وقوع زمین لرزه ۴ ریشتری در استان تهران/ "گسل مشا" در حال تکان خوردن است/ باید با دقت بیشتری گسل مشا بررسی شود

zaminlarzeh«مهدی زارع» استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وقوع زمین‌لرزه ۴.۴ ریشتری در استان تهران و منطقه دماوند گفت: این زمین‌لرزه در مجاورت گسل مشاء اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: این زمین‌لرزه یکی از پس‌لرزه‌های زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری در ۱۹ اردیبهشت است. وقوع این زمین‌لرزه نشان می‌دهد که این گسل همچنان فعالیت دارد.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است زمین‌لرزه بزرگتری نیز به وقوع بپیوندد؟ گفت: از همان روز اول وقوع زمین‌لرزه در ۱۹ اردیبهشت ماه ما اعلام کردیم که احتمال تداوم پس‌لرزه‌ها وجود دارد و حتی ممکن است زمین‌لزره‌ای با شدت بیشتر اتفاق بیفتد از همین رو باید با دقت بیشتری به این گسل پرداخت.

زارع خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پس از سه هفته و ۲۰ روز بعد از زلزله ۱۹ اردیبهشت ما شاهد وقوع زمین‌لرزه ۴.۴ ریشتری در همین منطقه هستیم، بنابراین باید با دقت بیشتری احتمالات این منطقه را بررسی کنیم.

وی ادامه داد: توصیه ما به مردم این است که در مکان‌های ناامن نبوده و در مناطق امن حضور داشته باشند.

از سوی دیگر، «رضا کرمی محمدی» رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در گفت‌و گو با خبرنگار ایلنا در خصوص زلزله لحظات قبل شهر تهران گفت: این زمین‌لرزه در همان محدوده گسل مشا روی داده و گسل مشا در حال تکان خوردن است.

او ادامه داد: تکان‌های گسل مشا از همان زمانی که زلزله ۵.۲ دهم ریشتری رخ داده، ادامه داشته که برخی مواقع حس نمی‌شود و برخی مواقع حس می‌شود.

کرمی محمدی در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری تهران در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد؟ اظهار داشت: شدت زلزله به حدی نبود که بخواهیم در حالت آماده‌باش قرار بگیریم، اما سیستم مدیریت بحران آماده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران تاکید کرد: شهروندان همیشه باید این آمادگی را داشته باشند و این یک یادآوری است که ما در یک ناحیه لرزه‌خیز قرار داریم و ممکن است هر لحظه اتفاقی رخ دهد،‌ در نتیجه باید همیشه آمادگی وجود داشته باشد و به تعبیری همان طور که با کرونا زندگی می‌کنند، با زلزله نیز زندگی کنند.

منبع: ایلنا


در این رابطه