کشته شدن کولبر جوان توسط مرزبانان ایران در مرز چالدران

koolbaranنهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر گزارش داده‌اند امین شمس کولبر ۲۱ ساله در مرز چالدران به دست مرزبانان ایرانی کشته شده است. در ویدیویی که وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو شب گذشته منتشر کرد حاضران می‌گویند او در نزدیکی پاسگاه مرزی ایران هدف "سه گلوله" قرار گرفته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، که با خانواده این کولبر صحبت کرده، به بی بی سی فارسی گفت "او یک فرزند داشت و اهل روستای ملاحسن شهرستان ماکو بود".

او سیگار حمل میکرده در ویدیو نیز تاکید می‌شود که بار او " ۲۰ باکس سیگار" بود.

کولبران در مناطق مرزی، کالاهای خارجی را روی دوش خود قرار داده و یا با استفاده از اسب و قاطر از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور می‌گذرانند و آن را در شهر یا روستای مرزی به صاحبان کالا تحویل می‌دهند.

کشته شدن ۴۲ کولبر ظرف ۷ ماه

در سال‌های گذشته شمار کولبرانی که در مرزهای ایران کشته و زخمی‌ شدند افزایش یافته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت "تنها در مهرماه سه کولبر کشته شده و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شدند. تمام این ۱۵ نفر بر اثر شلیک مستقیم جان خود را از دست داده‌اند".

به گفته آقای یاراحمدی، از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا امروز ۴۲ کولبر و کاسبکار در مرزهای ایران کشته شده‌اند.

در سال‌های گذشته مقام‌های دولت حسن روحانی اعلام کردند با تغییر قوانین، دیگر کسب و کاری به نام کولبری را به رسمیت نمی‌شناسند. این موضع‌گیری دولت برخورد با کولبران را تشدید کرد.

علاوه بر این، گزارش‌های نهادهای حقوق بشری نشان می‌دهد "از سال‌ ۲۰۱۶ و پس از آنکه سپاه پاسداران کنترل مرزهای ایران را در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه به دست گرفت، تلفات کولبران افزایش یافت".

تا پیش از این، نیروی انتظامی کنترل مرزهای مناطق کردنشین ایران را بر عهده داشتند.

تیراندازی مستقیم، انفجار مین، سقوط از کوه و بهمن و سرمازدگی از جمله اتفاقاتی بوده که به مرگ یا معلولیت کولبران انجامیده است.

منبع: بی بی سی