امنیت ملی افغانستان: فرد شماره دوم القاعده در غزنی کشته شد

Al-mesri-Abou Mohsen

ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید در یک عملیات نیروهای ویژه این نهاد در ولایت غزنی، فرد شماره دوم شبکه القاعده کشته شده است.
 
این نهاد در توییتی شب گذشته از این شخص با نام ابومحسن المصری، فرمانده ارشد گروه القاعده در شبه‌قاره هند، یاد کرده است.
 
حارث جبران، سخنگوی ریاست امنیت ملی به بی‌بی‌سی گفت که این شخص در عملیاتی در ولسوالی اندر ولایت غزنی کشته شده است.
 
مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان نیز در توییتی گفته که کشته شدن یکی از اعضای کلیدی و مهم القاعده توسط ریاست امنیت ملی، بیانگر "رابطه نزدیک طالبان با گروه‌های تروریستی در افغانستان و فعالیت و اقدامات تروریستی مشترک آنان در برابر حکومت و مردم افغانستان است."
 
قطع رابطه طالبان با شبکه القاعده یکی از تعهدات مهم در توافقنامه صلح این گروه با آمریکا است که در اواخر سال خورشیدی گذشته امضا شد.
 
اما به باور آقای اندرابی "این رابطه همچنان پا برجاست و طالبان به طرف‌های مختلف در این مورد دروغ می‌گویند."
شبکه القاعده تاکنون در مورد کشته شدن این شخص در افغانستان چیزی نگفته است.
 
طالبان نیز تاکنون در مورد ادعای آقای اندرابی در مورد رابطه این گروه با القاعده اظهارنظر نکرده است.
 
اما در ماه جوزا/خرداد، سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر کرد که در آن گفته شد طالبان به حمایت خود از شبکه القاعده ادامه می‌دهد.
 
در گزارش تیم نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل که به شورای امنیت داده شد، آمده بود که رهبران ارشد القاعده و صدها جنگجوی این گروه هنوز در افغانستان فعالیت دارند.
طالبان این گزارش را "بی‌اساس" خوانده بود.
 
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز ماه پیش گفت که هنوز هم رهبران شبکه القاعده که شمارشان به حدود دو صد نفر می‌رسد، در افغانستان هستند.
 
ابو محسن المصری، یکی از اعضای ارشد القاعده در فهرست پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی نیز است.
 
ایالات متحده آمریکا او را به دلیل "حمایت مالی از یک سازمان تروریستی خارجی و توطئه برای کشتن شهروند آمریکایی" تحت تعقیب قرار داده است.
 
به اساس اطلاعات اف بی آی، او به نام "حسین بن عبدالرئوف" نیز شناخته می‌شود و تبعه مصر است.
 
خبر کشته شدن این عضو القاعده در افغانستان در حالی منتشر می‌شود که به تازگی طالبان نیروهای آمریکایی را به نقض موافقتنامه صلح با این گروه متهم کرد و در پاسخ، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان این اظهارات را "اتهامات بی بنیاد" و "بیانات تحریک کننده" خواند.