وکیل خانواده افکاری: سه برادر زندانی به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند

Afkari-3 Baradar2-1

«حسن یونسی، وکیل پرونده خانواده افکاری که سه فرزنداشان به طور همزمان در بازدشت هستند گفته است که هر سه برادر از زندان به مکان های نامعلومی منتقل شده اند و از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.»
 
نوید و وحید افکاری شهریور ۱۳۹۷ چند روز بعد از اعتراضات سراسری مرداد ماه این سال بازداشت شدند. سه ماه بعد حبیب افکاری سومین برادر این خانواده هم بازداشت شد. اعتراضات مرداد ۹۷ با انتقاد از وضعیت اقتصادی آغاز شده بود.
 
به گفته آقای یونسی ماموران نوید افکاری را "روز پنجشنبه از بند عمومی زندان منتقل کرد‌ه‌اند" و هیچ اطلاعی از محل نگهداری او در دست نیست.
 
بر اساس این اظهارات خانواده این زندانیان سیاسی "مدتی بعد مطلع شده‌اند که دو برادر دیگر نوید را نیز از بند عمومی منتقل کرده‌اند و تاکنون هیچ اطلاعی از محل نگهداری آنها وجود ندارد."
گفته می شود آنها در زندان عادل آباد شیراز زندانی بوده اند.
 
وکیل خانواده افکاری گفته "این حق خانواده زندانیان است که از وضعیت نگهداری و سلامتی اعضای خانواده خود در زندان مطلع باشند".
 
نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر ایرانی به اتهام قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفا شیراز به محاربه و شرکت در اعتراضات سراسری مرداد ۱۳۹۷ و به "دو بار اعدام" محکوم شده‌ است. برادر او وحید افکاری سنگری نیز در مجموع به ۵۴ سال زندان و برادر دیگرش حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.
 
به تازگی، نوید و وحید افکاری در دو فایل صوتی جداگانه از زندان شیراز، با رد اتهامات خود و تاکید بر اینکه اقرار آنها تحت شکنجه بوده، ابعاد بیشتری از روند قضایی‌شان را توضیح داده و از وکلای دادگستری درخواست کمک کرده‌‌اند.
 
همزمان تلویزیون دولتی ایران شنبه شب با پخش گزارشی بار دیگر نوید و وحید افکاری را در قتل حسن ترکمان مقصر شناخت و بخش هایی از "اعترافات" آنها را پخش کرد.
 
در این گزارش صحنه قتل بازسازی شده که نوید افکاری هم برای توضیح در مورد "نحوه انجام آن" به این محل منتقل شده است.
 
گزارش تلویزیون ایران همچنین از گزارش های رسانه های غربی در باره این پرونده و کارزاری که در شبکه های اجتماعی برای ترغیب مقام های ایرانی به خودداری از اعدام نوید افکاری به راه افتاده انتقاد می کند.
گزارش احکام سنگین علیه برادران افکاری را اولین بار بهیه نامجو، مادر این خانواده منتشر کرد و گفت پسرانش شکنجه شده‌اند تا علیه همدیگر شهادت بدهند و یک پسرش در زندان دو بار خودکشی کرده است.
 
به فاصله‌ کوتاهی پس از رسانه‌ای شدن احکام، روند رسیدگی قضایی در این پرونده، کارزار گسترده‌ای در حمایت از این خانواده و به ویژه توقف حکم اعدام نوید افکاری شکل گرفت.
 
روز پنجشنبه شماری از کشتی‌گیران و ورزشکاران مطرح جهان با پیوستن به کارزار توقف اعدام نوید افکاری، از این ورزشکار ایرانی حمایت کردند.
 
بعضی از این ورزشکاران و قهرمانان از مدیران ارشد فدراسیون جهانی کشتی و کمیته بین‌المللی المپیک خواسته‌اند کاری در این زمینه انجام دهند.
فرانک اشتابلر - دارنده سه نشان طلای کشتی فرنگی جهان از آلمان، تونی راموس - کشتی‌گیر پیشین تیم ملی آمریکا، بن اسکرن - کشتی‌گیر پیشین تیم ملی آمریکا، سالی رابرتز - کشتی‌گیر زن آمریکایی ، ‌برندن اسلی - قهرمان المپیک کشتی آزاد آمریکایی، باجرنگ پونیا - کشتی‌گیر هندی، سانگیتا فوگات - کشتی‌گیر زن هندی، بنیل داریوش - جوجیتسو کار و مبارز یو‌اف‌سی ایرانی‌تبار آمریکایی از کشتی گیرانی هستند که خواستار کمک به وضعیت نوید افکاری شده اند.
 
در کارزاری که در شبکه‌های اجتماعی برای توقف اعدام نوید افکاری راه افتاده است نوشته شده که نوید یک کشتی‌گیر ایرانی است که به اتهام شرکت در اعتراضات عمومی شکنجه و در یک محاکمه ناعادلانه به دو بار اعدام محکوم شده است.
 
دونالد ترامپ و تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان سیاسی داخلی به کارزار توقف اعدام نوید افکاری پیوسته‌اند.
آقای ترامپ در توییتر خود از رهبران جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا از جان نوید افکاری بگذرند و او را اعدام نکنند.
 
در ماه های گذشته برخی از کاربران شبکه های اجتماعی در ایران از مقام های امنیتی و قضایی این کشور خواسته بودند از اجرای حکم اعدام برخی از معترضان به وضعیت معیشتی در ایران خود کنند. این درخواست به ترند جهانی در شبکه اجتماعی توییتر بدل شد.
 
منبع خبر: بی بی سی