حریرچی: ابتلا و تلفات کرونا تا ۲ هفته آینده ۲ برابر می‌شود / تعطیلی دو هفته‌ای تهران باید در کل کشور انجام شود

harirchi iraj

معاون کل وزیر بهداشت گفت: همانطور که می دانیم ما روزانه سه هزار مورد بستری داریم و امروز بیش از یازده هزار مورد شناسایی جدید داشتیم. طبق پیش بینی سایت آمریکایی(IHME) که پیش بینی های آمریکا بر مبنای آن انجام می شود افزایش مرگ و میر تا نزدیک دو برابر در دوهفته آینده برای ایران را پیش بینی کرده است که امیدواریم اتفاق نیفتد.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: همانطور که می دانیم ما روزانه سه هزار مورد بستری داریم و امروز بیش از یازده هزار مورد شناسایی جدید داشتیم که البته همه موارد جدید شناسایی نمیشود.

به گزارش «انتخاب»، حریرچی در گفتگوی خبری افزود: متاسفانه ما بیش از ده روز است که مرگ های بالای ۴۵۰ را تجربه می کنیم، متاسفانه با این میزان رعایت پروتکل هایی که انجام می شود و با این میزان محدودیت هایی که اعمال می شود پیش بینی ها این است که ما روند صعودی در بستری ها و مرگ و میر خواهیم داشت.

وی افزود:طبق پیش بینی سایتIHME که پیش بینی های آمریکا بر مبنای آن انجام می شود افزایش مرگ و میر تا نزدیک دو برابر در دو هفته آینده را برای ایران پیش بینی کرده است که امیدواریم اتفاق نیفتد.

وی در ادامه گفت: ۶۵ نفر از روسای دانشگاه ها که فرماندهان جان بر کف مقابله با کرونا و در خط مقدم هستند و اکثر آن ها هم خودشان و هم معاونانشان مبتلا شده اند طی یک نامه ای به وزیر بهداشت و درمان که فرماندهی مقابله را بر عهده دارد درخواست کردند که تعطیلی های دو هفته ای نه تنها در تهران که در تمام کشور انجام شود. قاعدتا به مطالب این بزرگواران توجه خواهد شد، ولی من نکته ای را عرض می کنم عده ای دنبال این هستند که دو هفته تعطیل بشود تا به مسافرت و گردش و رفت و آمدهای خانوادگی بپردازند.

حریرچی افزود: من خواهش می کنم هرگونه تعطیلی که انجام شود ما باید وظایف فردی خودمان مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه را انجام دهیم. در حال حاضر حدود 30 درصد موارد مرگ در کشور ما ناشی از کرونا است و آیا روزانه 450 کشته کافی نیست تا خیلی از ما رفتارمان را تغییر بدهیم؟ ماسک بزنیم و مسافرت و مهمانی خانوادگی نرویم. دورهمی های خانوادگی و مهمانی ها عامل حداقل 30 درصد و در بعضی از استان ها عامل 50 درصد از موارد ابتلاهای جدید است.

وی بیان کرد: پاییز ما رنگ فوق قرمز پیدا کرد و با این همه عزا و فقدان عزیزانمان به سیاهی گرایید، به مردم می گویم اجازه دهید زمستانمان را سفید کنیم و در سیاهی این مرگ و میر غرق نشویم.


در این رابطه