کرونا در ایران؛ شیوع سنگین‌تر و مرگ‌و‌میر بیشتر در موج دوم کرونا

corona19 iran

در حالی ‌که معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید در کشور مشکل زیرساختی برای سرویس‌دهی به بیماران کرونایی وجود ندارد، معاون ستاد مبارزه با کرونا استان تهران گفت پایتخت با دو مشکل کمبود تخت بستری و تخت‌های بخش ویژه و نیز کمبود کادر درمان مواجه‌ شده است.
در عین‌حال، علی‌رغم این‌که سخن‌گوی وزارت بهداشت تعداد استان‌های قرمز و در مرحله هشدار را به ترتیب ۱۲ و ۱۳ استان اعلام کرد، با در نظر گرفتن معیارهای وزارت بهداشت، اکنون ۱۷ استان کشور در مرحله قرمز و ۹ استان در مرحله هشدار قرار دارند.
«سیما سادات‌سالاری»، سخن‌گوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در کل کشور، استان‌های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، گلستان، مازندران و هرمزگان را در وضعیت قرمز اعلام کرد.
او گفت استان‌های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، خراسان جنوبی، البرز، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.
اما به نظر می‌رسد خانم سخن‌گو اسامی برخی استان‌ها را یا از قلم انداخته و یا در یک دسته نادرست قرار داده است. چهار استان‌ تهران، البرز، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان مدت‌ها است وارد مرحله قرمز شده‌اند. استان لرستان با توجه به سکونت ۷۵درصد از جمعیت در شهرستان‌های قرمز از نظر ابتلا به کرونا، عملا وارد وضعیت قرمز شده است و شهر قم بنا بر اعلام دانشگاه علوم‌پزشکی قم، در وضعیت نارنجی (هشدار) قرار دارد.
در حالی‌که دانشگاه‌های برخی از استان‌های ایران می‌گویند با کمبود تجهیزاتی هم‌چون دستگاه‌های اکسیژن‌ساز، تخت‌های مراقبت‌ ویژه و دستگاه سی‌تی‌اسکن مواجه هستند، «قاسم جان‌بابایی»، معاون درمان وزیر بهداشت گفت مشکل زیرساختی اعم از تجهیزات فیزیکی بیمارستانی مانند تخت بستری، لوازم درمانی و حفاظت فیزیکی و فردی برای پذیرش بیماران کرونایی در کشور وجود ندارد. اما با افزایش بیماران کرونایی، در حوزه تامین نیروی انسانی مشکل وجود دارد.
استان تهران که انتظار می‌رود از لحاظ امکانات پزشکی کمبود چندانی نداشته باشد، یکی از همین استان‌هایی است که وضعیتش نقیض بخش اول ادعای معاون درمان وزارت بهداشت است. «رضا جلیلی‌خوشنود»، معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت این شهر با دو مشکل کمبود تخت بستری و تخت‌های بخش ویژه و نیز کمبود کادر درمان مواجه‌ شده است. معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به این‌که تقریبا از نیمه دوم خرداد و با افزایش میزان ابتلا و چند روز بعد میزان بالایی از مرگ و میر موج دوم شروع شد، گفت موج دوم کرونا از موج اول خیلی سنگین‌تر و تعداد بیماران بدحال و فوتی  بیشتر است و فعلا بنا است که محدودیت‌ها در تهران یک هفته ادامه پیدا کنند و شاید هم قرنطینه چند روز یا چند هفته بعد ادامه یابد.
در خراسان رضوی که بیش از یک هفته است در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد، پیشنهاد شده است محدودیت‌های جدیدی برای کنترل وضعیت برقرار شود. «علی‌اصغر انجیدنی»، دبیر کمیته مراقبت و درمان کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اشاره به این موضوع گفت روزانه به طور متوسط ۲۲۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری می‌شوند.
در استان اصفهان هم وضعیت ابتلا هم‌چنان سیر صعودی دارد. اگرچه به گفته «طاهره چنگیز»، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی استان، شیب ابتلا در استان ملایم است و به این ترتیب استان اصفهان در وضعیت هشدار قرار دارد.
دکتر چنگیز با اشاره به این‌که بستری بیماران کرونایی هم روندی رو به افزایش دارد و اکنون نزدیک به ۷۵۰ بیمار در بیمارستان‌های ۲۲ شهرستان استان رسیده است، هشدار داد که با گذشتن شمار بیماران بستری از ۸۰۰ نفر، دستگاه درمانی کشور با مشکل رسیدگی مواجه خواهد شد.
استاندار مازندران از تصمیم‌گیری‌های جدید برای مقابله با کرونا در این استان خبر داد و گفت در نتیجه این تصمیمات باید خیابان‌های شهرهای مازندران خلوت شوند تا در شرایطی که استان در وضعیت قرمز است، سرعت شیوع بیماری کاهش یابد. انجام کارهای اداری به صورت الکترونیکی، به تعویق انداختن کارهای اداری، دورکاری برای کارکنان دارای بیماری زمینه‌ای و بستن تفرجگاه‌ها و پارک‌ها، تالارهای پذیرایی و باشگاه‌های ورزشی از جمله این اقدامات است.
بر اساس آخرین آمار، در مجموع بیش از هزار و ۵۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری شده‌اند.
به گفته سخن‌گوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در مجموع حدود ۳۰ درصد از تخت‌های بیمارستانی تحت پوشش این دانشگاه برای بستری بیماران کرونایی اختصاص داده شده‌اند. این در حالی است که آمار بیماران بستری در مازندران در ۱۰ روز اخیر به شش برابر اواخر خرداد و اوایل تیر رسیده است.
در استان سیستان‌و‌بلوچستان هم به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، بیش ‌از ۹۰ درصد ظرفیت تخت‌های بستری ویژه مبتلایان به کرونا تکمیل شده است. «سیدمحمد هاشمی‌شهری» با اشاره به این‌که مراجعه بیماران تنفسی به بیمارستان‌ها فراتر از حد تصور بوده است، هشدار داد که شمار بیماران بستری و سرپایی افزایش چشم‌گیری یافته و این روند موجب تکمیل تخت‌های بیمارستانی شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم خبر داد که ۲۳۵ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در بخش‌های معمولی و ۱۰۵ مبتلا در بخش مراقبت‌های ویژه کووید-۱۹ مراکز درمانی این استان بستری هستند.
به گفته «محمدرضا نیکبخت»، وضعیت پنج شهرستان بزرگ استان قرمز است که عملا ۷۵درصد از جمعیت استان را شامل می‌شوند.
در استان قم که با عنوان کانون اولیه کرونا در ایران شناخته می‌شود و دوباره در وضعیت هشدار کرونا قرار گرفته، برگزاری مراسم جشن، عروسی و ترحیم در تالارها، ‌اماکن عمومی و حتی منازل تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.
«بهرام سرمست»، استاندار قم با اشاره به این‌که میزان سرایت ویروس کرونا در قم در هفته‌های اخیر سه تا پنج برابر افزایش‌ یافته و نتایج تست‌های مثبت کرونا به ۵۰درصد رسیده است، هشدار داد بنا بر پیش‌بینی دانشگاه علوم پزشکی قم، وضعیت کرونا در این استان در اواخر هفته آینده از زرد به قرمز بدل خواهد شد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل هم هشدار داد که روند ابتلا به ویروس کرونا در این استان هم‌چنان صعودی است و در روزهای اخیر تعداد مبتلایان در پرسنل پرستاری و پزشکی هم افزایش داشته است.
در استان اردبیل هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، نمین و نیر در وضعیت قرمز قرار دارند که ۵۵ درصد جمعیت استان را در خود جای داده‌‌اند و ۲۷۴ بیمار در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که از این تعداد، ۴۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه  تحت درمان هستند.
سیما سادات‌لاری، سخن‌گوی وزارت بهداشت هم‌چون هر روز، نتایج مهندسی آمار شبانه‌روز گذشته را اعلام کرد و گفت در این مدت دو هزار و ۵۰۰ مبتلای دیگر به کرونا شناسایی شدند که هزار  و۹۱۴ نفر از آن‌ها بستری هستند و مجموع مبتلایان به ۲۶۷ هزار و ۶۱ نفر رسیده است. در همین مدت، ۱۹۸ بیمار دیگر درگذشته‌اند و مجموع درگذشتگان کرونا در ایران به ۱۳ هزار و ۶۰۸ نفر رسیده است.
منبع: ایران وایر

در این رابطه