آمریکا مقامات ارشد دیوان بین‌المللی کیفری را تحریم کرد/درپی اقدام واشنگتن؛ دیوان کیفری بین المللی به تحریم آمریکا واکنش نشان داد

 divane keyfari amrikaایالات متحده آمریکا مقامات ارشد دیوان بین المللی کیفری را به دلیل «تلاش‌های نامشروع برای قرار دادن شهروندان آمریکا در حوزه قضایی خود» تحریم کرد و همزمان از اعمال محدودیت‌های بیشتر برای دیپلمات‌های چینی خبر داد.

به گزارش صدای آمریکا، وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان بین المللی کیفری، شهروند گامبیا، و فاکسیو موچوچو، شهروند لسوتو، در ارتباط با دیوان بین‌المللی کیفری تحریم شده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۲ شهریور، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی از محل وزارت خارجه آمریکا به این تحریم اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا خرداد ماه امسال نیز اعلام کرده بود که ایالات متحده بنا بر فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ و در واکنش به اقدام دیوان کیفری بین‌المللی در انجام تحقیقات در مورد فعالیت‌های نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان، شماری از مقامات این دیوان کیفری را تحریم و ورود آنها و خانواده‌هایشان به خاک آمریکا را ممنوع می‌کند.

مقابله به مثل با اقدامات چین

وزارت خارجه آمریکا همچنین روز چهارشنبه با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی به نقل از آقای پمپئو، از اعمال محدودیت‌های بیشتر برای دیپلمات‌های چینی خبر داد.

 

دیوان کیفری بین المللی به تحریم آمریکا واکنش نشان داد

دیوان کیفری بین المللی به اقدام آمریکا در تحریم مقامات این دیوان واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دیوان کیفری بین المللی با صدور بیانیه ای اقدام آمریکا در تحریم مقامات این دیوان را محکوم کرد.

دیوان بین‌المللی کیفری در بیانیه‌ای آورده است: دولت ایالات متحده امروز تحریم‌هایی را علیه دادستان دیوان بین‌المللی و یک مقام ارشد دفتر او اعلام کرد.

دیوان کیفری بین المللی با «بی‌سابقه و غیرقابل‌قبول» دانستن این اقدام، افزود: چنین اقداماتی فقط تلاش مشترک ما برای مبارزه با مصونیت در برابر جنایات عمومی را تضعیف می‌کند.

آمریکا دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را به دلیل تحقیق از نظامیان آمریکایی هدف تحریم قرار داد.

گفتنی است، دیوان کیفری بین المللی در سال های گذشته اعلام کرد که قصد دارد درباره جنایات جنگی در افغانستان شامل جنایت هایی که توسط نظامیان تروریست آمریکائی در این کشور به انجام رسیده است؛ تحقیقاتی را آغاز کند.

نشریه فارین پالیسی در این باره اعلام کرده بود که «فاتو بنسودا» دادستان کل دیوان کیفری بین المللی لاهه تحقیق و تفحص خود در این خصوص را آغاز خواهد کرد.

بر اساس اعلام رسانه ها مقامات آمریکائی در همان زمان ابراز نگرانی خود از این اقدام احتمالیِ دادگاه به لاهه را ابراز و دادستان آن را به تحریم تهدید کرده بودند.

لازم به ذکر است، آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد؛ تهاجمی که نه تنها این پدیده مصنوع غرب را نابود نکرد؛ بلکه اَشکال مختلف و جدیدی از آن را در از غرب آسیا تا آسیای میانه و قفقاز در راستای نیل به اهداف واشنگتن گسترده نمود.

در این راستا، نظامیان تروریست آمریکائی مستقر در افغانستان بارها مرتکب جنایت هائی علیه غیرنظامیان افغانستان شدند به نحوی که اعتراضات مردمی گستره ای را در پی داشته است.