آخرین خبرهای شیوع کرونا در ایران: ۱۱۲۷۲۵ مبتلا، ۶۷۸۳ فوتی، ۸۹۴۲۸ بهبودیافته اند/ آمار ابتلا در تهران بیشتر شده است ...

corona iranدر هشتاد و چهارمین روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۲۷۲۵ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۶۷۸۳ نفر فوت شده و ۸۹۴۲۸ نفر بهبود یافته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در هشتاد و چهارمین روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۲۷۲۵ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۶۷۸۳ نفر فوت شده و ۸۹۴۲۸ نفر بهبود یافته‌اند. به گفته وزیر آموزش و پرورش مدارس در همه نقاط کشور از ۲۷ اردیبهشت بازگشایی می‌شوند و دانش‌آموزان برای رفع اشکال در مدرسه حضور خواهند یافت. حضور در مدرسه اجباری نیست و چنانچه کلاس‌های رفع اشکال در کمتر از یک هفته به پایان رسید، مدرسه می‌تواند برای گرفتن امتحان از دانش‌آموزان اقدام کند. وزیر بهداشت نیز اعلام کرده است؛ امروز چهارشنبه در خصوص بازگشایی مشاغل پرریسک و اماکن متبرکه و حرم‌های مطهر تصمیم‌گیری خواهد شد. فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هم گفته است؛ طبق آخرین نظرسنجی‌ها تنها ۴۶ درصد مردم تهران نسبت به بیماری کرونا احساس خطر می‌کنند، او تاکید کرده است؛ شرایط کلانشهرهایی از جمله تهران شکننده تلقی می‌شود و نیازمند این هستیم که مجددا با طراحی برخی برنامه‌ها و رعایت دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر پروتکل‌های بهداشتی شاهد تغییر منطقی نگرش شهروندان نسبت به خطرناک بودن بیماری کرونا باشیم.

 

افزایش شهرهای قرمز خوزستان به ۹ شهر و ایجاد محدودیت رفت‌وآمد

تدوین پروتکل‌های بهداشتی بومی و سخت‌گیرانه‌تر/ کاهش میزان کشندگی کرونا

 

«غلامرضا شریعتی» استاندار خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره افزایش ابتلا به کرونا در استان خوزستان و وضعیت قرمز آن گفت: دلیل اول این افزایش آمار انجام غربالگری است. به طور کلی روزانه ۱۰ هزار تست در کشور انجام می‌شود و بین هزار تا ۱۱۰۰مورد آن در استان خوزستان اخذ می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: به تعبیر دیگر ۱۰ تا ۱۱ درصد تست‌های کشور در خوزستان انجام می‌گیرد، با این تفاسیر طبیعتا تعداد افراد آلوده بیشتری شناسایی می‌شوند. اگر در سایر نقاط کشور به همین تعداد تست انجام شود، آمار افراد آلوده و بدون علامت بالا خواهد رفت.

استاندار خوزستان با بیان اینکه خودمراقبتی مردم کمرنگ شده است، گفت: نکته دوم این است که فاصله گذاری اجتماعی نیز مانند روزهای اول مورد توجه قرار نگرفت و بعد از بازگشایی، مردم دیگر به آن شدت و حدت آن را رعایت نکردند و خودمراقبتی‌شان کمتر شد، اما دلیل اصلی غربالگری بیشتر است.

شریعتی در ادامه خاطرنشان کرد: ظرف یک ماه گذشته تعداد مبتلایان ما سیصد درصد رشد کرده، اما تعداد بستری‌های ما شصت درصد رشد داشته است. همین امر نشان می‌دهد که غربالگری‌های ما بیشتر بوده است. بنابراین عامل اصلی و اول بیماریابی قوی‌تر و بیشتر در استان خوزستان است.

استاندار خوزستان بیان کرد: وقتی تعداد بیماران شناسایی شده سه برابر بیشتر شده، در حالی که بستری‌ها شصت درصد افزایش داشته، یعنی ما ۲/۴ افرادی را شناسایی کردیم که علائمی ندارند و حالشان خوب است. در واقع شیوه به این صورت بوده که ما همراهان و اطرافیان کسانی که به بیمارستان مراجعه کردند و حالشان نامساعد بوده است را هم بررسی کرده و از آنها تست گرفتیم. سپس به آنهایی که آلوده بودند، اما حال عمومی‌شان بد نبوده توصیه کردیم در خانه‌هایشان بمانند.

شریعتی تاکید کرد: همانطور که اشاره شد، علت اول برای افزایش بیماران در استان خوزستان بیماریابی بیشتر است، چرا که یازده درصد تست‌های کشور در این استان انجام می‌شود. دومین دلیلش که اهمیتش از مورد اول کمتر بوده، اما موثر است فاصله گذاری اجتماعی است. فاصله گذاری اجتماعی بعد از ۲۳ فروردین ماه و زمانی که شرایط کمی سهل‌تر شد، کمتر مورد رعایت از سوی مردم قرار گرفت.

وی با اشاره به ایجاد تغییرات در پروتکل‌های این استان گفت: نکته دیگر که اهمیت زیادی دارد این است که تا شنبه شب تنها شهرستان قرمز در خوزستان، کارون بود و هیچ شهرستان قرمز دیگری نداشتیم.در حقیقت عنوان شده بود که به جز کارون هیچ شهر قرمز دیگری نداریم و اهواز، حمیدیه و باوی وضعیت زرد داشته و مابقی شهرستان‌ها سفید هستند.

استاندار خوزستان درباره تدوین پروتکل بهداشتی سختگیرانه‌تر برای این استان گفت: کمیته اپیدمیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی استان خوزستان بر این نظر بود که باید پروتکل سخت‌گیرانه‌تری برای استان تدوین شود و به تعبیری پروتکلی بومی طراحی شود که در نهایت هم پروتکل سختگیرانه‌تری برای استان طراحی شد.

شریعتی بیان کرد: طبق این پروتکل تعداد شهرهای قرمز ما به ۹ شهر رسید و در این ۹ شهر محدودیت رفت و آمد ایجاد شده است. این شهرها اهواز، حمیدیه، کارون، باوی، مسجد سلیمان، دزفول، شوشتر، هندیجان و ... است.

استاندار خوزستان در خاتمه تاکید کرد: میزان کشندگی کرونا در خوزستان نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است.

 

آمار ابتلا به کرونا در تهران بیشتر شده است

طولانی شدن طرح ترافیک و افزایش مشکلات پایتخت

 

«رضا کرمی محمدی» رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در خصوص اظهارات معاون برنامه ریزی ستاد فرماندهی کرونا کلانشهر تهران مبنی بر روند افزایشی شیوع کرونا در تهران و اعمال قرنطینه‌های شدیدتر گفت: ما تابع تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا هستیم، اما آمار ابتلا در تهران مقداری بیشتر شده است و احتمال اینکه بالاتر برود نیز با توجه به بازگشایی‌های ده روز گذشته وجود دارد.

او با بیان اینکه با بازگشایی مدارس به طور کامل و دانشگاه‌ها نیز این احتمال وجود دارد که شاهد افزایش روند بیماری در تهران باشیم، گفت: اما در مجموع به نظر می رسد، اقدامات ما موثر بوده است.

کرمی محمدی با بیان اینکه به ستاد مبارزه با کرونا اعلام کردیم، تمام خدمات شهرداری در اختیار این ستاد گفت: سه سوله مدیریت بحران به عنوان نقاهتگاه در حالت تجهیز مانده بود که هنوز نیز تجهیز است و این در حالی است که از دو سوله استفاده نمی‌شود و یکی از آنها هم خیلی کم استفاده می‌شود. هر کار دیگری هم که لازم باشد انجام می‌دهیم، اما مساله کرونا نیز مانند زلزله است و کسی خیلی نمی داند که قرار است چه اتفاقی رخ دهد، بنابراین یک آماده‌باش کلی وجود دارد.

او در خصوص پیشنهاد شناورسازی ساعات ادارات با توجه به احتمال حضور طولانی مدت کرونا در کشور و گره‌های ترافیکی و شلوغی که در پایتخت ایجاد کرده است، گفت: ما اکنون با چند مشکل مواجه هستیم؛ اول اینکه ممکن است شیوع کرونا در کشور طولانی شود و از طرفی عدم اجرای طرح ترافیک نیز ترافیک و آلودگی هوا را تشدید می‌کند و در نتیجه عواقب مختلفی در این مساله وجود دارد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران ادامه داد: طولانی شدن لغو طرح ترافیک عواقب دیگری را بر مساله‌ای که اکنون با آن روبرو هستیم، اضافه می‌کند و چندین مشکل دیگر ایجاد می‌شود که یکی از مشکلات جدی آن هم کاهش منبع درآمدی شهرداری است و طولانی شدن آن به بخش حمل ونقل ضربه بدی وارد می‌کند.

کرمی محمدی افزود: شناورسازی ساعات ادارات برای همیشه خوب است و اگر از این فرصت استفاده و یک طرح منطقی ارائه شود که به صورت دائمی قابل اجرا باشد با توجه به شرایط پیچیده ترافیکی، حمل و نقلی و آلودگی هوای تهران اتفاق خوبی است.

او همچنین در خصوص اضافه شدن ۲۰۰ هزار ظرفیت جدید حمل‌ونقلی همزمان با لغو طرح ترافیک که در واقع به تعبیری افزودن ظرفیت‌های لوکس است، چرا که برای همه شهروندان امکان پرداخت هزینه تاکسی‌های اینترنتی و آژانس وجود ندارد، گفت: در اروپا روی این مساله کار کردند و سیستم‌های مختلف در قالب یک طرح یکپارچه به نام "مس" در حال اجرا است. در این طرح همه مدهای حمل ونقل دولتی نشده است، بلکه منافع بخش خصوصی نیز در نظر گرفته شده است، اما همه مدها یکپارچه شده‌اند تا سیستم حمل و نقل بداند چه کار می‌کند. این جدا بودن مدهای حمل و نقلی باعث شده است کنترل شیوه رفت و آمد مردم سخت شود، در حالی که در اروپا پس از شیوع کرونا یکپارچه کردن سیستم حمل و نقل دولتی و خصوصی به عنوان یک اقدام موثر مدنظر قرار گرفت تا مردم کمتر متضرر شوند و آسیب ببینند.

 

اعلام آخرین آمار کشفیات سازمان تعزیرات در دو ماهه نخست شیوع کرونا

احتکار ۶۸ هزار و ۵۵۳ روپوش بیمارستانی

 

«سیدیاسر رایگانی» سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اقدامات این سازمان درباره طرح نظارت ماه مبارک رمضان گفت: این طرح با همکاری دستگاه‌های نظارتی از اول اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

وی افزود: در این طرح، کارشناسان دستگاه‌های نظارتی به همراه روسای شعب تعزیرات حکومتی از واحدهای صنفی بازدید به عمل می‌آورند و در صورت رویت تخلف، اقدام به اصلاح مورد تخلف و جریمه متخلف می‌کنند.

رایگانی گفت: با توجه به افزایش نیاز مردم به نان، میوه و سبزی و مرغ و گوشت، در این طرح تمرکز بر اصنافی است که مردم مراجعه بیشتری به آن دارند.

رایگانی با اشاره به برخورد قاطع این سازمان با متخلفان تصریح کرد: مردم می‌توانند شکایات خود را از طریق شماره تماس ۱۳۵ و یا تارنمای t۱۳۵.ir ثبت کنند تا گشت مشترک تعزیرات برای رسیدگی به گزارش و شکایات ثبت شده در اسرع وقت اقدام کند.

وی در خصوص کشفیات این سازمان در دو ماهه نخست شیوع کرونا گفت: در این بازه زمانی، ۷ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۲۱۱ ماسک، ۴۸۷ هزار و ۹۸ لیتر الکل و مواد ضدعفونی‌کننده و ۷۵ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۱۶۳ دستکش یکبار مصرف و ۶۸ هزار و ۵۵۳ روپوش بیمارستانی کشف و تحویل وزارت بهداشت شده است.

 

۵۱ مبتلا و ۴ فوتی بر اثر کرونا در هلال احمر

 

کریم همتی در جلسه روسای جمعیت‌های هلال احمر خاورمیانه، شمال آفریقا (منا) و سازمان جمعیت‌های هلال احمر عربی(آرکو) که بصورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در برابر کرونا ارائه کرد و گفت: بنا بر اظهارات مقامات بهداشت ایران، از زمان آغاز شیوع کرونا، این ویروس به ۳۱ استان کشور گسترش یافته است. وزارت بهداشت ایران به‌عنوان سازمان پیشرو، اقدامات لازم جهت کاهش گسترش کرونا ویروس و نیز ملازمت و رسیدگی به بیماران مبتلا با علامت مثبت در بیمارستان‌ها را عهده‌دار است.

وی با اشاره به همکاری نزدیک جمعیت هلال احمر ایران با وزارت بهداشت در کمک به مردم، افزود: مایلم تا فعالیت‌ها و چالش‌هایمان را در زمینه بیماری کرونا و راهکارهای مقابله با این بیماری با همکاران خود در نهضت به اشتراک بگذارم.

به گفته همتی، در حال حاضر، عملیات جمعیت هلال احمر ایران روی آموزش همگانی تمرکز یافته و بر اطلاع‌رسانی به مردم برای ماندن در خانه و رعایت پروتکل‌ها و نکات بهداشتی تداوم می‌یابد.

 

برگزاری دوره‌های آنلاین شیوه سازگاری با کرونا ویروس

 

رئیس جمعیت هلال احمر درباره برگزاری دوره‌های آنلاین نحوه سازگاری با کرونا ویروس، گفت: این اقدام با هدف آموزش مردم نسبت به این ویروس و پیشگیری‌های لازم برای عموم مردم مهیا شده است. میلیون‌ها نفر از مردم موفق به گذراندن دوره و دریافت گواهینامه شده‌اند. همچنین، نهایت استفاده از ظرفیت رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون برای ارائه کلیپ‌های متفاوت و برنامه‌های آموزشی جهت سرگرم کردن کودکان از فعالیت‌های با اولویت بالای جمعیت هلال احمر ایران است، زیرا بچه‌ها اجازه خروج از منزل را ندارند و با تعطیلی مدارس همچنان در خانه به سر می‌برند.

 

۳ هزار پزشک داوطلب پاسخگوی سوالات کرونایی مردم در خط تلفن ۴۰۳۰

 

همتی با تاکید بر فعالیت پزشکان، پرستاران و پیرا پزشکان داوطلب جمعیت هلال احمر در خط تلفن ۴۰۳۰بیان کرد: جمعیت هلال احمر ایران در قالب فراخوان عمومی از ۳ هزار پزشک، پرستار و پیراپزشک داوطلب برای پاسخگویی به سوالات مردم در زمینه کرونا از طریق خط تلفن ۴۰۳۰ دعوت کرد. همچنین پزشکان داوطلب در زمینه کمک به کارکنان پزشکی وزارت بهداشت هم فعال هستند.

وی ادامه داد: سازماندهی ظرفیت داوطلبان و سازمان‌های مردم نهاد در این شرایط سخت برایمان بسیار حیاتی است. داوطلبان را سازماندهی کردیم تا مکان‌های عمومی را ضد عفونی کنیم به گونه‌ای که این افراد شبانه در قالب گروه‌های ۱۰۰ نفری مکان‌های مختلف چون زندان‌ها و خوابگاه‌های شبانه بی‌خانمان‌ها را ضدعفونی می‌کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: جمعیت هلال احمر ایران بیش از ۲۱ میلیون نفر از مردم را در ۵/۷ میلیون وسیله نقلیه در مبادی ورودی استان‌ها و شهرها از طریق داوطلبان و کارکنان آموزش دیده در همکاری نزدیک با وزارت بهداشت و سازمان ملی مدیریت بحران غربالگری کرد. موارد مشکوک شناسایی و برای معاینات پزشکی توسط آمبولانس‌های فوریت پزشکی به بیمارستان‌ها ارجاع داده شدند.

 

مسئولیت نقاهتگاه‌های پزشکی ۲۶۰۰ تختخوابه در ۶ استان با هلال احمر

 

همتی درباره نقاهتگاه های پزشکی، گفت: جمعیت هلال احمر ایران با افزایش شمار موارد مشکوک، مسئولیت نقاهتگاه‌های پزشکی با ۲۶۰۰ تخت در شش استان با شمار بالای مبتلایان را برای ایزوله ساختن کسانی که نیازمند مراقبت در مرحله بازتوانی بیماری بودند را برعهده گرفت.

وی افزود: براساس رسالت و وظیفه مسئولانه و پاسخگو به مردم در جایگاه هلال‌احمر هستیم. از اینرو، فعالیت‌هایمان را در کمک به آسیب‌پذیرترین قشر مردم با توزیع ۵۰۰ هزار بسته بهداشتی و حفاظت شخصی میان بیماران هموفیلی و دیالیزی آغاز کردیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به کمک به افرادی که مشاغل خود را در زمان شیوع کرونا از دست داده اند، تاکید کرد: ۵۰۰ هزار خانوار که مشاغل خویش را از دست داده اند و تحت پوشش هیچ سازمان حمایتی نیستند، برای دریافت کمک‌های معیشتی انتخاب شده‌اند.    

 

جان باختن ۴ نفر و ابتلای ۵۱ نفر از کارکنان هلال احمر ایران و داوطلبان به کرونا

 

همتی با اشاره به چالش های بزرگ این جمعیت در مقابله با کرونا، گفت: ما هم همچون همکاران و شرکای دیگر در این عملیات با چالش هایی مواجه بوده ایم. فقدان دانش و تجربیات کافی حتی در سطح جهانی، به‌کار گرفتن سیاست‌های متفاوت در کشورهای مختلف و همچنین کمبود تجهیزات حفاظتی فردی برای همگان از چالش‌های بزرگ ما بوده است، به‌طوریکه به‌عنوان عضوی از نهضت بین‌المللی ظرفیت کمک به جمعیت های ملی دیگر را نداریم.

وی اضافه کرد: به دلیل محدودیت منابع مجبور شدیم فعالیت های روزانه و برنامه های از پیش تعیین شده را لغو کنیم. علاوه بر آن، نتوانستیم به‌خوبی روی داوطلبان متخصص خود تکیه کنیم؛ چرا که آن‌ها براساس رسالت خویش در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های پزشکی شهرها و استان‌ها مشغول به فعالیت بودند.

وی اضافه کرد:جان باختن ۴ نفر،ابتلای ۲۱ نفر از کارکنان کلینیک های جمعیت هلال احمر ایران و ۳۰ نفر از داوطلبان به بیماری کرونا از دیگر چالش های جمعیت هلال احمر ایران بود.

همتی با اشاره به سازمان‌دهی سازمان‌های مردم نهاد برای حمایت از فعالیت‌های لجستیکی بیمارستان‌ها و منابع انسانی، تاکید کرد: تاکنون ۴۰۷ مرکز درمانی، بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی در یک هزار و ۶۶۴ نوبت توسط سازمان های مردم نهاد ملی و خیریه حمایت شده اند. از دیگر راهکارهای حیاتی جمعیت هلال احمر ایران فعال‌سازی مراکز داوطلبان جمعیت هلال احمر برای تولید ماسک است که خیرین مواد آن را تهیه کرده و داوطلبان ماسک ها را برای استفاده مردم و دیگر داوطلبان حاضر در صحنه تولید می‌کنند.

وی افزود: انجام این فعالیت‌ها در مناطق آسیب دیده بسیار سودمند بود. همچنین، تجربه خیلی خوبی برای ما به‌شمار می‌رفت؛ چرا که سازمان‌های مردم نهاد و خیریه برای ادامه تلاش‌هایشان در آن مناطق و تحقق برنامه‌هایشان براساس ارزیابی‌ها و مشاهداتشان تشویق می‌شوند.

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر، باید در مورد هر گونه فعالیت یا تلاشی که ممکن است موارد مبتلا احساس طرد شدن یا ننگ کنند؛ مراقب باشیم و از ارجاع آن‌ها به مراکز بهداشتی جلوگیری کنیم. نبود شفافیت و دانش مبتنی بر اسناد بسیار خطرناک خواهد بود و ممکن است اعتماد مردم را از دست دهیم که قابل جبران نخواهد بود.

 

ارائه پیشنهادهایی برای برگزاری روز جهانی قدس و نماز عید فطر

 

عبدالرضا رحمانی فضلی با اشاره به برگزاری جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در این جلسه دستور جلسات متعددی داشتیم که یکی از آنها «روز قدس« و نحوه و چگونگی اجرای مراسم این روز، دوم «بازگشایی حرم‌ها و آستان‌های مقدس» و سوم «کنکور و نحوه اجرای آن» بود.

وی ادامه داد: در هرکدام از این موارد بحث‌های مفصلی صورت گرفت و راه‌ها و روش‌های مختلفی مطرح شد. این راهکارها را به ستاد ملی ارائه می‌دهیم چون ستاد باید تصمیم بگیرد؛ ما فقط تصمیم سازی می‌کنیم.

وزیر کشور درباره برگزاری نماز عید فطر نیز گفت: در این باره پیشنهاداتی مطرح شد اول اینکه فقط در شهرهای سفید و در فضای باز و با رعایت کامل پروتکل‌ها نماز برپا شود. پیشنهاد دوم اینکه در شهرهای سفید و شهرهای زرد که بیش از ۴۰۰ شهر را شامل می‌شود، باهمین شرایط نماز را برگزار کنیم. سوم برگزاری در کل کشور با رعایت شرایط پروتکلی و در همه مساجد و فضای باز بود.

رحمانی فضلی تصریح کرد: تمام این پیشنهادات را باید به ستاد ملی کرونا ببریم و نهایتا ستاد تصمیم بگیرد. اعلام مسائل در اینجا به هیچ وجه قطعیت ندارد و زمانی قطعی می‌شود که ستاد تصمیم بگیرد.

 

تصمیم‌گیری درباره بازگشایی مشاغل پرریسک در خرداد ماه

 

سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه جلسه هیات دولت درباره بازگشایی مساجد برای شب های قدر گفت: با توجه به اینکه برخی از همکاران ما در خصوص بازگشایی مساجد در شب‌های قدر مخالف بودند، اما ما تصمیم سختی در این خصوص گرفتیم.

وی ادامه داد: همکاران ما ایرادتی بر موضوع این بازگشایی ها داشتند و از همین رو پروتکل هایی چه برای شهرهای سفید و چه سفرهای غیرسفید در سراسر کشور برای بازگشایی مساجد در شب‌های قدر تدوین کردیم. این پروتکل ها بسیار سختگیرانه بود و با حضور مسئولان امور مساجد، ستاد نماز جمعه، بسیج مساجد و ... برخی اماکن متبرکه در قسمت‌هایی که قرمز تلقی نمی شدند و همچنین مساجد برای برگزاری مراسم شب های قدر در سراسر کشور بازگشایی شد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: خوشبختانه مردم ما را روسفید کردند و نشان دادند که با نهایت انضباط و با رعایت پروتکل ها این مراسم را برگزار کردند. همکاران ما در شهر تهران و استانهای دیگر از برگزاری مراسم در شب قدر گزارشاتی به ما ارائه کردند و ما تنها در یک مورد و در یکی از شهرستانها شاهد پذیرایی در این مراسم بودیم که خلاف پروتکل ابلاغی بود و در بقیه شهرها مردم با حداکثر رعایت اصول مراسم را برگزار کردند و ما را دلگرم برای استمرار بازگشایی مساجد و اماکن متبرکه کردند.

نمکی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم با همکاری مردم و دیگر دستگاه ها این بیماری را هرچه سریعتر مهار کنیم، تصریح کرد: امروز نامه‌ای برای وزارت ورزش ارسال کردیم با این مضمون که در شهرهای غیرقرمز و شهرهای با خطر متوسط و نسبتا پرخطرتر ورزش‌های انفرادی برقرار شود. در خصوص تمرین های لیگ ها نیز امروز تصمیماتی گرفته می شود. همچنین برای برخی مشاغل پرریسک مانند رستورانها و کسب کارهای دیگر نیز جلساتی برگزار می شود تا بتوانیم در خرداد به مرور این کسب و کارها بازگشایی شود.

 

شناسایی ۱۹۵۸ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور

 

«کیانوش جهانپور» رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره آخرین آمار مبتلایان به بیماری کرونا در کشور گفت: از دیروز تا امروز ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۹۵۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد.

وی با بیان اینکه مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۱۲۷۲۵ نفر رسیده است، ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۰ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۷۸۳ نفر رسید.

جهانپور خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون ۸۹۴۲۸ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. ۲۷۳۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی تصریح کرد: تاکنون ۶۲۹ هزار و ۵۳۴ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

 

     منبع: ایلنا