عدم موفقیت راه حل واسطه ای حکومت سوئیس برای تجارت کالاهای اساسی با ایران

Tahrim-Usa-1 ایرنا: دولت سوئیس اعلام کرد که کانال تجاری ‌ای که با تأیید آمریکا و به منظور تسهیل در تجارت کالاهای اساسی با ایران ایجاد شده بود، کندتر از حد انتظار بوده و نتیجه خاصی در بر نداشته است.
 
تارنمای خبری آمریکایی دیلی بیست امروز در گزارشی اختصاصی به نقل از دولت سوئیس خبر داد که این کانال «بشردوستانه» که دولت ترامپ بنای آن را برای صادرات دارو و دیگر اقلام به ایران نهاده بود، در واقع به تبادلات خاصی منجر نشده است.
 
فابیان ماینفیش (Fabian Maienfisch) یکی از سخنگویان دبیرخانه دولتی امور اقتصادی سوئیس که بر این کانال نظارت می ‌کند، به دیلی بیست گفت: هیچ تراکنشی انجام نشده است. متأسفانه کل این فرآیند به دلیل شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ کندتر از حد انتظار بوده است.
 
یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این خبر به دیلی بیست گفت: تأسف آور است که دولت ایران پیشنهاد کمک بشردوستانه ما برای بیماری کووید ۱۹ را رد کرد. این پیشنهاد هنوز روی میز است.
 
وی افزود: آمریکا و سوئیس به موفقیت «توافق تجارت بشردوستانه سوئیس» کماکان متعهد بوده و انتظار داریم که تبادلات بزودی ادامه یابند. روحانی رئیس جمهوری ایران نیز تأیید کرده که تحریم‌ های آمریکا واکنش ایران به کووید ۱۹ را مختل نکرده است.
 
وزارت خزانه‌ داری آمریکا چندی پیش اعلام کرد ساز و کار جدید مبادله کالاهای کشاورزی و دارو میان سوئیس و ایران به طور کامل عملیاتی شده است.
 
آمریکا تلاش کرده است تا از طریق این ساز و کار که آن را «تمهید تجاری انسان‌ دوستانه سوئیس» می ‌نامد، چهره‌ ای بشردوستانه برای خود ایجاد کند. این در حالی است که تحریم ‌های ظالمانه واشنگتن علیه ایران دارو و کالاهای کشاورزی را نیز شامل شده و شرایط دشواری را ایجاد کرده است.