ایران و جهان یک‌صدا: نویدمان را اعدام نکنید!

navid afkariفضای مجازی فارسی زبان و نیز انگلیسی زبان پر شده از هشتگ "نویدمان را اعدام نکنید". چند رسانه مطرح غیر ایرانی نیز با انتشار گزارش در این باره موضوع تایید حکم اعدام این کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی را پوشش داده‌اند.

اینها نمونه‌هایی از هشتگ‌هایی هستند که ظرف چند روز گذشته در شبکه توییتر هزاران بار استفاده شده‌اند. کاربران فارسی‌زبان و نیز انگلیسی‌زبان با اشاره به صحبت‌های وکیل نوید افکاری خواستار بررسی مجدد پرونده او شده‌اند.

حسن یونسی وکیل نوید افکاری در مصاحبه با چند رسانه داخلی گفته که هیچ تصویری از ارتکاب جرم توسط موکلش وجود ندارد و فیلم مورد استناد دادگاه مربوط به یک ساعت قبل از وقوع جرم بوده است.

نوید افکاری متهم است که کارمند بخش حراست شرکت آب و فاضلاب کازون را با ضربات چاقو به قتل رسانده است. در پرونده هیچ اشاره‌ای به انگیزه این قتل نشده و متهم در دادگاه گفته که اعترافاتش تحت شکنجه بوده است.

انتشار ویدیویی از مادر نوید افکاری که دردمندانه از مردم برای نجات پسرانش کمک می‌خواست، با واکنش گسترده افکار عمومی روبرو شد. دو برادر دیگر نوید، وحید و حبیب به ترتیب به ۵۴ سال و شش ماه و ۲۷ سال و سه ماه زندان محکوم شده‌اند. هرسه برادر همچنین به ۷۴ ضربه شلاق نیز محکوم شده‌اند.

گفته شده این سه برادر در اعتراضات مرداد ۹۷ در شیراز مشارکت داشته‌اند.

انتشار صدای ضبط‌‌شده نوید افکاری از زندان که از شرح شکنجه‌هایش و بی‌گناهی‌اش می‌گوید به همراه فیلم مادر او دنیای مجازی را تکان داد.

مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز که این برادران در آنجا زندانی و محکوم شده‌اند در توییترش نوشت که حدود هشت ماه با حبیب افکاری هم‌اتاق بوده است.

این نماینده شورای شهر به دلیل طرفداری از بهاییان چندین ماه در زندان بود. او در توییتش خطاب به مسئولان نوشته: دارید با سایه‌ها می‌جنگید.
منبع : دویچه وله