دولت اتریش حملات مرگبار وین را 'تروریستی' خواند؛ پلیس در تعقیب مظنون است

Otrish amaliat

عملیات گسترده پلیس و نیروهای امنیتی در مرکز شهر وین بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است

مقام‌ها در اتریش تایید کردند که حملات مسلحانه در مرکز شهر وین دستکم سه کشته بر جا گذاشته است. پلیس هم اکنون در جستجوی یک مظنون است. مقام‌های اتریش حمله را تروریستی خوانده‌اند.

دستکم ۱۲ نفر دیگر در این حملات زخمی شدند که وضعیت جسمی برخی از آنها وخیم گزارش شده است. گزارش شده که مهاجمان مسلح دستکم در شش مکان مختلف شهر به روی رهگذاران آتش گشوده بود.

نخست وزیر اتریش می‌گوید یکی از مهاجمان در درگیری با پلیس کشته شده است. یکی از مجروحان این تیراندازی هم یک افسر پلیس است.

 

سباستین کورتس، نخست‌وزیر اتریش این تیراندازی‌ها را "حمله تروریستی تنفرآور" خوانده و گفته کشورش "مرعوب" چنین اقداماتی نخواهد شد.

کارل نهامر وزیر کشور هم مهاجمی که به دست پلیس کشته شده را "تروریست اسلامگرا" توصیف کرده است.

او در یک نشست خبری گفت که مهاجم از هواداران دولت اسلامی (داعش) است و خانه مظنون مورد بازرسی قرار گرفته و مقادیری ویدیو کشف شده است. پلیس هم در توییتی نوشت که مهاجم کمربند انفجاری تقلبی به تن داشت.

 

وزیر کشور اتریش گفت كه دستکم یك مهاجم "مسلح و خطرناک" همچنان آزاد است. او از مردم خواست از ورود به مرکز شهر وین پرهیز كنند و به والدین گفت كه روز سه شنبه فرزندان خود را به مدرسه نبرند.

به گزارش پلیس وین، هدف یکی از حملات کنیسه جامع وین بوده که عبادت‌گاه اصلی یهودیان پایتخت اتریش است.

 

اسکار دوئیچ، رهبر جامعه یهودیان وین گفته کنیسه در هنگام این حمله بسته بوده است. افسر پلیس محافظ این کنیسه در جریان حمله زخمی شده است.

در شبکه اجتماعی توییتر ویدیوهایی منسوب به این درگیری منتشر شده که در آنها فردی سفیدپوش و اسلحه به دست دیده می‌شود.

رهبران اروپا تیراندازی را به شدت محکوم کردند. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت که "از این حملات وحشتناک به شدت شوکه شده است".

 

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در واکنش به تیراندازی وین در توییتر از کشورهای اروپایی خواسته که "تسلیم" این حملات نشوند.

 

اظهارات تازه رئیس جمهوری فرانسه در مورد خشونت‌های اخیر

"ما مردم فرانسه خود را در شوک و اندوم مردم اتریش شریک می‌دانیم؛ آنها امروز عصر شاهد وقوع حمله در قلب پایتخت خود، وین، بودند... بعد از فرانسه، حالا یک کشور دوست دیگر در اروپای ما مورد حمله قرار گرفته. دشمنان ما باید بدانند که با چه کسانی طرف هستند."

اشاره آقای مکرون به حمله با چاقو به یک کلیسا در شهر نیس فرانسه است که طی آن مهاجم سه نفر را کشت. آقای مکرون هفته گذشته آن حمله را یک "حمله تروریستی اسلام‌گرایانه" خواند. اظهاراتی که موجی از خشم و اعتراض را در میان کشورهای مسلمان به راه انداخت.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا هم این حملات را "بزدلانه" خوانده و گفته چنین اقداماتی ناقض ارزش‌های انسانی است.