شاهد بودیم. برای دقایقی شبکه به حالت اشباع رسید و برقراری تماس‌های صوتی بسیار مشکل بود.
 
وی از مردم خواست برای آزادسازی کانال‌های صوتی، در صورت امکان برای برقراری تماس از پیام رسان ها استفاده کنند.
 
۲:۱۰ نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تا کنون ۷ پس لرزه آمده است و می‌توانیم بگوییم زلزله ۵.۱ ریشتری زلزله اصلی بوده است، بالاترین پس لرزه ۲.۵ ریشتر بوده و این نگرانی ما را کم می‌کند. اگر پیش لرزه‌ها از یک عددی به صورت تصاعدی بالا برود نگران کننده است اما اگر زلزله بیاید و پس لرزه‌ها از اعداد ۴ و ۳ به دو و یک برسد نگرانی ما برطرف می‌شود. می‌شود گفت زلزله امشب این گونه بوده است.
 
تا این لحظه مشکل خاصی به جز نگرانی مردم نداشته‌ایم. خسارت جانی نداشته‌ایم و خسارت مالی نیز گزارش نشده است. مردم به شایعات توجه نکنند و اخبار را از منابع رسمی پیگیری کنند. روال پس لرزه‌ها نشان می‌دهد که خطری تهران را تهدید نمی‌کند. ۲:۰۰ رئیس هلال احمر دماوند گفت: مردم دماوند باید با همراه داشتم چند پتو و لباس گرم ساعات آتی را در فضای باز سپری کنند و از قرار گرفتن در مکان‌های مسقف فعلاً خودداری کنند. مرکز زمین لرزه روستای زیارت بوده اما هیچ خسارتی قابل توجهی در این روستا هنوز گزارش نشده و بررسی‌ها ادامه دارد. مردم همچنین با توجه به احتمال شیوع کرونا از تجمع جدا خودداری نمایند.
 
۱:۵۰ رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به آماده باش پلیس راهور گفت: بین ۲۰ تا ۳۰ درصد میزان ترافیک در سطح شهر افزایش پیدا کرده ولی مشکل ترددی نداریم. برخی پمپ بنزین‌ها پر مراجعه تر شد که مأموران در جلوی این مراکز مستقر شدند تا ترافیک را روان کنند.
 
۱:۴۵ مدیرعامل هلال احمر استان تهران از آماده باش تیم‌های جستجو و نجات در پی زلزله ۵.۱ ریشتری امشب خبر داد.‌
 
۱:۴۳ وزیر کشور در دستوری به استاندار تهران و رئیس سازمان مدیریت بحران از آنها خواست با سرعت نسبت به ارسال تیم‌های مجهز امدادی به منطقه اقدام کنند. وی خواستار امدادرسانی سریع و بهینه به آسیب دیدگاه احتمالی، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و مراقبتی درباره بیماری ویروس کرونا در منطقه دماوند تهران شد. رحمانی فضلی همچنین ارزیابی از خسارات و اقدام به موقع جهت حل مشکلات مردم را از موارد ضروری در امدادرسانی مورد تاکید قرار داد.
 
۱:۴۲ رئیس اورژانس دماوند از یک مورد مصدومیت ناشی از اضطراب زلزله در این شهر خبر داد.‌
 
۱:۳۸ بعد از زلزله تهران و با دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان برای اسکان مردم دربهای استادیوم آزادی، تختی، کشوری شیرودی و انقلاب برای استقرار مردم باز شد. وزیر ورزش و جوانان دستور داد تمامی اماکن روباز ورزشی استان تهران آماده پذیرایی از مردم در صورت تمایل باشند.
 
۱:۳۵ روابط عمومی سازمان ورزش شهرداری تهران اعلام کرد: ۵۲ سوله ورزشی الزهرا (س) شهرداری تهران آماده پذیرش شهروندان است.‌
 
۱:۳۰ مرکز اطلاع رسانی پلیس اعلام کرد: مرکز فوریت‌های پلیسی آماده دریافت تماس‌های پلیسی شهروندان استو شماره‌های آتش نشانی ۱۲۵ و شماره اورژانس ۱۱۵ می‌باشد لطفاً از تماس‌های غیر ضروری با سامانه ۱۱۰ خودداری شود. این مرکز از شهروندان خواست خونسردی خود را کاملاً حفظ کنند، اخبار موثق را از رسانه ملی دنبال کنند، به شایعات توجهی نکنند و کلیه اقدامات مراقبتی و حفاظتی را در صورت وقوع احتمالی پس لرزه مد نظر داشته باشند.
 
۱:۲۵‌ اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: احتمال وقوع پس لرزه همچنان ادامه دارد و در حال حاضر پیگیر هستیم مردم نکات ایمنی را رعایت کنند.‌
 
۱:۲۲ وزیر ارتباطات خبر داد: هیچ قطعی تا این لحظه در شبکه‌ی ارتباطی کشور به خاطر زلزله به‌وجود نیامده است، با توجه به هشدار ستاد مدیریت بحران مبنی بر احتمال وقوع پس لرزه، به همه واحدهای عملیات شبکه در اپراتورهای تلفن‌همراه و شرکت ارتباطات زیرساخت، اعلام آماده باش کردم.‌
 
۱:۲۰ سخنگوی اورژانس گفت: در جنوب استان مازندران و شرق استان تهران که دماوند و فیروز کوه می‌شود مشکلی گزارش نشده است اما هنوز از روستاها اطلاعاتی نداریم.‌
 
۱:۱۹ سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: به دنبال وقوع زلزله در نزدیکی تهران تا کنون حادثه‌ای در تهران گزارش نشده است. بیمارستان‌های پل سفید، دماوند و فیروز کوه در حالت آماده باش هستند. حوزه سلامت تا اطلاع ثانوی در حالت آماده باش قرار دارد.
 
۱:۱۰ رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از اعزام ۵ تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده خبر داد.