کرونا در ایران: قدرت سرایت ویروس ۱۰ برابر شده است؛ تا زمانی که آمار مرگ و میر سه رقمی است، کل ایران قرمز است

corona19 iran

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۱۹ مرداد/ ۹ اوت هشدار داد «تا زمانی که آمار مرگ و میر سه رقمی است، کل ایران قرمز است». مینو محرز، عضو کمیتۀ علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تأکید کرد که «قدرت سرایت کرونا ۱۰ برابر شده است و پروتکل‌ها جلوی گسترش کرونا را در مراسم ماه محرم نمی‌گیرد». این در حالیست که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جلسۀ ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد که «جمعیت را کم می‌کنیم اما اصل عزاداری ماه محرم باید برگزار شود».

 

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۱۹ مرداد اعلام کرد: «بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۲۰۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ۹۶۱ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۴۰۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش‌های "آی سی یو" قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۳۲۶هزار و ۷۱۲ مورد رسیده است».

 

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱۶۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۱۸هزار و ۴۲۷ نفر رسیده است».

 

وی افزود: «استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان، در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

 

حسن روحانی: جمعیت را کم می‌کنیم اما اصل عزاداری باید انجام شود

حسن روحانی رنیس جمهوری ایران، روز یکشنبه ۱۹ مرداد در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: «عده‌ای نامه می نویسند که چرا محدودیت‌ها را زیاد می‌کنید، ماه محرم و ماه عزاداری است و از طرف دیگر عده‌ای می‌گویند امسال حج که واجب بود، برگزار نشد و محرم که مستحبی است هم نباید برگزار شود؛ عده‌ای هم می‌گفتند که مغازه‌ها نباید باز شوند و مردم از خانه‌های خود نباید خارج شوند. این کارها شاید برای مدتی لازم بود اما ما نه می‌توانیم فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را بطور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت‌ها را برگزار کنیم؛ باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم».

 

وی افزود: «در جلسۀ امروز، روی دستورالعمل‌های ماه محرم تأکید شد؛ باید اعتدال در دستورکار ما باشد زیرا اگر بگوییم ماه محرم عزاداری نباشد نادرست است و مردم را دلگیر می‌کند و اضطراب و افسردگی برای مردم ایجاد می‌کند. باید این مراسم‌ها با جمعیت‌های کمتر برگزار شود؛ ما عدد را کم میکنیم اما اصل عزاداری را باید انجام دهیم. امسال باید دقیقاً سلامت مردم و سوگواری مردم را در کنار هم قرار دهیم؛ دستورالعمل‌های لازم هم صادر شده است؛ ممکن است امسال روزها و ساعات عزاداری کمتر باشد و پذیرایی از عزاداران ممنوع شود».

روحانی در ادامه به تدوین دستورالعمل‌های مجازاتی برای بخش ادارات، اصناف و بخش عمومی اشاره کرد و گفت: « باید بدانیم حداقل تا ۶ ماه دیگر با این شرایط مواجهیم و باید خود را آماده کنیم تا روزی که یک واکسنی بدست ما برسد».

 

ایرج حریرچی: تا زمانی که آمار مرگ و میر سه رقمی است، کل ایران قرمز است

 

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت ایران، گفت: «کاهش آمار مرگ و میر کرونا از اعداد بالاتر از ۲۰۰ به حدود ۱۵۰ چندان خوشحالی ندارد؛ زیرا هنوز هم آمار فوتی‌ها ۳ رقمی است». وی تأکید کرد: «تا زمانی که آمار مرگ و میر ۳ رقمی است، کل ایران قرمز است اما متأسفانه کاهش اندک در آمار مرگ و میر، بساط جاده چالوس و جوجه را راه انداخته است؛ در حالیکه در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا اکنون عدد مرگ و میر کرونا به صفر یا اعداد تک رقمی رسیده است».

 

وی در مورد واکسن کرونا نیز گفت: «از نظر روانی مردم دوست دارند تمام مشکلات کرونا با واکسن برطرف شود اما هنوز مشخص نیست خود بیماری ایمنی ایجاد می‌کند یا خیر؟ تحقیقات نشان داده، از کسانی که تا کنون به بیماری مبتلا شدند، حدوداً ١۴ درصدشان مجدداً درگیر شده‌اند».

ایرج حریرچی دربارۀ مراسم محرم گفت: «نمی‌شود عروسی و سفر و غیره را برقرار کنیم، اما برای محرم کاری نکنیم، باید متعادل رفتار کنیم. اصل بر این است که هرگونه تجمع مناسب نیست؛ به ما فشار می آورند کنکور را تعطیل کنیم اما به شمال سفر می کنند». وی در ادامه گفت: «اکنون که دادن نذری در ماه محرم به روال سال های قبل ممنوع است، از مردم می خواهیم نذورات خشک خود را به مناطق محروم ببرند و حتی ماسک نذر کنند».

 

استاندار تهران: تمام محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان تمدید می‌شود

 

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران روز یکشنبه ۱۹ مرداد، از تمدید تمام محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان تا پایان هفته جاری خبر داد.وی با تأکید بر اینکه شرایط تهران به لحاظ درگیری با ویروس کرونا همچنان شکننده و ناپایدار است، افزود: «مقرر شد تمام محدودیت‌ها از جمله دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی در استان تهران تا روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه تمدید شود». وی در ادامه گفت: «استخرهای سرپوشیده، سالن‌های بدنسازی و ورزش‌های پربرخورد همچنان تعطیل است؛ همچنین ممنوعیت برگزاری مراسم و اجتماعات بالای ۱۰ نفر فعلاً تا چهارشنبه هفته جاری ادامه دارد».

 

مینو محرز: پروتکل‌ها جلوی گسترش کرونا را در مراسم ماه محرم نمی‌گیرد

 

مینو محرز عضو کمیتۀ علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز یکشنبه درباره برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم گفت: «قرار است وزارت بهداشت پروتکل‌هایی را برای برگزاری مراسم ماه محرم ابلاغ کند اما فکر نمی کنم ابلاغ این پروتکل‌ها بتواند جلوی انتشار و گسترش کرونا را بگیرد؛ با ماسک نمی‌شود جلوی انتشار کرونا را در مراسم ماه محرم گرفت، زیرا عزاداران در این مراسم اشک می‌ریزند و عرق می‌کنند و ماسک خیس می‌شود؛ ماسک که خیس شود دیگر به درد نمی خورد. مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله‌گذاری اجتماعی را برقرار کرد».

 

وی افزود: «باید از طریق رسانه‌ها به مردم هشدار داد که خطر انتشار و گسترش کرونا در مراسم ماه محرم زیاد است و بهتر است تا جای ممکن در خانه بمانند و عزاداری کنند؛ باید برگزاری مراسم پرجمعیت در حسینیه‌ها و تکیه‌ها، دادن نذری و صف‌های مردم برای گرفتن نذری، امسال تعطیل شود.» او در ادامه گفت: «بهتر است غذای نذری بین کسانی که واقعاً نیازمند هستند توزیع شود، نه اینکه مردم جلوی در خانه افرادی که نذری می‌دهند تجمع کنند». وی تأکید کرد: «حج امسال با ۱۰۰۰ نفر برگزار شد، در حالیکه هر سال ۴ تا ۵ میلیون نفر در مراسم حج شرکت می‌کردند؛ کربلا هم اعلام کرده امسال زائر نمی‌پذیرد؛ علت آن این است که امسال در شرایط خاص همه‌گیری کرونا هستیم».

 

قدرت سرایت کرونا ۱۰ برابر شده است؛ پاییز بدی در پیش است

مینو محرز عضو کمیتۀ علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، تصریح کرد: «ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است؛ ویروسی که در ماه‌های گذشته در دنیا گسترش پیدا کرده بود، ویروس "کرونای نوع B" بود اما اکنون ویروس جهش یافته به عنوان ویروس "کرونای نوع G" شناخته می شود که می تواند تعداد بسیار بیشتری را مبتلا کند و اگر در یک جمع یک نفر ناقل باشد، می تواند تعداد زیادی را مبتلا کند».

 

وی افزود: «در اکثر استان‌ها و به خصوص تهران، با تعداد بسیار زیاد مبتلا به کرونا مواجه هستیم به طوری که اکثر بیمارستان‌ها پر شده‌اند و حتی بیمارستان‌های معین هم پر شده‌اند؛ تعداد افراد بدحال که در "آی سی یو" زیر دستگاه تنفس مصنوعی هستند هم بیشتر شده و تعداد زیادی از این بیماران دوام نمی آورند؛ آی سی یوهای بیمارستان‌ها تقریباً پر هستند و سرعت پیشرفت این بیماری در برخی افراد به قدری سریع است که تا بخواهیم اقدام درمانی کنیم، بیمار فوت می‌کند».

 

وی تأکید کرد: «ما در مقابله با اپیدمی کرونا شل گرفته‌ایم و در عوض ویروس قوی‌تر و واگیرتر شده است، بنابراین با این شرایط پاییز بسیار بدی در پیش خواهیم داشت». وی افزود: «فعالیت اماکنی چون رستوران‌ها و ورزشگاه‌ها که افراد بدون ماسک برای مدت نسبتاً طولانی در کنار هم هستند و به خصوص با توجه به جهش ویروس کرونا، خیلی خطرناک است و به افزایش بیماری دامن می‌زند زیرا در این اماکن، یک نفر ناقل بی‌علامت حتی با حرف زدن هم می‌تواند دیگران را مبتلا کند و لازم نیست حتی کسی عطسه یا سرفه کند که دیگران مبتلا شوند.»

 

شمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان البرز، از مرز ۸۰۰ نفر گذشت

 

دکتر حسین کریم رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز یکشنبه ۱۹ مرداد گفت: «مجموع کل موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز، ۱۳هزار و ۴۸۶ نفر بوده که از این تعداد، ۱۱هزار و ۹۴۱ نفر مورد قطعی مثبت و بستری بوده‌اند.» وی افزود: «در حال حاضر، تعداد ۵۲۶   نفر در مراکز درمانی بستری هستند که از این تعداد، ۲۱۳ نفر بیمار قطعی کووید-۱۹ هستند».

 

او در ادامه گفت: «در ۲۴ساعت گذشته، تعداد ۴۹۸ نفر سرپایی به مراکز درمانی و بهداشتی استان با علائم مشکوک مراجعه کرده اند که ۶۵ مورد در بیمارستان ها بستری شده‌اند و ۷ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به   ۸۰۴ نفر رسیده است».

او با اشاره به اینکه تعداد ۱۱۷ بیمار بستری شده، جوان و پایین‌تر از سن ۵۰ هستند، تصریح کرد: «تعداد بیماران بستری شدۀ بد حال در ۲۴ ساعته گذشته، به ۱۲۹ نفر رسیده است».

 

بستری ۱۶۳۲ بیمار کرونایی در مازندران

 

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، روز یکشنبه گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۱ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شده اند

همچنین به گفتۀ روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل «در حال حاضر ۳۰۴ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بستری هستند و در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴ بیمار جدید در بخش‌های عادی و ۵۳ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند».

 

هم‌اکنون ۱۶۳۲ بیمار مبتلا به کرونا زیرنظر مراکز درمانی دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفته است که ۱۳۲۸ نفر از این بیماران با علائم تنفسی حاد بر اساس تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند».

همچنین در شرایطی که برگزاری عروسی در تالارها، باغ‌ها و سالن‌ها ممنوع اعلام شده است، یک باغ که اقدام به برگزاری یک جشن عروسی در شهرستان فریدون‌کنار کرده بود، صبح یکشنبه پلمب شد.

دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم محرم و صفر اعلام شد؛ ممنوعیت دسته روی هیأت‌ها و حضور در اماکن مقدس

 

در دستورالعمل دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا برای برگزاری مراسم محرم، براین موارد تأکید شده است: «برگزاری مراسم در فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و حداقل تجمع؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم (حداکثر دو ساعت)؛ ممنوعیت جابجایی هیأت‌ها و دسته روی؛ ممنوعیت پذیرایی در مراسم؛ ممنوعیت استفاده از طبل و سنج و وسایل مشابه؛ مراسم سینه زنی و زنجیرزنی با زنجیر شخصی و بدون جابجایی و همچنین استفادۀ مستمر از ماسک».

 

در این دستورالعمل تأکید شده که مراسم های خاص در برخی استان‌ها (نظیر یوم‌العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری در اردبیل، قالیشوران در اصفهان)، به دلیل تجمع و ضرورت پیشگیری از شیوع بیماری، ممنوع باشد.

همچنین حضور هیأت‌ها در اماکن مقدس همچون حرم رضوی، شاهچراغ، امامزاده صالح و غیره، جهت برگزاری مراسم ممنوع است و نذورات برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط، صرفاً در قالب مواد غذایی خشک و یا خام توزیع گردد؛ همچنین برپایی هر نوع ایستگاه‌های صلواتی توزیع نذورات و چای (موکب ها، خیمه ها، چادر و ...) در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها ممنوع است.

رادیو آر اف آی


در این رابطه