آمریکا قطعنامه جدیدی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کرد

amrika tahrim tashilati iranآمریکا با ارائه قطعنامه‌ای جدید در شورای امنیت سازمان ملل خواست تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود. کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل ولی گفته است که احتمالا روسیه و چین قطعنامه جدید آمریکا را وتو می‌کنند.

خبرگزاری بلومبرگ روز چهارشنبه ۱۵ مرداد (پنجم اوت) بر اساس متن قطعنامه پیشنهادی آمریکا  گزارش داد، کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شده است.

بر اساس توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر) خاتمه می‌یابند.

بلومبرگ نوشت بر اساس قطعنامه جدید آمریکا از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته شده است هیچ گونه آموزش فنی یا کمکی در رابطه با ساخت و یا استفاده از سلاح را در اختیار ایران قرار ندهند.

قطعنامه جدید تقریباً مشابه قطعنامه‌ای است که ایالات متحده در ماه ژوئن سال جاری به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرده بود. در آن زمان قطعنامه آمریکا اکثریت آرای اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد را به دست نیاورد.

به نوشته بلومبرگ دولت ترامپ اکنون هم آن تغییراتی را که متحدین و مخالفان در شورای امنیت خواسته بودند در قطعنامه جدید ایجاد نکرده است.

كلی كرافت سفیر آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه ۱۴ مرداد گفت كه روسیه و چین به احتمال زیاد از این قطعنامه پیروی نخواهند کرد  و قطعنامه جدید آمریکا را وتو خواهند کرد.

اما هم کرافت و هم مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا تهدید کردند كه در صورت عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از مکانیسم ماشه استفاده خواهند کرد. مقامات آمریکایی بر این باور هستند که ایالات متحده گرچه اردیبهشت ۱۳۹۷ از برجام خارج شده اما هنوز از "مشارکت‌کنندگان" در آن محسوب می‌شود و به این اعتبار می‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه تمامی تحریم‌های وضع شده سازمان ملل متحد علیه ایران دوباره اجرا خواهند شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این رابطه اعلام کرده است که آمریکا حتی با پایان گرفتن تحریم‌های سازمان ملل به ایران اجازه نخواهد داد سلاح بخرد.
در همین زمینه:
آمریکا شورای امنیت را برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران فراخواند

آمریکا اعلام کرد روسیه و چین با مخالفت با قطعنامه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل بیشتر منزوی خواهند شد. کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل شورای امنیت را برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران فرا خواند.  
قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران

آمریکا پیش‌نویس قعطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده است که بر اساس آن تحریم تسلیحاتی ایران به شکل نامحدود تمدید خواهد شد. تحریم تسلیحاتی ایران بر اساس برجام تنها تا اکتبر سال جاری (اول آبان) ادامه دارد.  
رایزنی پمپئو با اروپا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

پمپئو در یک کنفرانس آنلاینی گفت که با کشورهای اروپایی درباره قطعنامه پیشنهادی این کشور به شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رایزنی می‌کند. ایران هم اعلام کرد که آمریکا حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.