آزمایش موفق یک واکسن چینی ویروس کرونا بر روی میمون ها - فهم تحقیقی مهم مرگ عده ای از بیماران مبتلا به کرونا بخاطر لخته شدن خون در رگ ‌ها

Vaccin-1 ایرنا: اولین آزمایش واکسن ساخت چین برای درمان کرونا بر روی حیوانات بر اساس اعلام پزشکان این کشور با موفقیت همراه بوده است.
 
به گزارش ایرنا تارنمای «یی سی» چین روز جمعه گزارش کرد که واکسن «پیکو واکس» را شرکت واکسن سازی «سینوواک بیوتک» شهر پکن تولید کرده و با موفقیت روی میمون ها آزمایش شده است.
 
گزارش حاکی است این واکسن پس از آزمایش روی میمون ها،  موجب تولید پادتن در آنها شده و سیستم ایمنی بدن آنها را بنوعی تقویت کرده است که بتوانند ویروس ها را از بین ببرد.
 
در روند آزمایش این واکسن روی نوعی میمون که هندی هستند، پس از سه هفته به بدن آنها ویروس کرونا تزریق شد، یک هفته بعد آزمایش ها نشان داده که ریه میمون ها از ویروس پاک شده است.
 
میمون های دیگری که کرونا به آنها تزریق شده، ولی واکسن دریافت نکرده بودند، بشدت بیمار شده و علایمی از تولید پادتن نداشته اند.
 
این واکسن البته از اواسط آوریل روی برخی از داوطلبان آزمایش شده، اما پزشکان هنوز نتیجه آن را اعلام نکرده اند.
 
با این حال پیکو واکس تنها واکسن جهان نیست که برای درمان کرونا ۱۹ ساخته شده است.
 
یک مؤسسه نظامی در چین هم واکسن دیگری را مشابه پیکو واکس تولید کرده است، این تولیدی شرکت سینوهارم چین نیز برای آزمایش آماده شده است، اما چون شمار مبتلایان به کرونا در چین زیاد نیستند، یافتن داوطلب برای آزمایش، یکی از چالش های پزشکان است.
 
***
 
نتیجه یک تحقیق: لخته‌ شده خون علت مرگ بیماران کرونایی
 
دویچه وله فارسی:  ظرف هفتۀ گذشته، جسد ۱۷۰ نفر که بر اثر کرونا درگذشته بودند، در مؤسسه پزشکی قانونی کلینیک دانشگاه هامبورگ کالبد شکافی شد. در کالبد شکافی این اجساد، روشن شده که مرگ بسیاری از صاحبان آنها که به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند، بر اثر آمبولی ریه و لخته شدن خون در رگ ‌ها بوده است. نتیجۀ این تحقیقات می ‌تواند در نجات جان بیماران کرونایی بسیار مؤثر باشد.
 
به طور مشخص کالبد شکافی جسد ۱۲ نفر که بین ۵۲ تا ۸۷ سال داشتند ، علائمی دال بر لخته شدن خون را نشان داده است. مرگ چهار نفر از آنان دقیقاً بر اثر آمبولی ریه بوده است. این چهار نفر پیش از ابتلا به کرونا، هیچ عارضه، دال بر لخته شدن خون، نداشته‌ اند.
 
کلاوز پوشل، مدیر مؤسسه می ‌گوید، در سایر موارد کالبد شکافی نیز با نشانه‌ های مرگ بر اثر آمبولی ریه برخورد کرده است. او و همکارانش به این نتیجه رسیده ‌اند که درمان با داروهایی که به رقیق شدن خون کمک می ‌کنند، می ‌تواند در جلوگیری از مرگ بیماران مبتلا به کرونا بر اثر لخته شدن خون، مؤثر باشد. او تصریح کرده است که با توجه به نتایج این کالبد شکافی، جان بسیاری از بیماران می ‌تواند با استفاده از داروهای ضد لخته شدن خون، نجات داده شود و این پدیده در درمان بیماران مبتلا به کووید، باید مورد توجه قرار گیرد.
 
نتیجۀ تحقیق پزشکان در هامبورگ اخیراَ در نشریه معتبر علمی Annals of Internal Medicine منتشر شده است.