ابلاغ "آئین نامه" اعطای "تابعیت" ایرانی به فرزندان دارای مادر ایرانی توسط حسن روحانی در رژیم آپارتاید جنسی ولایت فقیه

Tabeiate Irani آئین نامۀ اعطای تابعیت ایران به فرزندان دارای مادر ایرانی توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.
 
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، آئین نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان مادر ایرانی توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.
 
طرح یک فوریتی «اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی» در نشست علنی روز چهارشنبه (۱۰ شهریورماه ۹۸) مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید.
 
این طرح با ۱۲۰ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس تصویب شد.
 
این طرح با توجه به تعداد بالای افراد فاقد تابعیت حاصل از ازدواج شرعی (ثبت نشده) مردان خارجی با زنان ایرانی و مشکلات و تبعات این ازدواج ها تدوین شد و تکلیف تابعیت فرزندان با مادر ایرانی و پدر غیرایرانی را مشخص کرد.
 
بر اساس آن،‌ به نخبگان مهاجر واجد شرایط و فرزندان مادر ایرانی، تابعیت ایران اعطا می‌ شود.
 
نهایتاً علی لاریجانی در نامه‌ ای به حسن روحانی رئیس جمهوری، قانون تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را برای اجرا ابلاغ کرد.
 
هیأت وزیران نیز در جلسه روز چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت ۹۹) و در اجرای مادۀ واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوۀ اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد.
 
بر اساس این آیین نامه، ایرانی بودن مادر، ازدواج وی با مرد غیرایرانی و تعلق فرزند به مادر و حصول آن از ازدواج مذکور برای اعلام تابعیت فرزند توسط استانداری، ضروری است و ارائۀ اسناد و دلائل مربوط به این موارد به عهدۀ متقاضی و احراز اصالت این موارد به عهدۀ‌ استانداری های سراسر کشور است.
 
همچنین، فوت مادر، پدر یا فرزند و حجر این افراد، مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند، نمی باشد و در صورت فوت مادر و نرسیدن فرزند به ۱۸ سالگی، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری مستندات و ادله، درخواست مورد نظر را به استانداری ارائه می کند.
 
گفتنی است، فرزند موضوع قانون و این آیین نامه، پس از طی روند مقرر درآیین‌ نامه و از زمان تأیید تابعیت ایرانی وی، از حقوق و تکالیف تبعۀ ایران، برخوردار است.