کرونا در ایران: وضعیت استان های لرستان، خوزستان، کرمان٬ خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان بحرانی است؛ افزایش ٦ برابری آمار مبتلایان در کرمانشاه

corona19 iran

ار.اف.ای: وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ٢٩ اردیبهشت، اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، به ١٢٢ هزار و ٤٩٢ نفر رسیده و تا کنون بیش از ٧ هزار نفر در اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را از دست داده اند. این در حالیست که وضعیت استان های خوزستان، لرستان، خراسان شمالی، کرمان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه، بحرانی گزارش شده است و شمار مبتلایان به ویروس کرونا در هرمزگان، بوشهر، دزفول، فارس و اردکان یزد، افزایش یافته است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ٢٩ اردیبهشت، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٢٩٤ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ١٢٢ هزار و ٤٩٢ مورد رسیده است».

 

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٦٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٧ هزار و ٥٧ نفر رسیده است».

 

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: « تا کنون تعداد ٩٥ هزار و ٦٦١ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢٧١٢ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند».

وی افزود: «کماکان استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارد و حدود ۲۵ درصد (یک چهارم) موارد تشخیص‌های جدید این بیماری چه در بخش سرپایی و چه در بخش بستری را به خود اختصاص می‌دهد؛ در استان‌های لرستان، خراسان شمالی، کرمان به ویژه جنوب کرمان و جیرفت، سیستان و بلوچستان به ویژه جنوب این استان و همچنین استان کرمانشاه، وضعیت را به صورت هشدار قلمداد می‌کنیم. بنابراین در این استان ها و همچنین سراسر کشور، رعایت بیشتر نکات بهداشت فردی و عمومی و مراعات فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در تجمعات غیر ضرور در دستور کار است».

 

معاون کل وزارت بهداشت نیز تأکید کرد: «در خوش‌بینانه‌ترین حالت کرونا بین ۱۸ تا ۲۱ ماه آینده بومی می‌شود».

 

علی ربیعی: مناطق سفید ما به ۲۸۰ شهرستان افزایش پیدا کرده است

با وجود اعلام وضعیت قرمز و بحرانی کرونا در بسیاری از نقاط ایران و افزایش شمار مبتلایان، علی ربیعی سخنگوی دولت، با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور گفت: «مناطق سفید ما به ۲۸۰ شهرستان افزایش پیدا کرده است و در روند بهبودی و درمان بیماران مبتلا به کرونا پس از کشور چین و سوییس در رتبه سوم جهانی قرار داریم؛ میانگین بهبودی ما بسیار خوب است، به طوری که تقریباً ۹۴ درصد افرادی که مراجعه کردند، بهبود یافته اند در حالی که میانگین جهانی آن ۸۴ درصد است».

 

وی تصریح کرد: «گزارش‌ها در ستاد ملی مبارزه با کرونا نشان می‌داد که از مرحلۀ مدیریت و کنترل بیماری عبور کردیم و امروز کادر وزارت بهداشت و درمان و تمام دستگاه های همراه، وارد فاز مهار بیماری شده اند».

از سوی دیگر، معاون نظارت بر اماکن عمومی پایتخت هم برابر با اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا از بازگشایی کامل هتل‌ها و رستوران‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بعد از ماه رمضان خبر داده است. همچنین پس از جنجال‌های فراوان برای اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران، استاندار تهران زمان اجرای طرح ترافیک در پایان ماه رمضان در تهران را اعلام کرد.

 

افزایش ٦ برابری آمار مبتلایان به کرونا در کرمانشاه فقط در یک ماه

 

سیاوش وزیری رئیس بیمارستان ویژۀ مبتلایان کرونا در کرمانشاه، روز دوشنبه ٢٩ اردیبهشت، از افزایش ٦ برابری مبتلایان کرونا در این استان طی یک ماه گذشته خبر داد و تأکید کرد: «این وضعیت نگران کننده است و اگر مردم رعایت نکنند باید منتظر شرایط بدتری باشیم».

وی با هشدار نسبت به افزایش آمار مبتلایان کرونا در کرمانشاه گفت: «بعد از بازگشایی برخی اماکن و صنوف، افزایش آمار مبتلایان، پدیده ای دور از ذهن نبود و با توجه به تجربۀ کشورهای مختلف، انتظار این شرایط و افزایش مبتلایان را داشتیم زیرا با بازگشایی صنوف و اماکن عمومی، ازدحام و تجمع صورت می گیرد و همین امر زمینه ای برای انتقال ویروس کروناست».

 

او با اشاره به قرارگیری کرمانشاه در وضعیت هشدار کرونا گفت: «متأسفانه طی چهار هفته اردیبهشت ماه، آمار مبتلایان به کرونا در استان، در مجموع ٦ برابر شده و این افزایش تصاعدی نگران کننده است».

سیاوش وزیری با بیان اینکه ظرفیت بیمارستانی و مراکز درمانی بی انتها نیست، گفت: «در حال حاضر بیش از نود درصد جمعیت استان کرمانشاه مبتلا نشده اند و از آنجا که این ویروس با گرما از بین نمی رود، مردم نباید به این موضوع دلخوش کنند و در این روزهای گرم بی خیال کرونا شوند. این ویروس در دمای ٤٧ درجه هم منتقل شده و تنها راه مقابله با آن پیشگیری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی است».

 

لرستان در وضعیت هشدار کرونا قرار دارد

 

موسی خادمی استاندار لرستان، روز دوشنبه ٢٩ اردیبهشت، در جلسۀ شورای اداری این استان که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اینکه وضعیت استان لرستان درحالت هشدار قرار دارد، بر رعایت فاصلۀ اجتماعی تأکید کرد و گفت: «متأسفانه بر اساس آمارها، روند ابتلا به بیماری کووید-١٩ در استان رو به رشد است و بر همین اساس رعایت بیش از پیش نکات بهداشتی توسط مردم ضروری به نظر می‌رسد.»

 

وی افزود: «طبق آمار روز گذشته، بیش از ۱۳۰ نفر در استان لرستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و روند ابتلا به ویروس در روزهای اخیر نسبت به قبل بیشتر شده و در شهرهای خرم‌آباد، نورآباد، بروجرد و دورود وضعیت مطلوب نیست».

او در ادامه گفت: «با توجه به شرایط پیش‌آمده، از اصناف و بازاریان می‌خواهیم حتی‌الامکان به تعطیلی بازار غیرضروری اقدام کنند».

 

زنگ خطر شیوع کرونا در شهرستان "سلسله" به صدا در آمد

حمزه حسنی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان سلسله در استان لرستان روز دوشنبه گفت: «با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا، زنگ خطر وضعیت قرمز در مناطق مختلف این شهرستان که در اسفندماه نیز به عنوان کانون بیماری کرونا در لرستان شناخته شده بود، به صدا در آمده است».

او افزود: «از اواسط اردیبهشت ماه، مجدداً به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی شاهد پیک کرونا و افزایشی شدن ابتلای بیماران در شهرستان هستیم و مردم باید از حضور در تجمعات، مراسمات عزاداری و شادی و حضور در آرامستان ها و همچنین تحمع در مناطق گردشگری پرهیز کنند».

 

افزایش موارد ابتلا به کرونا در هرمزگان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با تأکید بر افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این استان گفت: «یکی از علت های افزایش موارد مثبت ابتلا به کرونا در هرمزگان، افزایش قدرت بیماریابی است؛ در روزهای نخستین شیوع بیماری در مراکز ما کمتر از صد تست کرونا انجام می‌شد که اکنون این تعداد به چهارصد تست در روز رسیده است».

 

وی با تأکید بر تغییر رویکرد علوم پزشکی در برخورد با مبتلایان، تصریح کرد:« در صورت مشاهده مورد مثبت، به سنجش حلقه اولیه بیمار، یعنی خانواده و افراد نزدیک به او می پردازیم و با مشاهده موردی در حلقه آنان نیز مورد سنجش قرار می گیرند».

او در خصوص باز شدن مدارس، گفت: «با توجه به شرایط و جو عمومی جامعه، مسئولان مربوطه تصمیم به بازگشایی مدارس به مدت دو هفته گرفته اند که این حضور به صورت اختیاری و برای رفع اشکال درسی خواهد بود و در صورت حضور دانش آموزان در مدارس باید به نکات بهداشتی توجه ویژه شود».

 

وضعیت دزفول بحرانی است؛ یک سال حبس برای رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی

محمدیار ممبینی رئیس دادگستری دزفول، شامگاه یکشنبه در گفتگویی رادیویی تصریح کرد: «طبق قانون مجازات اسلامی ماده ۶۸۸ و قانون جلوگیری از بیماری‌های واگیر ماده ۲۱، کسانی که مقررات بهداشتی را در دزفول رعایت نکنند، مرتکب تخلف شده و به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد».

 

وی افزود: «پرونده‌های زیادی در این خصوص در دزفول باز و در مرحله تحقیق است و برخی افراد متخلف به زندان معرفی شده‌اند البته تلاش بر این است افراد کمتری روانه زندان شوند و برخی تجمع ها با تذکر، متفرق می شوند و لازم به تشکیل پرونده نیست».

 

سرپرست فرمانداری ویژۀ دزفول نیز گفت:«باغ ویلاهای متخلفی که در آنها جشن و مهمانی برگزار می شود، پلمب و آب و برق آنها برای سه ماه قطع می شود».

 

استاندار خوزستان روز گذشته، دزفول را بحرانی‌ترین شهر خوزستان از نظر ابتلا به کرونا براساس نسبت مبتلایان به جمعیت اعلام کرد. دزفول بعد از اهواز بیشترین آمار مبتلایان کرونا را در خوزستان دارد.      

 

استاندار بوشهر: افزایش روزانۀ آمار مبتلایان به کرونا در این استان نگران کننده است

استاندار بوشهر روز دوشنبه تصریح کرد: «روند افزایشی بیماران کرونایی در این استان نگران کننده است زیرا شمار مبتلایان به این ویروس در روز دوشنبه در این استان، معادل یک پنجم کل آمار استان از ابتدای شیوع آن تا کنون بوده است».

 

وی با اشاره به مثبت بودن نتیجۀ آزمایش ۷۹ نفر امروز در استان بوشهر افزود: «گزارش‌ها بیانگر این است که تعداد افراد بی‌علامت وناقل کم نیست و عادی سازی شرایط تنها به شیوع ویروس در جامعه و از دست دادن عزیزانمان منجر می‌شود».

او افزود: «دغدغه مسئولان استان، بستری بیماران است زیرا این سیر صعودی روند بیماری مقدمه‌ای برای افزایش بستری و مرگ و میر است.»

استانداربوشهر با اشاره به شرایط حاد استان خوزستان همجوار استان بوشهر گفت: «فوتی‌های یک روز این استان همسایه، معادل کل فوتی‌های این استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا است».

 

رئیس شورای شهر اهواز به کرونا مبتلا شد

محسن مرادی مدیر روابط عمومی شورای شهر اهواز گفت: «تست کرونای عبدالزهرا سنواتی رئیس شورای شهر اهواز مثبت اعلام شده است و او در قرنطینۀ خانگی به سر می برد».

 

وی افزود: «رییس شورای شهر اهواز، در آخرین بازدید برای پیگیری مشکلات مردم به کوی مشعلی اهواز رفته بود و پس از آن در پی بروز برخی علائم به پزشک مراجعه کرد که تست کرونای وی مثبت اعلام شد؛ او همچنین در ضدعفونی و گندزدایی معابر و تاسیسات شهری در چندماه گذشته نیز در کنار آتش نشانان فعالیت داشت و در جریان یکی از بازدیدها به کرونا مبتلا شد».

پیش از این در ١٨ اردیبهشت ماه سال جاری، تست کرونای شهردار اهواز نیز مثبت اعلام شد. همچنین مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری اهواز و ۲۷ مامور آتش نشانی شهرداری اهواز به این بیماری مبتلا شده اند.

 

وضعیت قرمز کرونا در اردکان یزد، مانع برگزاری راهپیمایی روز قدس شد

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در شهرستان اردکان در استان یزد، روز دوشنبه گفت: « به علت شیوع کرونا و اعلام وضعیت قرمز این شهرستان از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راهپیمایی روز قدس در آخرین جمعۀ ماه رمضان برگزار نمی شود و برنامه ها و سخنرانی ها از طریق فضای مجازی انتشار می یابد.»

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد و این روزها با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در وضعیت بحرانی قرار دارد.

 

انتهای پیام