ایالات متحده شش شرکت‌ چینی را به دلیل همکاری با کشتیرانی ایران تحریم کرد

chine usa

ایالات متحده روز دوشنبه ۲۸ مهر اعلام کرد که نام دو شهروند و شش شرکت چینی را به دلیل همکاری‌های آنها با یک شرکت کشتیرانی ایرانی که پیش از این مشمول تحریم‌های واشینگتن بود، به فهرست سیاه خود اضافه کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه خود از گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نام برده است که تابستان امسال تحت تحریم‌های واشینگتن قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اطلاعیه اظهارات مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده را بازتاب داده است که به تمام بنگاه‌های اقتصادی و مالی در سراسر جهان هشدار داده است که اگر با گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همکاری کنند باید خطر تحریم‌های آمریکا را بپذیرند.

آقای پومپئو گفت، جامعه جهانی از مدت‌ها پیش می‌داند که حکومت ایران از این سازمان کشتیرانی و شرکت‌های تابعه آن برای حمل و نقل اسلحه و قطعات مورد نیاز برنامه موشکی خود استفاده می‌کند.

 

اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا همچنین به شرکت کشتیرانی ای‌سیل در شانگهای اشاره می‌کند که از شرکت‌های وابسته به گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است و تابستان امسال تحریم شد.

این اطلاعیه می‌گوید که از زمان تحریم این دو شرکت، «گروه ریچ هولدینگ» مستقر در شانگهای به همراه «ریچ شیپینگ لاینز» امکان کناره گرفتن کشتی‌های ایرانی در بنادر چین را فراهم آورده‌اند.

 

دیگر شرکت‌های چینی نیز که همراه این دو شرکت در روز دوشنبه به فهرست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شدند عبارتند از کشتیرانی دیلایت، کشتیرانی گریسیوز، کشتیرانی نوبل و کشتیرانی سوپریم.

همچنین مدیرعامل و رئیس گروه ریچ هولدینگ نیز تحت تحریم‌های جدید ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

 

بر این اساس دسترسی افراد و شرکت‌های نام برده به دارایی‌های خود در ایالات متحده مسدود می‌شود و هیچ شهروند آمریکایی نیز حق انجام معامله با آنها را ندارد.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، با خروج از توافق هسته‌ای با ایران در اردیبهشت ۹۷ و بازگرداندن تحریم‌ها تلاش کرده است که ایران را پای میز مذاکره بیاورد، مذاکراتی که تنها به برنامه هسته‌ای ایران محدود نمی‌ماند، بلکه برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای آن را هم شامل می‌شود.

 

ایران تاکنون با خواسته آقای ترامپ مخالفت کرده است.