افزایش ۳۰ درصدی مبتلایان زیر ۴۰ سال در پایتخت/ افزایش ٥ برابری مبتلایان به کرونا در برخی بیمارستانها

corona iran

نزدیک به پنج ماه پس‌ از اولین اعلام رسمی شیوع بیماری کرونا در کشور، روز پنجشنبه آمار روزانه مرگ و میر با فوت ٢٢١ نفر طی یک روز رکورد شکست و در روز جمعه نیز این آمار به ١٤٢ نفر رسید. همین افزایش آمار مرگ و میرهاموجب شد  بسیاری از مسئولان ستاد مبارزه با کرونا و رؤسای بیمارستانی نسبت به بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی و همچنین بازگشایی برخی اماکن، واکنش نشان دهند. برخی از رؤسای بیمارستان‌ها در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» اعلام کردند که در این سه هفته اخیر آمار افراد مبتلا به کرونا ٥ برابر شده است علاوه بر این در بخش‌های بستری تخت خالی وجود ندارد. همچنین رئیس بیمارستان امام خمینی از مردم خواسته در مراسم‌ عروسی و عزا شرکت نکنند. در سوی دیگر معاون فرمانده ستاد کرونای تهران است که می‌گوید در پایتخت فقط
١١ درصد پروتکل‌های بهداشتی اجرا شده است. همین موضوع موجب شده آمار مبتلایان در تهران و برخی از استان‌ها رو به افزایش باشد.
افزایش 30 درصدی مبتلایان زیر 40 سال به کرونا
رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی درباره چرایی خیز دوباره کرونا و اینکه چرا با رعایت پروتکل‌ها، کرونا همچنان قربانی می‌گیرد، به «ایران» می‌گوید: ما به‌عنوان یک بیمارستان در خط پایانی مبارزه با کرونا قرار داریم و بنابراین در بحث پروتکل‌ها و اینکه الگوی رفتاری مردم نسبت به رعایت اصول بهداشتی در این چند ماه چه تغییراتی کرده است، نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم. دکتر صادق نیت، اما درباره افزایش تعداد بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان امام می‌گوید: تعداد مراجعه‌کنندگان نسبت به سه هفته گذشته، هم‌اکنون بیش از ٥ برابر افزایش یافته است. متأسفانه بیمارانی که اکنون مراجعه می‌کنند، بدحال ترند و با علایم واقعی تری مراجعه می‌کنند. در اسفند ماه اغلب مراجعه‌کنندگان دچار ترس و نگرانی بودند و در همان ابتدا با یک شرح حال ساده مشخص می‌شد که به کرونا مبتلا نشده‌اند و بنابراین مرخص می‌شدند. وی با بیان اینکه درحال حاضر اغلب مراجعه‌کنندگان دارای علایم واقعی کرونا هستند و نسبت به این ویروس سطح آگاهی‌شان بالا رفته است می‌گوید: این افراد با علایم نزدیک کرونا همچون تب بالا، ضعف و بی‌حالی، کاهش اشتها و افت توانایی بویایی، تنگی نفس و سرفه خشک مراجعه می‌کنند و متأسفانه اغلب به کرونا مبتلا شده‌اند و دارای علایم حاد هستند که نیاز به بستری پیدا می‌کنند. دکتر صادق نیت با اشاره به اینکه حدود ٣٠ تا ۴۰ درصد مبتلایان بستری زیر ٤٠ سال هستند که افزایش بالایی نسبت به قبل دارد می‌گوید: هم‌اکنون جوانان با شیوع بالاتر و شدت بیشتری درگیر بیماری شده‌اند البته باید مشخص شود که علت این درگیری چیست. و این نیاز به یک بررسی اپیدمیولوژیک دارد، اما با توجه به مشاهدات ما در بیمارستان، برداشت این است که شاید جوان ترها نسبت به رعایت پروتکل‌ها در مقایسه با اسفند ماه سهل‌انگار‌تر شده‌اند و ترس از ابتلا بین آنها کمتر شده است.
وی با اشاره به اینکه آمار فوتی‌های مجتمع بیمارستانی امام خمینی در هفته‌های اخیر هنوز کمتر از اسفند و فروردین است که علت آن آمادگی بیشتر و ارائه خدمات مطلوب تیم پزشکی و پرستاری است، گفت: علت اینکه هنوز تعداد بیماران بستری به مراتب کمتر از تعداد بستری در اسفند و فروردین ماه است، این است که همه بیمارستان‌ها ملزم به پذیرش بیماران کرونایی شدند. اما در ماه‌های اول شیوع بیماری، بسیاری از بیمارستان‌ها به علت عدم توان علمی و ترس از پذیرش بیماران کرونایی، بیماران را پذیرش نکردند و بیماران را در ورودی بیمارستان به مجتمع بیمارستانی امام خمینی هدایت می‌کردند به گونه‌ای که ما در هفته‌های نخستین روزانه گاهی تا حدود هشتصد مراجعه‌کننده داشتیم. این در حالی است که در روز‌های اخیر مراجعات ما حدود 300 تا 350  نفر است و البته همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردم از میان مراجعین هفته‌های اخیر، بیماران بدحال و نیازمند به بستری افزایش فاحشی را شاهد بوده‌ایم.
نمی‌توان کل کشور را قرنطینه کرد
دکتر محمد طالب‌پور، رئیس بیمارستان سینا نیز، با اشاره به اینکه با وجود سیاست‌های کلان در خصوص پروتکل‌ها، بازهم آمارها افزایش یافته است، به «ایران» می‌گوید: تعداد بستری‌ها در بیمارستان ما اوج گرفته وهمچنین در شرایطی هستیم که بیماران غیر کرونایی که حدود چند ماه کار‌های خود را عقب انداخته بودند، به بیمارستان مراجعه کردند، اما متأسفانه با وجود موج جدید کرونا، امکان خدمت‌رسانی به این دسته از بیماران وجود ندارد.
 او در ادامه می‌افزاید: مردم باید بدانند هر فردی که کرونا می‌گیرد، یک مریض غیر کرونایی را از ادامه درمان باز می‌دارد. با وجود بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، در خصوص بیماران سرطانی، محدودیت‌های سختی برای ما به وجود آمده است و مجبور هستیم عمل‌های جراحی آنها را لغو کنیم، از طرفی ما موظفیم به هر کسی که به‌دلیل بی‌دقتی خود، مبتلا به بیماری کرونا می‌شود و به بیمارستان مراجعه می‌کند، خدمات ارائه دهیم و این اتفاق، باعث شده تا در حق بیماران دیگر، یک نوع اجحاف صورت گیرد.
 طالب پوربا اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و تغییر وضعیت برخی از استان‌ها به سمت قرمز شدن می‌گوید: از نظر فرهنگی و اجتماعی، این قضیه باید برای مردم باز شود. همگی باید ماسک زدن، شست‌و‌شوی دست‌های خود و مسائل بهداشتی را بیشتر رعایت کنند. زمانی که آمار‌ها پایین آمده بود، مردم فکر می‌کردند، همه چیز تمام شده است و دیگر در خصوص رعایت بهداشت فردی و عمومی تلاش نکردند. از طرفی دیگر نمی‌توان کل کشور را قرنطینه و همه جا را مجبور به تعطیلی کرد، در عین حال مردم باید با حداکثر توان، بهداشت را رعایت کنند و از بیرون آمدن برای انجام کارهای غیرضروری خودداری کنند. در این بازه زمانی دولت هم تحت فشار قرار دارد. در دانشگاه‌های علوم پزشکی همه با تمام قوا در حال کار کردن هستند، البته ایده‌آل این است که دولت ماهی ۱۰ میلیون به هر فرد بدهد تا مردم برای کار کردن به بیرون نیایند، اما این قضیه امکان ندارد. شاید به‌دلیل تحریم‌های موجود، دولت پتانسیل این را ندارد که مردم را وادار کند، در قرنطینه باشند و افراد باید برای امرار معاش سر کار بروند؛ بنابراین چاره‌ای نیست جز اینکه روی آگاهی و ارتقای دانش سلامت مردم متمرکز شویم.
رئیس بیمارستان سینا، هشدار می‌دهد که مردم باید آگاه باشند، زیرا وجود هر کرونایی ما را از خدمت‌رسانی به دیگر بیماران و ازجمله سرطانی‌ها باز می‌دارد و ما مجبور هستیم بیماران غیر کرونایی را به خانه بفرستیم و آنها در خانه‌هایشان از بین می‌روند. به ازای هر فرد مبتلا به بیماری کرونا که می‌توانست با رعایت بهداشت سالم بماند، یک بیمار غیر کرونایی از بین می‌رود.
برش
. ۲۲۶۲ ابتلا و ۱۴۲ فوتی جدید کرونا در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور و طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر لاری گفت: از روز پنجشنبه تا دیروز جمعه، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده که یک هزار و ۴۵۵ نفر از آنها بستری شدند. وی افزود: به این ترتیب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ نفر رسید. دکتر لاری گفت: متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۴۴۷ نفر رسید. وی همچنین ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۲۱۵ هزار و ۱۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به‌گفته سخنگوی وزارت بهداشت، ۳۳۱۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۹۲۲ هزار و ۵۰۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
از ورود افراد فاقد ماسک به ادارات جلوگیری می‌شود
بر اساس بخشنامه معاون وزارت کشور، مسئولان ادارات و واحدهای وابسته و تابعه مکلف شدند ضمن راهنمایی مراجعان در خصوص رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، از ورود کسانی که فاقد ماسک هستند به محیط اداری و مراکز ارائه خدمات جلوگیری و از ارائه خدمات به آنان خودداری کنند. جواد ناصریان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت کشور در بخشنامه‌ای به کلیه استانداران، رؤسای سازمان‌های وابسته، فرمانداران، بخشداران، شهرداران، دهیاران، با توجه به نگرانی‌ها درخصوص شیوع بیماری کرونا و براساس مصوبات بیست‌وهفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، تصریح کرد: از تاریخ ابلاغ این بخشنامه کلیه مدیران و کارکنان شاغل در واحدهای مصرح فوق الذکر، ملزم به استفاده از ماسک در محل کار هستند و در صورت عدم رعایت، از ورود آنان به محل کار ممانعت به عمل آمده، بدیهی است هر نوع عدم همکاری و توجه به این امر از سوی کارکنان منجر به عدم امکان حضور آنان در محل کار گردد، غیبت تلقی و مطابق مقررات با آنان برخورد خواهد شد. در ادامه این بخشنامه تأکید شده است؛ مسئولان ادارات و واحدهای وابسته و تابعه مکلفند ضمن راهنمایی مراجعان و متقاضیان دریافت خدمات در خصوص رعایت کامل دستورالعمل و پروتکل‌های بهداشتی محیط اداری، از ورود کسانی که فاقد ماسک هستند به محیط اداری و مراکز ارائه خدمات و واحدهای عملیاتی جلوگیری نموده و از ارائه خدمات مورد درخواست آنان خودداری نمایند