نتایج نظرسنجی ‌هایی از ساکنین تهران در مورد میزان موفقیت حکومت حسن روحانی و دیگر نهادهای "عمومی" در مواجهه با ویروس کرونای ۲۰۱۹

corona genetik ایسپا- منتشره در کانال پنجره، آرش نصر اصفهانی: با انتشار نتایج نظرسنجی ‌های انجام‌ شده توسط نهادهای مختلف، قضاوت عمومی درباره میزان موفقیت دولت و دیگر نهادهای عمومی در مواجهه با کرونا مورد توجه صاحب‌ نظران و رسانه ‌ها قرار گرفته است. گروهی بر فرصت ترمیم شکاف دولت-ملت و گروهی بر فراخ‌تر شدن آن تأکید می‌کنند. یافته‌های پنج نظرسنجی متوالی در شهر تهران که توسط دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با همکاری ایسپا از اواسط اسفند تا میانه اردیبهشت انجام شده می‌تواند تصویری کلی از میزان رضایت عمومی از عملکرد دولت در مقابله با کرونا و تغییرات آن در این بازه زمانی را نشان دهد. 
 
دو سؤال اصلی در این پنج نظرسنجی تکرار شده که یکی رضایت مردم را از عملکرد «دولت و سایر نهادهای عمومی» در مقابله با کرونا و دیگری میزان اعتمادشان به آمار رسمی ابتلا و فوت به کرونا را می‌پرسد. همان‌طور که در نمودار یک دیده می‌شود در میانه اسفندماه، ۶۵ درصد شهروندان تهرانی از عملکرد دولت در مواجهه با کرونا ناراضی، ۱۵ درصد تا حدی راضی و ۲۰ درصد راضی بوده‌اند. در طی دو موج بعدی نارضایتی به‌تدریج کاهش یافته و در میانه فروردین به ۴۶ درصد رسیده است. این روند کاهشی در پایان فروردین‌ماه قطع شده و ابتدا نارضایتی افزایش و سپس مجدداً کاهش یافته است. 
 
در نمودار دو، میزان اعتماد شهروندان به آمار رسمی فوت ناشی از کرونا و ابتلا به آن در طی این بازه دو ماهه آمده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود قریب به ۷۰ درصد از شهروندان در میانه اسفند میزان اعتماد خود را به آمار رسمی را «کم» اعلام کرده بودند که در میانه اردیبهشت به ۵۱ درصد کاهش یافته است. 
 
اگر نسبت ناراضیان به افراد راضی از عملکرد دولت را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم، از  ۳.۳ در میانه اسفند به ۱.۶ در میانه اردیبهشت رسیده است. به همین سیاق نسبت افراد بی‌اعتماد به افرادی که به آمار اعتماد دارند هم از ۳.۵ به ۲.۴ کاهش یافته است. همان‌طور که در نمودار سه، دیده می‌شود مقایسه روند تغییرات رضایت از عملکرد دولت و اعتماد آمار رسمی حاکی از یک روند مشابه برای هر دو متغیر است. این روند کاهش و افزایش رضایت و اعتماد را چطور می‌توان توضیح داد؟ بدیهی است عوامل مختلف در این تغییرات نقش دارند، اما تلاش می‌ کنم با اتکا به داده‌ های نظرسنجی تا حدی این روند را تبیین کنم.
                 Corona-rezayat-1
                 Corona-rezayat2-1
                 Corona-rezayat3-1
اولین موج نظرسنجی در میانه اسفند زمانی اجرا شد که ایران، چین و تا حدی ایتالیا کشورهای اصلی درگیر با کرونا بودند. انگشت اتهام بسیاری از مردم در آن مقطع به سبب عدم کنترل مسافران ورودی از چین و همچنین قرنطینه نشدن شهر قم متوجه حاکمیت بود. در آن زمان ۳۷ درصد از شهروندان تهرانی، تداوم تردد مسافر از چین و ۱۶ درصد قرنطینه نشدن قم را دلیل اصلی شیوع بیماری در کشور می‌ دانستند (۲۲ درصد به ضعف مدیریت دولت در درمان، ۱۲درصد عدم توجه مردم به توصیه‌ های بهداشتی و بقیه به ترکیبی از این عوامل اشاره کرده بودند). کمبود مواد ضدعفونی، ماسک و دستکش هم در این نگرانی جمعی اثرگذار بود؛ یافته های نظرسنجی نشان می داد ۶۳ درصد مردم به این وسایل دسترسی کافی نداشتند. گمانه‌ هایی در مورد پنهان ‌کاری در خصوص زمان ورود بیماری به کشور و تعداد واقعی مبتلایان در رسانه ‌ها هم طرح می‌ شد که نتیجه ‌ای جز تأیید برخی نشانه ها و تردید مردم در صحت آمار رسمی نداشت. هنوز محدودیت‌ ها به ‌طور جدی شروع نشده بود اما ۶۱ درصد تهرانی‌ ها خواهان قرنطینه شهر و ۳۳ درصد مخالف آن بودند. نتیجه اینکه دلایل زیادی برای ناراضی بودن وجود داشت.
 
علت کاهش نارضایتی و افزایش اعتماد از میانه اسفند تا بعد از تعطیلات نوروز را می‌توان در سه عامل اصلی خلاصه کرد. عامل اول همه‌ گیر شدن کرونا در جهان و درگیر شدن کشورهای صنعتی بود. در ابتدای شیوع بیماری در ایران عموماً تصور می ‌شد کرونا به سبب سهل‌ انگاری دولت وارد ایران شده است و بقیه کشورها از آن مصون مانده ‌اند. با همه‌ گیر شدن کرونا، از خشم عمومی نسبت به دولت تا حدی کاسته شد. 
 
عامل دوم خارج شدن از شوک اولیه و آمادگی بیشتر دولت برای پیشگیری و درمان مبتلایان بود. افزایش ظرفیت بیمارستان ‌ها، بهبود اطلاع‌ رسانی در مورد بیماری، بالا رفتن آمار رسمی مرگ و ابتلا که نشانه ‌ای از واقعی‌ تر شدن آن بود و نهایتاً بهبود تدریجی دسترسی به ماسک و مواد ضدعفونی (حداقل برای اقشاری که توان مالی خرید آن را داشتند) در افزایش رضایت عمومی مؤثر بود؛ گرچه هنوز نیمی از جامعه ناراضی بودند. عامل سوم شروع محدودیت ‌های کسب ‌و کار و کاهش ترددهای شهری و بین ‌شهری بود که اکثریت انتظار داشتند دولت آن را اجرایی کند. در نیمه دوم اسفند و پس از آن در نیمه اول فرودین و شروع تعطیلات نوروز با تعطیلی یا کاهش ساعات کار ادارات و بخش خصوصی، از میزان اضطراب عمومی برای رعایت نشدن فاصله‌ گذاری فیزیکی کاسته شد. در میانه فروردین یعنی وقتی نارضایتی نسبت به یک ماه قبل کاهش چشمگیری یافته بود، در نظرسنجی سوم از مردم خواسته شد میان تداوم تعطیلی تا پایان کرونا و شروع فعالیت ‌ها برای اینکه مردم شغل و درآمدشان از دست نرود، یکی را انتخاب کنند: ۷۶ درصد تهرانی‌ ها تداوم تعطیلی را ترجیح می‌دادند. 
             Corona-rezayat4-1
علت رشد نارضایتی در ابتدای اردیبهشت و معکوس شدن روند کاهشی را می‌توان همین تعارض میان خواست اکثریت شهروندان و تصمیم دولت جستجو کرد. دولت در نیمه دوم فروردین تصمیم گرفت به تعطیلی ‌ها پایان داده و بتدریج اجازه دهد کسب ‌و کارها فعالیت ‌شان را شروع کنند. در نظرسنجی چهارم در روزهای نخست اردیبهشت ۵۱ درصد مردم مخالف تصمیم دولت برای شروع کسب ‌و کارها و ۳۲ درصد موافق بودند. تشکیک در آمار رسمی فوت ناشی از کرونا از سوی برخی چهره‌ های شناخته ‌شده شورای شهر تهران نیز که با استناد به آمار دفن در بهشت ‌زهرا وارد چالش مستقیم با دولت شدند و رسانه‌ ای شدن آن در افزایش خواست عمومی برای ارائه آمار دقیق تر بی‌ تأثیر نبود. درنتیجه در ابتدای اردیبهشت روند کاهش نارضایتی و بی‌اعتمادی قطع شد.
 
در میانه اردیبهشت و با گذشت زمان ظاهراً مردم با تصمیم دولت برای بازگشایی کسب ‌و کارها بیشتر کنار آمده ‌اند و از حجم نارضایتی و بی ‌اعتمادی تا حدی کاسته شده است. مخالفان تصمیم به بازگشایی از ۵۱ درصد در ابتدای اردیبهشت به ۳۹ درصد کاهش یافته است. بخشی از این افزایش موافقت را می ‌توان به حساب مشکلات اقتصادی خانوارها به سبب تعطیلی شهر گذاشت؛ ۳۵ درصد از پاسخگویان در نظرسنجی پنجم گفته ‌اند، حداقل یک نفر در خانواده‌ شان به سبب شیوع کرونا شغل خود را از دست داده است. این البته به معنای رفع نگرانی ‌های مردم از شیوع بیماری نیست؛ ۵۹ درصد مردم هنوز تصور می‌ کنند در هفته‌ های آتی شیوع کرونا بیشتر خواهد شد. به همین سبب است که اکثریت با شروع فعالیت مکان‌ های عمومی مانند مدارس، سینما ها، استادیوم ‌ها و اماکن مذهبی مخالف ‌اند. چگونگی تصمیم‌ گیری دربارۀ بازگشایی هرکدام از آن ‌ها بر قضاوت مردم از عملکرد دولت اثر خواهد داشت. 
 
در پایان باید تأکید کنم که در تفسیر این یافته‌ ها و نتیجه ‌گیری از آن باید به چند نکته توجه شود. اول اینکه روند کاهشی نارضایتی و بی ‌اعتمادی، نباید مانع از توجه به ‌اندازه به بی ‌اعتمادی و نارضایتی شود؛ هر تفسیر منصفانه مستلزم توجه هم‌ زمان به هر دو وجه است. دوم اینکه نتایج این نظرسنجی منحصر به شهر تهران است و در تعمیم نتایج آن به کل جامعه باید احتیاط شود. سوم اینکه مقابله با بیماری کرونا از یک جهت با بسیاری مسائل و موضوعات کشور متفاوت به نظر می‌ رسد؛ سلامت و بیماری کمتر واجد تضاد ارزشی میان دولت و جامعه است و در نتیجه در تعمیم نتایج این نظرسنجی به کل مناسبات این دو باید احتیاط شود. در نهایت باید به این مسئله نیز توجه داشت که رضایت مردم از عملکرد دولت در مواجهه با کرونا به مثابۀ یک موضوع مرتبط با سلامت را باید از نحوۀ مدیریت پیامدهای آتی آن، خصوصاً در حوزۀ اقتصاد، در ماه های پیشِ رو، مجزا کرد. می توان انتظار داشت افزایش فقر و نابرابری های اجتماعی حاصل از اضافه شدن کرونا به دیگر مسائل کلان کشور، به متغیری تعیین کننده بر نگرش عمومی به عملکرد دولت و دیگر نهادهای عمومی بدل شود.