ایکائو: ایران برای پایان تحقیقات سرنگونی هواپیمای اوکراینی دو ماه وقت دارد

soghoot ukrainairline

سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی از ایران خواست تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تسریع کند. شورای ایکائو اعلام کرد تهران برای گزارش نهایی فقط دو ماه وقت دارد. نتیجه مذاکرات تهران و کی‌یف مشخص نیست.

شورای ایکائو روز جمعه ۱۶ آبان (۶ نوامبر) در بیانیه‌ای از ایران خواست تحقیقات در مورد حادثه سرنگونی پرواز PS752 هواپیمایی بین‌المللی اوكراین در هشتم ژانویه ۲۰۲۰ را تسریع كند.

شورای ایکائو در این بیانیه تاکید کرده است که تحقیقات ایران باید طبق استانداردهای بین‌المللی تا ۱۲ ماه پس از بروز حادثه به پایان برسد. طبق مهلتی که ایکائو به ایران داده تحقیقات این کشور باید تا هشتم ژانویه ۲۰۲۱ پایان یابد.

رئیس شورای ایكائو گفته است تا کنون چند بار با ایران نشست داشته و از مقامات این کشور خواسته است تحقیقات در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تسریع كنند.
ایکائو یک نهاد تخصصی وابسته به سازمان ملل است.
در سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک زمین به هوا سپاه پاسداران ۱۷۶ نفر کشته شدند.
آخرین دور مذاکرات ایران و اوکراین در باره پرونده سرنگونی این هواپیما، دو هفته قبل در تهران برگزار شد و سه روز طول کشید. هدف نهایی مذاکرات ایران و اوکراین مشخص شدن ترتیب وقوع اتفاقاتی است که منجر به ساقط شدن هواپیمای مسافربری شده و نیز مبلغ غرامتی که ایران باید پرداخت کند.

اخیرا خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراین در شهرهای مختلف جهان از جمله ونکوور، تورنتو، اوتاوا، مونترال، واشنگتن دی‌سی، لندن و فرانکفورت به صورت آنلاین گردهم آمدند.

خواست این خانواده‌ها از جمله "محکومیت جنایت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ایکائو" و "ارائه نقشه راه کشورهای ذینفع برای رسیدن به حقیقت و عدالت" است.

مقامات دولتی و نظامی جمهوری اسلامی تا سه روز پس از این سانحه، علت سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام کردند. تنها زمانی که شواهد مبنی بر شلیک موشک قابل انکار نبود،، به این مسئله اذعان کردند.

منبع: دویچه وله