گسترش اعتراضات به نژادپرستی؛ از قلب اروپا تا استرالیا

Tazahorat-Nejadparasti

«در ادامه اعتراضات به کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی، به‌دست یک پلیس سفیدپوست در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا، شنبه تجمعاتی گسترده در واشینگتن، پایتخت ایالات متحده، و دیگر شهرهای آمریکا و جهان برگزار شد.»
 
به گزارش پارسینه به نقل از رسانه های بین المللی، در بسیاری از شهر‌های آلمان همانند دیگر شهر‌های اروپایی روز شنبه ۱۷ خرداد (ششم ژوئن) تظاهرات وسیعی علیه نژادپرستی و در حمایت از اعتراضات ضدنژادپرستانه در آمریکا برگزار شد. برلین، پایتخت آلمان و شهر‌های گوناگون دیگر این کشور صحنه تظاهرات ده‌ها هزار نفری مردم به این مناسبت بود.
 
اگر چه رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نگرانی از شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی را به وجود آورده است، اما بسیاری از تظاهرکنندگان در آلمان با رعایت مقررات ویژه این زمان و پوشیدن لباس سیاه و گذاشتن ماسک بر صورت همبستگی خود را با اعتراضات آمریکا نشان دادند.
 
شرکت کنندگان پلاکارد‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها شعار‌هایی مانند "زندگی سیاهان باارزش است"، "نمی‌توانم نفس بکشم" و نوشته‌هایی علیه خشونت پلیس آمریکا و همچنین پلاکارد‌هایی در دفاع از تنوع قومی و جلوگیری از خشونت و نژادپرستی در آلمان نیز در دست تظاهرکنندگان به چشم می‌خورد.
 
در شهر برلین به دلیل تعداد زیاد شرکت کنندگان در تظاهرات ماموران پلیس خیابان‌های اطراف میدان "الکساندر پلاتز"، محل تجمع تظاهرکنندگان را مسدود کردند که باعث ایجاد راه‌بندان زیادی در پایتخت آلمان شد. در این میدان حدود ۱۵ هزار نفر تجمع کرده بودند. ماموران پلیس پیش از تظاهرات گمان می‌کردند که تجمع حدود ۱۵۰۰ نفری در این میدان برگزار شود.
 
تظاهرات مردم آلمان در همبستگی با مردم آمریکا و اعتراض به کشته شدن خشونت آمیز جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی بود که در تاریخ ۲۵ ماه مه (حدود ده روز پیش) در پی خشونت پلیس شهر مینیاپولیس ایالات متحده رخ داد.
 
همچنین در ادامه اعتراضات به مرگ جورج فلوید هنگام بازداشت توسط پلیس، واشنگتن روز شنبه شاهد تظاهرات ده‌ها هزاران نفر علیه نژادپرستی و خشونت پلیس بود.
 
همزمان تظاهرات مشابهی در شهر‌های دیگر آمریکا از جمله نیویورک، فیلادلفیا، لس آنجلس، سانفرانسیسکو و شیکاگو برگزار شده است.
 
معترضان روز شنبه از جمله در نزدیکی ساختمان کنگره، بنای یادبود آبراهام لینکلن و پارک لافایت که ماموران در آن راه نزدیک شدن معترضان به کاخ سفید را سد کرده بودند تجمع کردند.
 
همزمان در کارولینای شمالی که زادگاه آقای فلوید بود مردم پیش از یک مراسم یادبود به او ادای احترام کرده اند.
 
روز شنبه همچنین در برخی دیگر از نقاط جهان از جمله لندن، ملبورن و سیدنی تظاهرات ضدنژادپرستی برگزار شد. تظاهرات استرالیا بر نحوه رفتار با بومیان این کشور متمرکز بود.
 
در واشنگتن موریل بوزر، شهردار شهر، از کسانی که در خیابانی در نزدیکی کاخ سفید جمع شده بودند استقبال کرد؛ جایی که به دستور او روز جمعه "زندگی سیاهان ارزش دارد" نامگذاری شد.
 
برخورد خشونت بار معترضان با پلیس در لندن منجر به آسیب افسر سواره نظام لندن شد
 
هزاران نفر از ساکنان لندن نیز روز شنبه با وجود هشدار‌ها مبنی بر لزوم فاصله گذاری اجتماعی به دلیل شیوع بیماری «کووید ۱۹» در مقابل پارلمان این کشور تظاهرات کردند. بسیاری از شرکت کنندگان از ماسک استفاده کرده بودند. تجمعات مشابهی در دیگر شهر‌های بریتانیا نیز برگزار شد.
 
هزاران نفر در پاریس، پایتخت فرانسه نیز با وجود دستور پلیس مبنی بر ممنوعیت تظاهرات، در اعتراض به نژادپرستی و برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا و فرانسه با سیاهپوستان به خیابان‌ها آمدند. پلیس فرانسه با استناد به مقررات فاصله گذاری اجتماعی که تجمع بیش از ۱۰ نفر را برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا ممنوع کرده با برگزاری تظاهرات مخالفت کرده بود.
 
معترضان به خشونت پلیس علیه سیاهپوستان و دیگر اقلیت‌ها در دیگر شهر‌های فرانسه از جمله لیل و لیون هم روز شنبه تظاهرات کردند.
 
حدود هزار نفر نیز روز شنبه در تظاهرات علیه نژادپرستی در شهر جنوآ در شمال ایتالیا شرکت کردند. آن‌ها به نشانه همبستگی با قربانیان نژادپرستی در آمریکا زانو زدند. اکثر شرکت کنندگان در این تظاهرات از ماسک استفاده کرده بودند. آنها همچنین فاصله اجتماعی با یکدیگر را رعایت کرده بودند.