درگیری پلیس با تظاهرکنندگان منکر کرونا و هشدار سازمان امنیت آلمان

Alman-Tazahorat-Corona

«یکی از تظاهرات منکران کرونا که به محفلی برای راست‌گرایان و نئونازی‌ها بدل شده‌اند، به درگیری با پلیس انجامید. سازمان امنیت آلمان نسبت به سوءقصدهایی از سوی مخالفان سیاست کرونایی و تبلیغ آنها "برای سرنگونی دولت" هشدار داد.»
 
دویچه وله:پلیس فرانکفورت عصر شنبه، ۱۴ نوامبر علیه تظاهرکنندگانی با ماشین آب‌پاش و باتوم وارد عمل شد که به دعوت انجمن موسوم به "دگراندیشان" به خیابان ریخته بودند. یک هفته پیش نیز همین انجمن بیش از ۲۰هزار نفر را در شهر لایپزیگ به خیابان کشاند و مرکز شهر را به آشوب کشید.
 
در فرانکفورت نیز همانند لایپزیگ مخالفان چپ نیز ضدتظاهرات برگزار کردند. پلیس نخست مخالفان و سپس راستگرایان را مورد حمله قرار داد. پیش از حمله پلیس، برخی تظاهرکنندگان به پلیس حمله کرده بودند.
 
مخالفان چپ چندین بار مسیر حرکت تظاهرات راستگرایان حول انجمن "دگراندیشان" را سد کردند. بر روی پلاکاردهایشان نوشته بودند: "راستگرایان بر زمین". آنها نماد جنبش ضدفاشیستی را علم کرده بودند.
 
پلیس تلاش کرد با بستن برخی خیابان‌ها تظاهرکنندگان دو اردوگاه را از هم دور نگه دارد. از سوی دیگر تظاهرکنندگان راستگرا از رعایت مقررات کرونایی عدول کردند. بسیاری از آنها ماسک بر صورت نداشتند. پلیس اعلام کرد "بارها مجبور شده مانع از حرکت تظاهرکنندگان شود و به مسئول این تجمع هشدار داده و به تأکید خواسته است که مقررات بهداشتی باید رعایت شوند".
 
از آنجا که هشدار مکرر پلیس مؤثر واقع نشد، نیروهای امنیتی مجبور شدند در میدان راتنائوپلاتس پایان تظاهرات را اعلام کند. پلیس از تظاهرکنندگان خواست محل را ترک کنند و با امتناع جمعیت روبرو شد. در این شرایط پلیس مجبور شد برای پراکندن جمعیت ماشین آب‌پاش را علیه این منکران ویروس کرونا به کار گیرد. پیش از آن پلیس بارها به تظاهرکنندگان اعلام کرد، در صورت عدم ترک محل ماشین‌های آب‌پاش را به کار خواهد گرفت.
 
«هشدار سازمان امنیت آلمان»
برنهارد ویتهاوت، رئیس اداره حفاظت قانون اساسی ایالت نیدرزاکسن آلمان در مورد رادیکالیزه شدن مخالفان سیاست کرونایی دولت آلمان هشدار داد.
 
ویتهاوت به روزنامه "نویه اوسنابروکر تسایتونگ" گفت که این اعتراضات دیگر کمتر در مخالفت با برخی مقررات محدودکننده صورت می‌گیرد، بلکه آنها بیشتر یک به اصطلاح آنها "دیکتاتوری کرونا" هدف قرار داده‌اند. او می‌گوید در این اعتراضات "به طور علنی یک توهم سرنگونی علیه دولت آلمان تبلیغ می‌شود".
 
این مسئول ایالتی سازمان امنیت آلمان می‌گوید، برخی از آنها از دست زدن به سوءقصد دیگر ابایی ندارند. یک نمونه آن سوءقصد ایجاد حریق در انستیتوی روبرت کخ و انفجار مواد منفجره در منطقه مرکزی برلین بود که پس از آن نامه‌ای منتشر شد که مسئولیت آن را برعهده گرفته بودند.
ویتهاوت می‌گوید: «من منتفی نمی‌دانم که سوءقصدهای دیگری پیش بیاید، که البته امیدوارم چنین نشود.» او افزود که وضعیت را باید دقیقا زیر نظر داشت.
 
پیش از آن نیز فوس تورستن، رئیس سازمان امنیت در هامبورگ گفته بود "وضعیت دقیقا زیر نظر است که یک جنبش افراطی در حال شکل‌گیری باشد".
در ایالت‌های دیگر آلمان نیز وزیران کشور، نخست‌وزیران و مسئولان امنیتی نسبت به جنبش "دگراندیشان" هشدار داده‌اند تا مبادا این محفل تبدیل به یک جنبش سراسری راست افراطی با گرایش به خشونت تبدیل شود.