رویترز: دولت ترامپ تحریم های جدیدی را در رابطه با برنامه هسته ای و تسلیحاتی علیه ایران اعلام خواهد کرد

trump emzaخبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد در دولت آمریکا از تحریم تعدادی از مقام های ایرانی و سازمان های مرتبط با برنامه های هسته ای، موشکی و تسلیحاتی ایران در روز دوشنبه خبر داده است.

خبرگزاری رویترز همچنین بدون نام بردن از این مقام ارشد آمریکایی نوشت تحریم شدگانی که نامشان دوشنبه اعلام می شود، در طرح های موشکی، هسته ای و تسلیحاتی ایران فعال هستند و بعضی از فهرست شدگان پیش از این نیز از سوی آمریکا تحریم شده اند.

بر این اساس، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، همچنین یک فرمان اجرایی صادر خواهد کرد که بر مجازات معامله کنندگان تسلیحات متعارف با ایران تاکید خواهد کرد.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران ۲۷ مهر به پایان می رسد و این نهاد بین المللی با خواسته آمریکا برای تمدید آن مخالفت کرده است.

به گزارش رویترز، تحریم های جدید در راستای اعلام اجرایی شدن مکانیسم ماشه از سوی آمریکا برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران صورت می گیرد.

این اقدام آمریکا با مخالفت دیگر اعضای برجام همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا با اعلام تحریم های جدید به چین، روسیه و کشورهای اروپایی هشدار خواهد داد که به رغم مخالفت آنها با اجرای مکانیسم ماشه، همکاری موسسات و شرکت های این کشورها با ایران به قیمت اقدام های تنبیهی ایالات متحده علیه آنها تمام خواهد شد.

این خبرگزاری به نقل از مقام آمریکایی نوشت:‌ "شما ممکن است در بعضی از کشورها متوجه یک دوگانگی شوید. این که یک دولت خارجی می گوید تحریم های سازمان ملل بازگردانده نشده اند ولی بانک ها و شرکت های آن کشور از تحریم های ایالات متحده پیروی خواهند کرد چون می خواهند اطمینان حاصل کنند که در آینده هدف قرار نخواهند گرفت."

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از او نوشت ایران تا سه ماه دیگر از مواد هسته ای لازم برای ساخت بمب اتمی برخوردار خواهد بود.

این مقام آمریکایی گفت:‌ "به خاطر افزایش تحریک آمیز فعالیت های هسته ای ایران، ‌این کشور می تواند تا پایان امسال (سال ۲۰۲۰) به مواد هسته ای لازم برای تولید بمب اتم دست پیدا کند."

او گفت این برآورد بر اساس اطلاعات گردآوری شده به وسیله ایالات متحده از جمله از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی به دست آمده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید در پی خروج آمریکا از توافق اتمی در سال ۲۰۱۸، ایران به تدریج بر میزان غنی سازی خود افزوده است.

بر این اساس، ایران در حال حاضر در حال انجام غنی سازی اورانیوم با غلظت چهار و نیم درصد است که بیشتر از میزان مجاز در برجام است ولی کمتر از غنی سازی ۲۰ درصدی این کشور در دوران پیش از توافق هسته ای است.

به گزارش رویترز، برای تولید سلاح اتمی به غنی سازی با غلظت ۹۰ درصد نیاز است.

این مقام آمریکایی همچنین ایران را به از سرگیری همکاری با کره شمالی برای تولید موشک های بالستیک دوربرد متهم کرد.

علی رضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرگزاری رویترز، این سخنان را اقدامی تبلیغی دانست.

به گفته او این اقدامات در راستای مبارزات انتخاباتی در آمریکا صورت می گیرد و باعث انزوای بیشتر این کشور خواهد شد.

پیتر هارل که در زمان ریاست جمهوری باراک أوباما از کارشناسان تحریم در وزارت امور خارجه آمریکا بوده است،‌ از تحریم های تازه به عنوان "یک مانور دیپلماتیک و هشدار" نام می برد.

آقای هارل به رویترز گفت هدف از این کار نشان دادن عزم دونالد ترامپ است ولی این اقدام نمی تواند مانع از معاملات احتمالی تسلیحاتی دیگر کشورها با ایران شود.

به گفته آقای هارل، بیشتر بازیگران تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر، سیزدهم آبان صبر می کنند تا ببینند آیا دولت تغییر می کند یا خیر؟

منبع: بی بی سی


در این رابطه