روسای مجلس و قوه قضائیه با طرح اقتصادی روحانی مخالفت کردند.

shoraye aalie eghtesadi

«به گزارش رسانه‌ها قالیباف و رئیسی در جلسه شورای عالی اقتصادی با طرح حسن روحانی مخالفت کرده‌اند. یک نماینده مجلس ایران گفته که روسای قوه قضاییه و مجلس مخالف طرح حسن روحانی برای فروش اوراق نفت در بورس هستند و در این باره به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نامه نوشته‌اند. مجلس ایران امروز درباره طرح اقتصادی دولت جلسه غیرعلنی داشت.»
 
پیشتر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، به رسانه‌ها گفته بود که براساس این طرح قرار است ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در چند مرحله به مردم فرخته شود. ارزش این حجم نفت حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده و دولت باید حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان سود آن را به مردم پرداخت کند.
 
اما ابوالفضل ترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس به خبرگزاری‌ها گفته که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و ابراهیم رئیسی رییس قوه قضائیه ایران در نامه‌ای به رهبر مخالفت خودشان را اعلام کرده‌اند.
 
او تلویحا دولت را به رفتار دوگانه متهم کرده و گفته که دولت در جلسه سران قوا موضوع فروش اوراق سلف نفتی را "به گونه‌ای دیگر مطرح کرده و در اجرا به شیوه‌ای دیگر اجرا می‌کند."
 
«عجایب بودجه ۱۳۹۹؛ از تسویه حساب با نفت تا رشد هزار درصدی درآمد از فروش اموال»
به گفته آقای ترابی روسای قوه قضاییه و مقننه در نامه به رهبر ایران نوشتند که "آنچه در جلسه سران قوا صحبت شده با آنچه به صورت کتبی به آنها ابلاغ شده تفاوت دارد و بنابراین آنها مخالف آن هستند."
 
امروز، یکشنبه ۲۶ مردادماه، مجلس ایران جلسه‌ای غیرعلنی درباره این موضوع داشت.
 
بعد از این جلسه، حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفت که در بودجه سال ۱۳۹۹ هیچ مجوزی برای فروش نفت وجود ندارد و هر خبری از جلسه سران در مورد فروش نفت سلف غیرواقعی است چون هنوز قطعی نشده است.
 
«قالیباف: طرح گشایش اقتصادی هنوز قطعی نیست»
اختلاف میان سران قوا حول طرح پیشنهادی دولت است که حسن روحانی از آن به عنوان "گشایش اقتصادی" نام می‌برد. آقای روحانی دو هفته پیش گفته بود که "در جلسه سران قوا تصمیمات و نتایج مهمی گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام معظم رهبری اعلام می شود که گشایشی اقتصادی در کشور بوجود می آید."
 
اما نه تنها از موافقت رهبر ایران خبری در رسانه‌ها منتشر نشد، و حالا نماینده مجلس می‌گوید سران قوا هم با جزئیات طرح موافقت ندارند.
 
رسانه‌های ایران در گزارشی از جلسه روز بیستم مرداد سران قوا نوشتند که در آن جلسه از آقای روحانی انتقاد شده که چرا بدون آنکه جزئیات طرح اقتصادی او در شورای عالی اقتصادی با حضور سران قوا تصویب شود، دولتمردان درباره این طرح به مردم اطلاعات داده‌اند.
 
بر اساس این گزارش، ابراهیم رئیسی برای اجرای طرح اقتصادی حسن روحانی "پنج شرط" گذاشته که یکی از آنها این است که طرحش برای دولت‌های آینده بدهی اقتصادی نداشته باشد.
 
اختلاف سران قوا در این شورا بر سر تصمیم‌های اقتصادی اتفاق جدیدی نیست.
 
رهبر ایران اختیارات خود را برای تایید مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به طور مشترک به رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه تفویض کرده برای همین مصوبات این شورا مورد تایید رهبر تلقی می‌شود
 
دولت هنوز رسما جزئیات طرح گشایش اقتصادی خود را اعلام نکرده است. سخنگوی دولت ایران گفته بود که پیش‌فروش نفت یکی از راه‌های مدنظر دولت برای مقابله با تحریم‌های آمریکا است.
 
منتقدان دولت در مجلس مخالف فروش اوراق سلفی بورس هستند و می‌گویند دولت قرار بوده نفت خام را بفروشد نه اینکه با فروختن سهام و اوراق سلفی، مشکل کمبود بودجه خود را موقتا حل کند؛ اما برای دولت‌های آینده بدهی و تعهد بیشتر ایجاد کند.
 
منبع خبر: بی بی سی فارسی