مایک پمپئو: واشینگتن مانع فروش سلاح‌های چینی و روسی به ایران خواهدشد

pompeo mikeمایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که تلاش‌های امانوئل مکرون برای حل بحران لبنان بدون رسیدگی فوری به مسئله سلاح‌های حزب‌الله، بی‌فایده خواهد بود. او گفت واشینگتن مانع فروش سلاح‌های روسی و چینی به ایران خواهد شد.

مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور (۱۵ سپتامبر) گفت واشنگتن خود را متعهد می‌داند که از خرید "تانک‌های چینی و سیستم‌های دفاع هوایی روسیه" از سوی ایران جلوگیری کند و مانع از پایان تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه تهران در آینده نزدیک شود.

وزیر خارجه آمریکا به رادیو بین‌المللی فرانسه گفت، در حالی که اتحادیه اروپا و سازمان ملل با تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم‌ها علیه ایران مخالفت می‌کردند، واشنگتن برای "حفظ امنیت جهان" اقدام می‌کرد.

پمپئو اضافه کرد: «ما به نوعی عمل خواهیم کرد - و به نوعی عمل کرده‌ایم - که مانع از این می‌شود که ایران بتواند تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسیه را خریداری کند و این سلاح‌ها را به حزب‌الله بفروشد تا تلاش‌های رئیس جمهور فرانسه را تضعیف کند که در لبنان در حال پیش‌بردن است.»

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شود مدتهاست که از سوی ایالات متحده تحریم شده و به عنوان یک "سازمان تروریستی" در فهرست سیاه آمریکا قرار دارد. با این‌حال حزب‌الله یک بازیگر مهم در صحنه سیاست لبنان و دارای نماینده در پارلمان این کشور است. رئیس جمهوری فرانسه در تلاش‌هایش برای حل و فصل بحران لبنان می‌کوشد این موقعیت ویژه حزب‌الله را در نظر بگیرد.

پمپئو هم احتمالا با اشاره به همین سیاست امانوئل مکرون است که تاکید می‌کند: "این شدنی نیست و تناقض‌آمیز است که شما اجازه دهید ایران پول، ثروت و سلاح بیشتری داشته باشد و هم‌زمان تلاش کنید که حزب‌الله را از فجایعی که مسبب آن است دور کنید.»

 

"اروپا در نگرانی‌های آمریکا سهیم است"

 

ایالات متحده در تلاش برای اعمال مجدد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران با مقاومت و مخالفت گسترده روبرو است. واشنگتن همچنین خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است که مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، ۱۸ اکتبر سال جاری - ۳۳ روز دیگر - به پایان می‌رسد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت‌وگوی خود با رادیو بین‌المللی فرانسه اضافه کرد، «گرچه اتحادیه اروپا موضع متفاوتی در برابر برجام اتخاد کرده، اما در نگرانی‌های ما برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شریک هستند.»

پمپئو تأكید كرد، ایالات متحده همچنان "به دفاع از نظم بین‌المللی ادامه خواهد داد تا از بازگشت جمهوری اسلامی ایران به فعالیت‌های شرورانه خود" در لبنان، عراق و سوریه جلوگیری کند.

روز سه‌شنبه هم‌چنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی ایران را تهدید به مقابله‌ای "هزار بار بزرگ‌تر" کرد. این موضع‌گیری ترامپ واکنشی به گزارش "پولیتیکو" بود که در آن آمده بود، ایران برای انتقا‌م‌گیری از کشته‌شدن قاسم‌ سلیمانی، درحال برنامه‌ریزی برای ترور لانا مارکس، سفیر ۶۶ ساله آمریکا در آفریقای جنوبی است.

ترامپ در ادامه این توییت خود نوشت: «هر حمله از سوی ایران، به هر شکلی که علیه آمریکا صورت گیرد، حمله‌ای هزار بار شدیدتر ما را در پی خواهد داشت.»

منبع: دویچه وله