غنی و عبدالله توافق سیاسی امضا کردند

Ghani-MohammadAshraf-Abdollah-Abdollah

«محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رئيس پیشین دولت اجرایی این کشور توافق‌نامه سیاسی امضا کردند.»
 
به گزارش رادیو آزادی، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است امضای این توافق‌نامه برای دستیابی به «اجماع سیاسی قوی» صورت می‌گیرد.
او جزئیات بیشتری از این توافق‌نامه ارائه نداده ولی گفته است که «حکومت آینده کپی حکومت گذشته نخواهد بود».
 
از مهرماه سال ۸۸ که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد، اشرف غنی و عبدالله عبدالله به طور جداگانه اعلام پیروزی کردند.
پس از بررسی‌هایی طولانی، اواخر بهمن ۹۸، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که اشرف غنی برنده انتخابات بوده ولی عبدالله این رای را نپذیرفت.
آقای عبدالله روز ۱۹ اسفند همزمان با برگزاری مراسم سوگند ریاست‌جمهوری توسط اشرف غنی، اقدام به برگزاری یک مراسم جداگانه کرد و خود را رئيس‌جمهور افغانستان خواند.
 
کشورهای اروپایی و آمریکا نتیجه انتخابات افغانستان و ریاست‌جمهوری آقای اشرف غنی را پذیرفته‌اند.
اختلافات بین این دو چهره ارشد سیاسی افغانستان در ماه‌های گذشته با انتقاد مقام‌های دولت آمریکا مواجه شده بود.
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز ۴ فروردین امسال با انتقاد صریح از ادامه نزاع سیاسی بین رهبران افغانستان اعلام کرد یک میلیارد دلار از کمک‌هایش به کابل را قطع می‌کند و در صورت ادامه نزاع، ممکن است از کمک‌های سال آینده نیز به همین میزان کم شود.
 
رسانه‌های افغانستان اسنادی را منتشر کرده‌اند که گفته می‌شود جزئیات تازه‌ای از پیشنهاد عبدالله به اشرف غنی است.
عبدالله خواستار ایجاد شورایی با عنوان «شورای‌عالی دولت» شده که هدف آن ایجاد اجماع سیاسی در افغانستان است و در مسائل مهم نیز به رئیس جمهور این کشور مشاوره می‌دهد.
 
براساس این گزارش، عبدالله خواستار سهم 50درصدی در کابینه و نیز سپرده شدن وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت امور مهاجرین، وزارت ترانسپورت، وزارت اقتصاد، وزارت کشاورزی، آبیاری و دامداری، وزارت تحصیلات عالی، وزارت امور مرزها و قبایل، وزارت صنعت و تجارت و نیز وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات است.
 
منابع: رادیو فردا، سایت تسنیم