حمله تند ترامپ به چین در سخنرانی مجازی مجمع عمومی سازمان ملل

trump donald

بی بی سی: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ویدیوی ضبط شده‌ای که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد پخش شد، ویروس کرونا را "ویروس چینی" خواند و به شدت از این کشور و سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرد.

او با لحنی تند از سازمان ملل متحد خواست دولت چین را در مورد شیوع کرونا و وضعیتی که جهان گرفتار آن شده مسئول بداند.

در مقابل شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین در پیام ویدیویی خود هر گونه تلاش برای "سیاسی‌سازی" شیوع ویروس کرونا را محکوم کرد و درباره خطرات "برخورد تمدن‌ها" هشدار داد.

اشاره کوتاه ترامپ به ایران

آقای ترامپ در این سخنرانی با اشاره‌ای کوتاه به ایران، خروج آمریکا از برجام، وضع تحریم‌های شکننده علیه جمهوری اسلامی و کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران را یادآوری کرد.

 

نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان در سالن‌های تقریبا خالی و با سخنرانی‌های عمدتا مجازی رهبران دنیا برگزار می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و رهبر کشور میزبان برای شرکت در این اجلاس کم‌رونق به ساختمان سازمان ملل در نیویورک نرفت و سخنرانی خود را به صورت مجازی در کاخ سفید ضبط کرد.

 

دونالد ترامپ امروز سه‌شنبه ۲۲ سپتامبر (اول مهر) بعد از سخنان افتتاحیه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، جزو اولین سخنرانان بود و بعد از آن ویدیو‌های ضبط شده رهبران دیگر کشورها طبق برنامه پخش می‌شود.

هشدار درباره جنگ سرد

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در سخنرانی افتتاحیه نشست مجمع عمومی این سازمان درباره خطر جنگ سرد میان آمریکا و چین هشدار داد و گفت جهان تاب تحمل چنین اختلافی را ندارد.

 

او با لحنی تند و هشدارآمیز بدون آن که به صراحت نامی از این دوکشور ببرد گفت: "ما در مسیر بسیار خطرناکی قرار داریم. جهان ما طاقت آینده‌ای را ندارد که دو قدرت بزرگ اقتصادی، جهان را دوپاره کنند؛ هر کدام با مقررات تجاری و مالی و توانایی هوش مصنوعی و اینترنتی خودشان."سازمان ملل

امسال نشانی از شلوغی و رفت و آمد هر ساله در اطراف ساختمان سازمان ملل نیست

پیام مجازی حسن روحانی، آخرین حضور در سازمان ملل

سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم که آخرین شانس خود در دوره ریاست جمهوری برای حضور در مجمع عمومی را به دلیل شیوع کرونا از دست داد، امروز بعدازظهر به وقت محلی (شامگاه تهران) پخش خواهد شد.

 

انتظار می‌رود موضوع پرونده هسته‌ای ایران، برجام و تحریم‌های سازمان ملل که آمریکا مدعی برگشتن آنهاست در سخنان رئیس جمهور ایران بازتاب داشته باشد.

آخرین حضور روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مهرماه سال گذشته. آقای روحانی آخرین شانس خود برای حضور در این نشست به عنوان رئیس جمهور ایران را به دلیل شیوع کرونا از دست داد

همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد که خیابان‌های منتهی به ساختمان سازمان ملل در نیویورک امسال بر خلاف سال‌های قبل شاهد حرکت کاروان خودروهای ده‌ها نفر از رهبران جهان و همراهان آنها نباشد.

 

هر سال به طور معمول حدود ۱۰ هزار نفر از سرتاسر جهان هم‌زمان با این اجلاس به نیویورک می‌روند اما چنین تصویری امسال و با نزدیک شدن آمار قربانیان تاییدشده کرونا به حدود یک میلیون نفر غیرقابل تصور است.

رهبران کشورها پیام‌های ضبط شده خود را از قبل ارسال کرده‌اند و هر کشور تنها می‌تواند یک دیپلمات ماسک‌زده را برای حضور فیزیکی به محل نشست مجمع عمومی بفرستد.

 

به همین دلیل این بار بر خلاف سال‌های گذشته موقعیتی برای دیدارهای دو جانبه حاشیه‌ای، پنهانی و خبرساز رهبران جهان نخواهد بود.

معاون اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهور ایران هم با اعلام این که سخنرانی آقای روحانی ساعت ۹ شب به وقت تهران پخش می‌شود در توییتر خود نوشت امسال "از روزهای شلوغ دیپلماسی در نیویورک خبری نیست."

 

سازمان ملل برای پیشگیری از برزو مشکلات فنی در پخش مجازی سخنرانی‌ها از رهبران کشورها خواسته بود که پیام‌های ویدیویی خود را چهار روز زودتر برای این سازمان ارسال کنند.

این محدودیت‌ها به معنای آن است که امسال از تغییر دقیقه نود سخنرانی‌ها برای واکنش به سخنان رهبران دیگر یا تحولات تازه خبری نخواهد بود