اطلاعيه خانواده کشکولی: يورش پاسداران به آرامگاه َمجازی ايرج کشکولی در ايران

kashkuli iraj
ايرج كشكولى در چهاردهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با سوم ماه مه ۲۰۲۰ در حومۀ پاريس جان سپرد و بستگان و یاران خود را در اندوهی بزرگ فرو برد. او که سالها بود از بیماری پاركينسون رنج میبرد، چند روز پيش از مرگ براى معالجه به بيمارستان برده و در آنجا به ويروس كرونا مبتلا میشود و بعد از چند روز چشم بر جهان میبندد و به خواب ابدی فرو میرود. ایرج وصيت کرده است که پیکراو در فرانسه سوزانده شود و كسى در مرگ او مویه و زاری نکند.
اما خانوادۀ ایرج در ايران به نشانۀ سوگواری و به رسم ترکان قشقائی در قبرستان روستاى برشنه، زادگاه ایرج، در نزديكی شيراز گرد میآیند و سنگ قبرى تهيه میکنند و در غیابِ پیکرِ عزیز از دست رفته شان، او را در قبری مجازی و در آئینی نمایشی دفن میکنند.
در این مراسم خصوصی که در بعد از ظهر پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت آغاز شده بود، به دلیل شیوع ویروس کرونا در این ایام، فقط بستگان نزدیک ایرج شركت كرده بودند. اما در نیمه شب همان روز پاسداران با ٢ خودروی سپاه به آرامگاه وی حمله كرده و سنگ قبر و گلهاى اهدائى خانواده را تخریب و لگدمال میکنند و همه چیز را ازبین میبرند.
ما به عنوان خانواده، دوستان و ياران زنده یاد ايرج با ابراز انزجار ازاین یورش وحشیانه و ننگآور مأموران جمهورى اسلامى، این گزارش کوتاه را - همرا ه باعکسی به یادگار از مراسم سوگواری و عکس دیگری به گواه سنگدلی و تجاوز پاسداران به خصوصیترین عرصههای زندگی مردم - در معرض افکار و وجدان عمومی قرار میدهیم.
iraj-kashkoli-shiraz.jpg

iraj-kashkoli-3.jpg

 

از طرف خانواده، پرويز كشكولى، فرانسه
جمعه نوزدهم ارديبهشت ۱۳۹۹، هشتم مه ۲۰۲۰
 
 به نقل از سایت عصر نو

 kaskuli iraj ghabr