انتقاد تند وزیر امور خارجه آمریکا از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران

pompeo mike2مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده با انتقاد از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران، از سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای و دیگر کشورها خواست به آمریکا بیپوندند و تحریم های بین المللی ایران را برقرار کنند.

آقای پومپئو خطاب به این کشورها گفت توافق هسته ای به تاریخ پیوسته است و خواستار افزایش فشار بر ایران شد.

آقای پومپئو سه شنبه در توییتر نوشت: "ذخایر اورانیوم ایران ده برابر حد مجاز تعیین شده در برجام است. سه کشور اروپایی و دیگر کشورها باید متوجه این واقعیت باشند که توافق هسته ای به تاریخ پیوسته است و باید در اعمال تحریم های قوی به ما بپیوندند. فشار و گفت و گوهای جامع تنها راه پیش رو است."

این نوشته آقای پومپئو در حالی در توییتر منتشر شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش تر با اشاره به بازرسی از یکی از مراکز مورد مناقشه در ایران، از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به میزان ده برابر سقف توافق شده در برجام خبر داده بود.

این آژانس در گزارش خود همچنین به ادامه نقض برجام توسط ایران اشاره کرده و افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده را یکی از این موارد دانسته است.

بهروز کمال وندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز از وجود حدود سه تن اورانیوم غنی شده در ایران خبر داده است.

آقای کمال وندی گفت:‌ "اکنون بیش از ۳ تن اورانیوم غنی شده در اختیار داریم و می توانم بگویم با روند فعلی ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می کنیم که این میزان با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می‌کند."

آمریکا ایران را به نقض برجام متهم می کند و خواهان فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه این کشور است.

کمیسیون مشترک برجام هفته پیش با اشاره به خروج آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸، اعلام کرد این کشور نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

منبع: بی بی سی


در این رابطه