سخنگوی ارتش اسرائیل:هدفهای مرتبط با سپاه قدس و ارتش سوریه را بمباران کردیم

jangandeh israeilاویخای ادرعی سخنگوی ارتش اسرائیل صبح چهارشنبه در پستی در توییتر نوشت که نیروهای دفاعی اسرائیل اهداف نظامی مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ارتش سوریه را بمباران کرده است.

خبرگزاری رسمی سوریه پیشتر گزارش داده بود که در "تجاوز اسرائیل" به بلندهای جولان سه پرسنل نظامی این کشور کشته و یک سرباز دیگر زخمی شده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که حمله جنگنده های اسرائیلی علیه انبارها، مقرهای فرماندهی، مجتمع های نظامی و پدافند هوایی انجام شد.

او گفت که این حملات در واکنش به کار گذاشتن بمب های دست ساز در داخل مرز جولان توسط هسته ای که به دستور ایران عمل می کرد انجام می شود.

اسرائیل اغلب مواضع ایران و شبه نظامیان وابسته به آن را در سوریه هدف می گیرد.

ایران در جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، حمایت می کند، اما اسرائیل حضور نظامی ایران در سوریه را تهدیدی استراتژیک برای خود می داند.

خبرگزاری رسمی سوریه پیشتر در روز چهارشنبه گزارش داد که پدافند هوایی این کشور "تجاوز اسرائیل" در آسمان دمشق، پایتخت، را دفع کرد اما بعد حمله دیگری در ناحیه جنوبی کشور انجام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز منابع آگاه در تشکیلات اطلاعاتی غرب می گویند که اسرائیل در سال جاری حملات به سوریه را به عنوان بخشی از جنگ سایه برای مهار نفوذ نظامی ایران تشدید کرد، اقدامی که با تایید واشنگتن انجام می شود.

با این حال اسرائیل به ندرت مسئولیت حملات در داخل سوریه را به عهده می گیرد.

اسرائیل و سوریه همسایگانی در وضعیت عملا جنگی هستند. اسرائیل در سال ۱۹۶۷ بخشی از بلندهای جولان را در جنگ شش روزه اشغال کرد.

حمله تازه ساعاتی پیش از ورود مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل از جمله برای بحث درباره ایران انجام شد. این احتمالا آخرین سفر آقای پومپئو به اسرائیل پیش از پایان کار دولت دونالد ترامپ است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دولت ترامپ را قوی ترین متحد خود تا به امروز در کاخ سفید توصیف کرده و بارها از مواضع سخت دولت ترامپ علیه ایران ستایش کرده است.

گفته می شود با پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا آقای نتانیاهو اکنون نگران تعامل دیپلماتیک او با ایران و احتمال بازگشت به برجام، توافق هسته ای، است.

منبع: بی بی سی