برکناری مدیرعامل خبرگزاری ایرنا پس از انتشار یک مصاحبه

hashemi seyed zia

شش روز پس از انتشار گفت‌وگو جنجالی «حبیب‌الله سیاری»، معاون هماهنگ‌کننده ارتش علیه سپاه پاسداران که از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) منتشر شد، مدیر عامل این خبرگزاری برکنار شد.

«ضیا هاشمی» از دی ماه ۱۳۹۶ مسوولیت مدیرعاملی خبرگزاری دولتی ایرنا را به عهده گرفت. با این حال در تاریخ ۱۷ خرداد ماه خبرگزاری‌های رسمی خبر دادند با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «محمدرضا نوروز‌پور» به عنوان مدیر عامل جدید خبرگزاری ایرنا منصورب شده است.

با این حال از دلیل برکناری ضیا هاشمی صحبتی نشده است.

خبرگزاری ایرنا مصاحبه تصویری با حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش را در تاریخ ۱۱ خرداد ماه منتشر کرد، اما این ویدیو ساعتی پس از انتشار از سایت ایرنا حذف شد.

ایرنا در توییتی در تاریخ ۱۴ خرداد ماه یعنی چند روز پس از حذف مصاحبه خود نوشت که این حذف به خاطر درخواست روابط عمومی ارتش صورت گرفته است. در این توییت آمده بود: «مصاحبه با امیر دریادار سیاری در همکاری مشترک ایرنا و روابط عمومی ارتش انجام و نهایی شد. اما پس از مدت زمانی بسیار کوتاه، به دلیل اعلام روابط عمومی ارتش مبنی بر ضرورت اعمال برخی اصلاحات فنی و محتوایی مصاحبه موقتاً از دسترس خارج شد.»

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای در همین روز (۱۴ خرداد ماه) درباره این گفت‌وگو نوشت: «متاسفانه دشمنان حسود و عنود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با تقطیع و سوءاستفاده، این گفت‌وگوی انجام شده را مغرضانه و مزورانه تفسیر، تحلیل و منتشر نموده‌اند.»

در این گفت‌وگو که از پربیننده‌ترین برنامه ها قرار گرفت، حبیب‌الله سیاری از فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی سپاه پاسداران گفته بود. همچنین سیاری گفته بود که ارتش برخلاف سپاه و بسیج به دنبال استفاده‌های تبلیغاتی نبوده و تنها به وظایف خود عمل کرده است. بخش‌های از این گفت‌وگو از سوی برخی سایت‌ها بازنشر شد.

حالا شش روز از انتشار این مصاحبه که ساعتی بعد با جنجالی شدن آن از روی سایت ایرنا حذف شد، مدیر عامل خبرگزاری برکنار شد.

به نقل از خبرگزاری‌های داخلی، محمدرضا نوروزپور، مدیرعامل جدید ایرنا دارای کارشناسی ارشد در رشته علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری و دکتری در رشته روابط بین‌الملل است.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

منبع: ایران وایر