افزایش ثروت ۴۳۴ میلیارد دلاری ۶۰۰ میلیاردر امریکایی بین ۱۸مارس تا ۱۹ مه ۲۰۲۰

Servatmand-Faghir-1 به رغم درگیری سراسر جهان با بیماری کووید-۱۹ و ضربه اقتصادی آن، در حالی که میلیون ‌ها آمریکایی تا کنون درخواست بیمه بیکاری داده‌اند، میلیاردرهای آمریکایی در این دوران در مجموع ۴۳۴ میلیارد دلار افزایش ثروت را تجربه کرده ‌اند.
 
اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی: به گزارش فوربس، میلیاردرهای آمریکا در طول دوره بیماری همه‌ گیر جهانی، شاهد افزایش ثروت ۴۳۴ میلیارد دلاری بودند. این رقم حیرت‌انگیز با وجود آشفتگی اقتصادی در سراسر جهان و همچنین درخواست بیمه‌بیکاری بیش از ۳۸میلیون آمریکایی بوده است.
 
بر اساس بررسی تحلیلگران فوربس، بین ۱۸مارس و ۱۹ مه، ارزش خالص دارایی ۶۰۰ میلیاردر آمریکایی ۴۳۴ میلیارد دلار یا ۱۵ درصد افزایش یافت.
 
گفتنی است که پنج میلیاردر برتر (جف بزوس، بیل گیتس، مارک زاکربرگ، وارن بافت و لری الیسون) در مجموع شاهد رشد ۷۵.۵ میلیارد دلاری در ثروت خود بودند. بنیانگذار و مدیرعامل شرکت آمازون، جف بزوس، شاهد افزایش ۳۰.۶درصدی در ارزش خالص دارایی خود بود و ثروت خود را به ۱۴۷.۶میلیارد دلار افزایش داده است. ثروت بزوس و زاکربرگ در مجموع حدود ۶۰میلیارد دلار رشد کرد و ۱۴ درصد از مجموع ۴۳۴ میلیارد دلار افزایش دارایی ثروتمندان را شامل می‌شود.
 
سهام شرکت‌های فناوری نیز در حال افزایش است و شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک و آمازون نیز در روز چهارشنبه بالاترین رکورد ارزش سهام خود را تجربه کردند.
 
در حالی که بخش فناوری همچنان پایدار باقی مانده، بسیاری از آمریکایی‌ها در بازارهای دیگر آنچنان خوش‌شانس نبوده‌اند. همانطور که اعلام شد در هفته گذشته نیز ۲.۴ میلیون آمریکایی دیگر درخواست بیمه بیکاری دادند و ۴۷ درصد از بزرگسالان اعلام کردند که خود یا یکی از افراد خانواده از اواسط ماه مارس درآمد خود را از دست داده‌اند.
 
افراد با درآمد پایین در طول دو ماه گذشته بیشترین آسیب را تجربه کرده‌اند، زیرا افرادی که در ماه فوریه با درآمد سالانه کمتر از ۴۰  هزار دلار مشغول به کار بودند، در طول ماه گذشته شغل خود را از دست دادند.
 
چاک کالینز، مدیر برنامه IPS در خصوص نابرابری گفت: "در حالی که میلیون ‌ها نفر بعنوان نخستین قربانیان و خط مقدم کارگران، زندگی و معیشت آنها به خطر می‌افتد، میلیاردرها با بهره‌ مندی از یک اقتصاد و سیستم مالیاتی، بیشتر ثروتمند می ‌شوند."
 
بر اساس این گزارش، ارزش خالص دارایی میلیاردرهای آمریکایی در طول ۲ ماه، ۱۵ درصد افزایش یافت و در مجموع از  ۲.۹تریلیون دلار به ۳.۴ تریلیون دلار رسیده است.
 
در نهایت، طبق مطالعۀ اخیر، در بدترین سناریوی ممکن، اقتصاد جهانی ضرر ۸۰ تریلیون دلاری را تجربه خواهد کرد.