در افغانستان؛ در رابطه با حمله به دانشگاه کابل ۱۳مسئول امنیتی به دلیل 'غفلت' بازداشت شدند

daneshgah kaboul hamlehپلیس کابل اعلام کرد که ۱۳ نفر را بخاطر "غفلت" از وظیفه در حمله به دانشگاه کابل بازداشت کرده است. در این حمله ۲۲ نفر کشته و ۴۰ نفر زخمی شدند که اغلب دانشجویان هستند.

فردوس فرامرز، سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که این سیزده تن، شامل آمر و مدیر جنایی حوزه سوم امنیتی، فرمانده واحد محافظت از دانشگاه و چند تن دیگر از مسئولان امنیتی هستند که برای تحقیق بیشتر به دادستانی نظامی معرفی شدند.

روز دوشنبه (۱۲ عقرب/آبان) سه مهاجم انتحاری وارد دانشگاه کابل شده و برای بیشتر از چهار ساعت با نیروهای امنیتی درگیر شدند. این حادثه واکنش گسترده را به همراه داشت.

مجلس نمایندگان افغانستان هم امروز نشست پر تنشی داشت. شماری از نمایندگان خواستار استجواب امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، اسدالله خالد، وزیر دفاع، مسعود اندرابی، وزیر داخله و رئیس امنیت ملی افغانستان بودند. شماری نیز مخالف این کار بوده و جلسه مجلس نیز با تنش همراه بود.

در نهایت میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد که برای دعوت افراد ذکر شده به پارلمان رای گیری خواهد کرد. در نهایت اعضای حاضر در مجلس نمایندگان به جزء از ۸ نفر به استجواب این افراد رای دادند و قرار شد که روز شنبه هفته آینده مجلس نمایندگان افغانستان جلسه فوق العاده داشته باشد.

انتقادها از مسئولین دولتی بخصوص امرالله صالح که بتازگی مسئولیت تامین امنیت کابل را به عهده گرفته، با افزایش ناامنی در این شهر بیشتر شده است.

آقای صالح در واکنش به این انتقادها امروز در صفحه فیسبوک خود نوشته "می‌بینم همه‌ای شما انتطار معجزه و ظهور مسیحا نفسی را دارید که مشکلات را حل سازد. معجزه‌ای ظهور نخواهد کرد و تنها کار متحدانه – جدی و صمیمانه من و توست که وضع را تغییر خواهد داد."

او افزوده که "حمله طالبان" بر دانشگاه کابل موشگافانه مورد بحث و بررسی‌های ابتدایی قرار گرفته است. او توضیح داده "این حمله وحشیانه و ضد بشریت شباهت بدون چون و چرا به حمله بالای پوهنتون/دانشگاه امریکایی ها دارد که کار طالبان بود – شباهت بی‌هیچ تفاوت با حمله بالای هتل کانتیننتال دارد که کار طالبان بود."

آقای صالح گفته که طراح حمله شناسایی شده "شبکه حقانی جز لاینفک طالبان است و تاج میر جواد از سال ۲۰۰۲ بدینطرف در پاکستان به سر می‌برد.. قضاوت بر اینکه جنایت علیه محصلان/دانشجویان را طالب انجام داده است تراوش از ذهن سیاسی ما نه بلکه استوار بر مدارک استخباراتی(اطلاعاتی) است."

او افزود که "عکس های تاج میر در شهر نصب می‌گردد.

مسئولیت این حمله را داعش پذیرفته و طالبان گفته در آن دستی ندارد. اما دولت طالبان را عامل آن می داند.

منبع: بی بی سی