شتاب گیری پاندمی کرونا در جهان/ امریکا و برزیل و هند و مکزیک دارای بیشترین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا

coronavirus دویچه وله فارسی: شمار مبتلایان به کرونا در هند از ۹ میلیون نفر بالاتر رفت. در آمریکا در ۲۴ گذشته حدود ۲۲۰۰ نفر بر اثر پاندمی جان باخته ‌اند. آمریکا، برزیل و هند، در صدر ابتلا به کرونا قرار دارند. در آلمان شمار مبتلایان به رکوردی تازه رسید.
 
در هند ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۴ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته ‌اند. وزارت بهداشت هند بامداد جمعه (۲۰ نوامبر/۳۰ آبان) اعلام کرد که شمار مبتلایان به کووید۱۹ در هند از ۹ میلیون نفر بالاتر رفته است.
 
از آغاز اپیدمی بیش از ۱۳۲ هزار نفر در هند جان خود را از دست داده ‌اند، در هفته ‌های گذشته آمار مرگ و میر اندکی کاهش یافته، اما در مراکز پرجمعیت همچنان بالاست. دولت برای پیشگیری از کرونا محدودیت‌ هایی اعلام کرده و بر مبلغ جریمه نقدی برای نقض مقرراتی مانند نزدن ماسک افزوده است. 
 
آمریکا با بالاترین قربانیان:
 
گسترش کرونا در آمریکا همچنان قربانی می ‌گیرد.
 
شامگاه پنجشنبه گزارش شد که ظرف یک شبانه ‌روز بیش از ۲۲۰۰ نفر بر اثر پاندمی جان باخته ‌اند. بنابر همین گزارش در ایالات متحده، بیش از ۲۰۰ هزار ابتلای تازه ثبت شده است.
 
بنا به آمار دانشگاه جانز هاپکینز، از آغاز پاندمی در آمریکا، مجموعا حدود ۲۵۰ هزار نفر بر اثر بیماری‌ های عفونی درگذشته‌ اند.
 
به موازات گسترش شدید کرونا، ایالت‌ های گوناگون محدودیت ‌ها را بیشتر کرده ‌اند. برای نمونه از مردم خواسته شده است که از مسافرت در "جشن شکرگزاری" اکیداً خودداری کنند. جشن شکرگزاری، مهمترین جشن خانوادگی در آمریکا شناخته می ‌شود.
 
در کنار محدودیت های دیگر، فرماندار کالیفرنیا برای برخی از شهرستان ‌ها از ساعت ده شب تا پنج بامداد منع رفت و آمد اعلام کرده است.
 
با وجود گسترش شدید ویروس کرونا در ایالات متحده، رئیس جمهور و نزدیکان او همچنان می ‌کوشند خطر پاندمی را گذرا و اندک جلوه دهند.
 
مایک پنس، معاون رئیس جمهور، پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی کارگروه کرونا در کاخ سفید، گفت: «ابتلا به ویروس در سراسر کشور رو به رشد است؛ اما ما به لحظۀ امیدواری، نزدیک می‌شویم و می‌دانیم که مردم آمریکا می‌ دانند چگونه عمل کنند».
 
به گفته پنس در هفته‌ های آینده افرادی که در وضعیت خطیری قرار دارند، به تدریج واکسن دریافت خواهند کرد. او تصریح کرد: «ما هیچگاه به اندازه امروز این چنین در مقابله با این ویروس آماده نبوده‌ایم».
 
در مکزیک تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری کووید-۱۹ جان باخته ‌اند. مکزیک از نظر ابتلا به ویروس کرونا، بعد از آمریکا و برزیل و هند، چهارمین کشور در جهان است.
 
در ۲۴ ساعت گذشته ۵۷۶ نفر در مکزیک بر اثر عفونت کرونایی جان خود را از دست دادند. به گفته وزارت بهداشت برزیل در کشور تاکنون بیش از یک میلیون نفر مبتلا به کرونا ثبت شده است.
 
رکوردی تازه در آلمان:
 
بنا به گزارش انستیتو روبرت کخ، گسترش ویروس کرونا در آلمان رکوردی تازه ثبت کرده است. بامداد جمعه اعلام شد که ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۲۳ هزار و ۶۴۸ نفر به ویروس کرونا دچار شده‌اند. با مرگ ۲۶۰ نفر، اکنون شمار جان‌ باختگان بر اثر کرونا، به ۱۳ هزار و ۶۳۰ نفر رسیده است.
 
در آلمان به گفته بنیاد علمی روبرت کخ از آغاز پاندمی تاکنون ۸۷۹ هزار و ۵۶۴ نفر به بیماری کووید-۱۹ دچار شده و از میان آنها ۵۷۹ هزار و ١٠٠ نفر بهبود یافته ‌اند.
 
در آلمان فعالیت در بیشتر عرصه‌ های زندگی عمومی تعطیل شده، اما دولت مصر است که کودکستان‌ها و مدرسه‌ها همچنان باز بمانند.
 
بیشتر کارمندان ادارات به دورکاری روی آورده ‌اند، اما جامعه ‌شناسان هشدار می‌ دهند که کار در خانه در درازمدت، اثراتی زیانمند بجا می‌گذارد که برای سلامتی جسمی و روحی افراد خطرناک است. آنها هشدار می ‌دهند که انسان موجودی اجتماعی است و باید همواره در ارتباط با همنوعان خود باشد.
 
کارشناسان توصیه می ‌کنند که بهترین راه حل در شرایطی کنونی، آمیزه ‌ای از دورکاری با حضور همراه با احتیاط در محل کار است.