آمریکا یک شرکت چینی را به دلیل ارائه خدمات به هواپیمایی ماهان تحریم کرد!

mahan air

بی بی سی: وزارت خارجه آمریکا یک شرکت چینی را به دلیل ارائه خدمات به خطوط هوایی ماهان در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که شرکت "شانگهای سنت لاجیستیکس" مستقر در چین را تحریم می‌کند چون این شرکت برای ماهان که خود در فهرست تحریم‌های آمریکاست خدمات‌ فروش ارائه کرده است.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که جمهوری خلق چین به پروازهای ماهان که "برای جمهوری اسلامی ایران در نقاط مختلف جهان سلاح و تروریست حمل می‌کند" اجازه ورود می‌دهد و هشدار داده که چنین همکاری‌هایی بدون پیامد نخواهد بود.

 

آمریکا گفته تعداد کشورهایی که پروازهای ماهان را می‌پذیرند به سرعت رو به کاهش است.

ایالات متحده یک بار در سال ۲۰۱۱ و هم‌زمان با آغاز جنگ داخلی سوریه، هواپیمایی ماهان را به اتهام کمک به نیروی قدس سپاه پاسداران و بار دیگر این شرکت هوایی را در سال ۲۰۱۹ به دلیل "حمل موشک و اقلام هسته‌ای تحت مخددیت سازمان ملل" تحریم کرده است.

 

آمریکا از تمام کشورها خواسته تا پروازهای ماهان را تحریم کنند. چند کشور اروپایی ازجمله آلمان، فرانسه و ایتالیا پروازهای ماهان را ممنوع کرده‌اند.

در بیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است که به تازگی حکومت ایران برای انتقال محموله‌هایی به ونزوئلا با هدف حمایت از دولت نیکلاس مادورو و صنایع انرژی این کشور به هواپیمایی ماهان رو آورده است.

 

در این بیانیه گفته شده که به نظر می‌رسد ماهان از ونزوئلا طلا به ایران منتقل کرده است.

آمریکا پیشتر هم گفته بود که ونزوئلا که با مشکلات شدید مالی روبرو است هزینه تعمیر و بازسازی صنایع نفتی خود توسط ایران را احتمالا با طلا پرداخت می‌کند.

 

چند روز پیش هم انتشار گزارش هایی مبنی بر حرکت یک نفتکش ایرانی حامل بنزین به سوی ونزوئلا، هشدار آمریکا به ایران و جنگ لفظی دو طرف را در پی داشت.

ده روز پیش مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتر خود نوشت که شرکت ماهان "سلاح‌های عمیقا مشکل‌ساز کشتار جمعی را گسترش می‌دهد" و "حامی تروریسم" و "رژیم مادورو است.

 

خانم اورتگاس گفته بود که شرکت هواپیمایی ماهان خدمه هوایی خود را که نگران شیوع ویروس کرونا هستند، سرکوب می‌کند و "به انتشار بیماری کووید-۱۹ ادامه می‌دهد".

شرکت ماهان در اوایل همه‌گیری ویروس کرونا متهم شد که با وجود محدودیت‌های وضع‌شده به پروازهای خود به چین، مرکز شیوع بیماری، ادامه داده است.