تغییر سیاست ترامپ در قبال همه گیری کرونا ؛ همه مردم آمریکا از ماسک استفاده کنند

trump masqueپس از ماه‌ها مقاومت در برابر هشدارها و غیرمهم جلوه‌دادن همه‌گیری کرونا، ترامپ سیاست کرونایی خود را تغییر داده است. به‌رغم تجدید نظر در سیاست کرونایی و گسترش شیوع این ویروس، ترامپ حاضر به انتقاد از عملکرد خود نشده است.  

ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید به وخامت اوضاع برخاسته از همه‌گیری کرونا اعتراف کرد. رئيس جمهوری آمریکا گفت: «احتمالا وضع پیش از آنکه بهتر شود، بدتر خواهد شد.»

خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی از واشنگتن به موضوع سیاست جدید دونالد ترامپ در رابطه با شیوع ویروس کرونا در آمریکا پرداخته است.

اظهارات رئيس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی‌اش نشان از چرخشی آشکار در رویکرد او نسبت به بحران کرونا دارد. ترامپ برای نخستین بار به همه مردم آمریکا توصیه کرده از ماسک استفاده کنند.

دونالد ترامپ تا کنون بارها مدعی شده بود که دولت او بر شیوع کرونا کنترل دارد و از مدیریت موفق خود در بحران کرونا سخن گفته بود. او بارها گفته بود که استفاده از ماسک، حکایت از ضعف آدم دارد و خود به استثنای چند مورد از زدن ماسک اجتناب کرده بود.

اکنون، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری (سوم نوامبر ۲۰۲۰) و با توجه به عقب افتادن ترامپ در نظرسنجی‌ها نسبت به رقیب انتخاباتی‌اش، جو بایدن، او سیاست کرونایی خود را بدون آنکه حاضر به پذیرش انتقاد از عملکرد خود باشد، تغییر داده است.

 

"اوضاع می‌تواند بدتر شود"

 

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که خوش ندارد درباره مسائلی همچون وخامت اوضاع برخاسته از شیوع کرونا سخن بگوید. به‌رغم آن ناگزیر به اعتراف به تشدید بحران کرونا در ایالت‌های جنوبی و غربی آمریکا شده است. ترامپ در عین حال هشدار داده است که شیوع کرونا می‌تواند در دیگر ایالت‌ها نیز افزایش یابد.

رئيس جمهوری آمریکا پیش از آن، موضوع شیوع ویروس کرونا در آمریکا را بیشتر موضوعی محلی و منطقه‌ای می‌دید و بر گشایش اقتصادی و بازگشت زندگی به روال عادی تاکید داشت.

اکنون در رویکردی متفاوت نسبت به گسترش دامنه همه‌گیری کرونا هشدار داده و اعلام کرده است که دولت او به ایالت‌هایی که در اثر شیوع کرونا آسیب دیده‌اند، کمک خواهد کرد.

گزارش‌ها از چند ایالت آمریکا و به خصوص از ایالت‌های تگزاس، جورجیا، آریزونا، فلوریدا و کالیفرنیا حکایت از آن دارد که شیوع ویروس کرونا از کنترل خارج شده است.

روزانه بین ۶۰ هزار تا ۷۷ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در سطح آمریکا ثبت می‌شود و بر اساس آمار منتشر شده از سوی دانشگاه جانز هاپکینز، همه روزه صدها نفر در آمریکا در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهند.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده تا کنون حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۴۳ هزار نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

 

توصیه به زدن ماسک

 

دونالد ترامپ برای نخستین بار از شهروندان آمریکا درخواست کرد برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا از ماسک استفاده کنند. او از آمریکاییان درخواست کرده که هر کجا که امکان رعایت فاصله نباشد، با زدن ماسک ازابتلا به بیماری کووید-۱۹ پیشگیری کنند.

رئيس جمهوری آمریکا گفته است: «چه ما از ماسک خوش‌مان بیاید و چه خوش‌مان نیاید، این ماسک می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر واقع شود.»

ترامپ افزایش دامنه ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا را نگران کننده خواند و برای نخستین بار از مردم خواست به زدن ماسک به عنوان یک "اقدام وطن‌پرستانه" نگاه کنند.

ترامپ ضمن اعلام تغییر رویکرد خود نسبت به شیوع ویروس کرونا در آمریکا، حاضر به پذیرش مسئولیت این وضعیت نشد و گفت: «به باور من، ما همه مسئول هستیم.»

رئيس جمهوری آمریکا گفت که سیاست او در قبال مقابله با کرونا، سیاست درستی بوده و تا روز انتخابات ریاست جمهوری مردم می‌توانند کارآمد بودن این سیاست را بسنجند. او در عین حال گفته است که سیاست بستن مرزها که از سوی او اعمال شده، سیاست موفقی بوده است.

ترامپ از مردم آمریکا خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری کارنامه او را نه تنها در رابطه با بحران کرونا، بلکه در رابطه با کاهش نرخ بیکاری و بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا نیز بسنجند.

 

منبع:دویچه وله


در این رابطه