خصومت ورزی سیاستمدارانی و رسانه ‌هایی در مصر و عربستان علیه برندۀ جایزۀ نوبل صلح توکل کرمان

Karman-Tawakkol-1 دویچه وله فارسی: توکل کرمان پس از انتصاب در شورای جهانی نظارت بر فیسبوک و اینستاگرام با موجی از حمله‌ ها از جانب سیاستمداران عربستان و مصر روبرو شده است. کرمان، برندۀ جایزه نوبل صلح از یمن است که برای حقوق زنان در جهان عرب فعالیت می ‌کند.
 
عضویت توکل کرمان در شورای جهانی نظارت بر فیسبوک و اینستاگرام با موافقت و مخالفت بسیاری از فعالان عرب‌زبان شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.
 
شماری از سیاستمداران و وکیلان مصری و عربستان سعودی نیز در رسانه‌های گوناگون به انتقاد از این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی یمنی پرداخته‌اند. برخی از منتقدان کرمان، کاربران شبکه‌های مجازی عرب‌زبان را به تحریم فیسبوک و اینستاگرام فراخوانده‌ اند.
 
جان طلعت، عضو کمیته ارتباطات پارلمان مصر، از نمایندگان مجلس کشورهای منطقه خواست تا علیه این انتصاب اقدام کنند و آن را "اقدامی تحریک‌آمیز" بخوانند.
 
به گزارش الجزیره، یک مجری تلویزیون مصر توکل را به حمایت از تروریسم جهانی متهم کرده است.
 
شورای جهانی نظارت بر فیسبوک و اینستاگرام  در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و ارگانی برای نظارت بر محتوای این شبکه‌های اجتماعی و داوری در باره سیاست‌های آنها به‌شمار می‌رود که می‌تواند حتی بر تصمیم‌های شرکت فیسبوک و مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر عامل آن در خصوص جلوگیری از پخش برخی از پست‌های این دو شبکه اجتماعی تاثیر بگذارد.
 
کرمان بیستمن عضو و تنها فرد عرب ‌زبان این شورا است.
 
گفته می‌شود که علت اصلی حمله‌های رسانه‌ای به فعال سیاسی و اجتماعی ۴۱ ساله، "وابستگی او به حزب الاصلاح یمن" است که منتقدان توکل کرمان مدعی‌اند این حزب شاخه یمن اخوان‌المسلمین است.
 
کرمان پیش‌تر با این حزب همکاری می‌کرده اما سران حزب او را به دلیل انتقادهایش از عربستان سعودی برای حمله به یمن کنار گذاشتند.
 
کرمان در سال ۲۰۱۱ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد و یکی از پنج برنده این جایزه بود که به جمهوری اسلامی به دلیل کشتار معترضان در دی ماه گذشته اعتراض کردند.
 
او مبتکر "ژورنالیسم بدون زنجیر" است که برای آزادی بیان، به ویژه برای زنان، در جهان عرب فعالیت می‌کند.
 
مجله تایم سال گذشته کرمان را بعنوان یکی از "۱۰۰ زن برتر سال" معرفی کرد. علت این انتخاب، فعالیت او در تقویت صدای زنان منطقه و  مبارزه برای حقوق زنان و دموکراسی و صلح در یمن اعلام شد.