کرونا در کشور هر 13 دقیقه یک قربانی می‌گیرد/هر 33 ثانیه یک نفر مبتلا می شود

harirchi iraj

معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر 33 ثانیه در کشور یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر 13 دقیقه یک نفر هم به دلیل کرونا فوت می‌کند.
 
به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد گفت:  هم اکنون در اکثر کشورهای دنیا برای تامین معیشت مردم و دلایل اقتصادی بازگشایی ها انجام شده است در شرایط فعلی فعالیت اقتصادی و اجتماعی مهمترین مواردی که باعث کاهش شیوع کرونا می‌شوند و رعایت فاصله یک متری با دیگران و استفاده از پوشش محافظ چشمی استفاده از ماسک باید مد نظر قرار گیرد.
حریرچی گفت: رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۵ درصد،  و استفاده از ماسک ۸۰ درصد و پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را کاهش می دهد که ارقام بسیار مهم و قابل تاثیری هستند. از امروز پویش استفاده همگانی از ماسک در کشور آغاز می‌شود که انتظار ما از همگان این است که با هر دیدگاه و نظری در این کار بزرگ همکاری و داشته باشند. یکی از مهمترین موارد مصداقی امر به معروف و یکی از مهم‌ترین مصادیق نوع دوستی و علاقه‌مندی به ایران عزیز استفاده از ماسک توسط خودمان و توصیه استفاده از ماسک برای دیگران است.
معاون کل وزیر بهداشت افزود: جوانان و نوجوانان و حتی کودکان سالم یا دارای علائم خفیف بیماری کرونا عامل مهم انتقال بیماری به دیگران خصوصا پدر و مادرها هستند بنابر اعلام مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده کرونا ده نفر مبتلای دیگر در سطح جامعه وجود دارد که تشخیص داده نمی شوند.
وی گفت: در افراد زیر ۵۰ سال و خصوصاً در افراد جوان و با سن کم احتمال ابتلا به بیماری بدون علامت و کم علامت بسیار زیاد است جوانان مبتلا ناخواسته و نادانسته اطرافیان خود را به بیماری مبتلا می کنند که گاهی منجر به مرگ و میر و بستری طولانی‌مدت این افراد می‌شود.
حریرچی خاطرنشان کرد: در این مقطع حساس زمانی از لحاظ ابتلا به کرونا با رعایت دستورالعمل های ساده و بهداشتی مانند استفاده همگانی از ماسک در خارج از منزل و شستشوی مرتب به دست و ترویج این اقدامات، جوانان می‌توانند نقش بسیار مهمی در کاهش شیوع بیماری ایفا کنند. فراموش نکنیم هر نفر مبتلا بدون فاصله گزارش اجتماعی ۴۰۶ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کرونا مبتلا میکند.
وی افزود: افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند و افرادی که آنتی بادی آنها مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند باید فاصله‌گذاری را رعایت کنند و هنوز نمی‌توان اعلام کرد این افراد در برابر کرونا ایمن هستند، رسیدن تعداد مبنلایان در جهان به حدود ه ملیوین نفر و مرگ و میر نیم میلیون نفری زنگ خطر جدی است.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور به دلیل کرونا فوت می‌کند، این موضوع  زنگ خطری است که باید تلاش کنیم فاصله‌گذاری را بیشتر رعایت کنیم. حریرچی افزود: اقداماتی که مردم انجام دادند توانسته بیماری را کنترل کند اما هنوز این اقدامات کافی نیست در بریخ استان‌ها با شدت بیماری درگیر هستنیم که اقدامات استانی باید به حداکثر ممکن برسد، عاجزانه خواهش می‌کنیم برای سلامت خودتان و کاهش مشکلات کادر درمان حداکثر دستورالعمل‌های بهداشتی را انجام دهند.
وی با بیان اینکه ایران از نظر تعداد خالص مبتلا و مرگ ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب رتبه ۱۰ و نه جهانی را دارد و معمولا این قسمت مورد توجه قرار می‌گیرد افزود: ‌اما از نظر تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه ۴۷ و سی‌ام دنیا را با ۲۵۶۱ مورد ابتلا به ازای یک میلیون نفر جمعیت و ۱۲۱ مرگ در یک میلیون جمعیت را داریم.آیت الله محمدتقی مصباح یزدی با بیان اینکه در ارائه خدمات، محور اصلی را باید پیشرفت روحانیت و تحقق رسالت حوزه باشد، گفت: خدمات باید به نوعی ارائه شود که در نتیجه آن روحانیت بتواند بهتر به وظیفه طلبگی خود عمل کند
آیت الله محمدتقی مصباح یزدی با بیان اینکه در ارائه خدمات، محور اصلی را باید پیشرفت روحانیت و تحقق رسالت حوزه باشد، گفت: خدمات باید به نوعی ارائه شود که در نتیجه آن روحانیت بتواند بهتر به وظیفه طلبگی خود عمل کند.
به گزارش «انتخاب»، آیت الله مصباح یزدی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید حسن ربانی، رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و جمعی از مسوؤلان این مرکز، با بیان اینکه پیشرفت‌هایی که در حوزه علمیه صورت گرفته شاخه‌هایی از درخت پربرکتی است که امام خمینی (ره) غرس کردند، بیان داشت: پیشرفت‌های حوزه علمیه در فکر، اخلاص و قیام خالصانه امام خمینی ریشه دارد.
به نوشته رسا، وی بیان کرد: پیشرفت‌های فراوانی در حوزه صورت گرفته است و حوزه علمیه امروز با حوزه علمیه قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه در ارائه خدمات، محور اصلی را باید پیشرفت روحانیت و تحقق رسالت حوزه بدانیم، گفت: خدمات باید به نوعی ارائه شود که در نتیجه آن روحانیت بتواند بهتر به وظیفه طلبگی خود عمل کند.
وی ادامه داد: ارائه خدمات نباید خدمت به یک صنف باشد بلکه باید خدمات به صورت هدفمند ارائه شود؛ اگر فعالیت‌هایتان بر اساس این بینش برنامه‌ریزی شود قطعاً خداوند متعال برکاتش را زیاد خواهد کرد.
آیت الله مصباح یزدی با اشاره به سنت خداوند در آفرینش عالم گفت: هدف از آفرینش انسان در این عالم آفرینش مخلوقی بوده که به اختیار خود حرکت کند؛ سنت‌های الهی این چنین است که اسباب رشد و نزول با هم فراهم باشد.
وی گفت: گاهی یک امر واحد دو لبه دارد از یک طرف عامل پیشرفت و از طرف دیگر عامل سقوط انسانی می‌شود.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: از نعمت‌های مادی و معنوی در دنیا هم می‌توان حسن استفاده کرد و هم سوءاستفاده و انسان‌ها زمینه این را دارند تا هر کدام را خواستند انتخاب کنند.
وی عنوان کرد: گاهی برخی انسان‌ها اشتباهاتی را انجام می‌دهند که بسیار ناراحت کننده است، ولی باید بدانیم سنت خداوند این است که هر امری دو لبه داشته باشد و آن‌ها می‌توانستند با انتخاب مناسب خود عروج کنند، ولی با اشتباه خود سقوط کرده‌اند؛ این سنت الهی است و این اختیار باعث می‌شود که مرتبه انسان‌ها از فرشته‌ها بالاتر شود.
آیت الله مصباح یزدی گفت: هیچ پیامبر و امامی در طول تاریخ نبوده است که در دوران آن‌ها همه افراد صالح باشند و به وظیفه خود عمل کنند، هر جا پیشرفت بزرگی شده خیانت بزرگی نیز انجام شده است.
وی ابراز داشت: بعد از رسالت پیامبر اکرم (ص) جنایت‌هایی انجام شد که در طول تاریخ بی‌نظیر است به‌طوری‌که قبل از پیامبر (ص) امکان چنین جنایت‌هایی وجود نداشت.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به وظیفه انسان‌ها در مقابل سنت‌های الهی گفت: سنت‌های الهی حاکم بر کل جهان هستند و هر کس در محدوده زندگی خود باید به تکالیف خود عمل کند؛ ما باید معرفت خود را بیشتر کرده و شرایط را بهتر درک کنیم.
وی افزود: جمهوری اسلامی بهترین نوع حکومت در میان کشور‌های اسلامی است و این برکت و نعمت به برکت قیام امام (ره) و یک عمر زندگی مخلصانه ایشان نصیب ما شده است.
آیت الله مصباح یزدی گفت: هنوز آن‌طور که باید امام (ره)، مرتبه اخلاص و آثار ایشان را نشناخته‌ایم، هرچه بیشتر دقت می‌کنیم و معرفتمان بیشتر می‌شود بیشتر متوجه امتیازات امام می‌شویم.
وی بیان کرد: امام خمینی (ره) علاوه بر فهم و بصیرت، اخلاص بسیاری داشت و در هیچ حالی محرکی برای حرکت جز رضایت خدا نداشت.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به ویژگی‌های امام (ره) گفت: امام خمینی دین را به خوبی می‌شناخت و این‌گونه نبود که تنها با یک رشته از علوم اسلامی آشنایی داشته باشد، بلکه انسانی جامع از لحاظ علمی بود؛ شرایطی برای ایشان به وجود آمده بود که با اساتیدی در رشته‌های مختلف ارتباط داشته باشند.
وی شناخت جامعه و بصیرت اجتماعی و سیاسی را ویژگی دیگر امام عنوان کرد و گفت: امام می‌دانست که نهضت را چگونه باید آغاز کرد، افراد را چگونه باید جذب کرد و با هر کس چگونه باید سخن گفت.
آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اخلاص امام (ره) عنوان کرد: امام خمینی ده‌ها سال ریاضت کشیده بود؛ ایشان تمرین کرده بود که احکام اسلام را دقیقاً عمل کند و خود را برای دین خدا خالص کند. امام زندگی‌ای عادی و بی تشریفات، اما سراسر نور داشت و یک ذره خودخواهی و دنیا طلبی نداشت و سرتا پا فقط بندگی بود.
وی گفت: در حوزه باید تلاش کنیم طلابی تربیت شوند که در علوم اسلامی جامعیت داشته باشند و سیاست را بهتر درک کنند و تهذیب اخلاق نیز داشته باشند.
وی گفت: خداوند بر ما منت گذاشت که انسانی را که دوست دارد به ما معرفی کرد و چند دهه با ما زندگی کرد و همه زندگی اجتماعی و فردی‌اش را دیدیم و شناختیم و به بهترین شکل راه درست را به ما نشان داد.

در این رابطه