تخریب اتاقک زن سرپرست خانوار و خودسوزی و ۱۷ درصد سوختگی وی/ عذرخواهی فریدون همتی

Khodsouzi- Otaghak-1 ایرنا: استاندار هرمزگان با انتقاد از تخریب منزل زن سرپرست خانوار، بر برخورد اداری و قضائی با عاملان این تصمیم نادرست و غیراصولی تأکید کرد.
 
فریدون همتی پنجشنبه شب ساعتی قبل با اطلاع از اتفاق رخ داده ازسوی عوامل شهرداری و یگان حفاظت اراضی مسکن با شهردار بندرعباس تماس فوری گرفت.
 
وی بیان داشت: این اقدام افکار عمومی را جریحه ‌دار کرده و درحالی که می ‌شد با برخورد و روش مناسب قانون را درست و صحیح  اجرا  کرد، اوج بی ‌تدبیری در این زمینه صورت گرفته است.
 
استاندار هرمزگان اظهارداشت: هرچند اقدام غیرقانونی در تصرف اراضی ملی نباید صورت گیرد، اما نوع رفتار این چند مأمور شهرداری و بی ‌دقتی و بی ‌تدبیری در این زمینه، به طور کامل مشهود بوده و چهرۀ کارکنان شهرداری را خدشه دار کرده ‌اند که بنده بجای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عذرخواهی می‌کنم.
 
استاندارهرمزگان ملزم شده تا ضمن دلجویی از این بانوی آبرومند و کودکان آنان، به شکل مقتضی این عمل نادرست را جبران کند و کمیته امداد نیز مشکل مسکن این زن و فرزندانش پیگیری و رفع کند. 
 
بازرسی کل استان هرمزگان نیز در واکنش به حادثه تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار شبانه شهردار و عوامل موضوع برای پاسخگویی فراخواند و گفت: محض اطلاع از موضوع بازرسی کل استان هرمزگان ضمن ورود قاطعانه و سریع ساعاتی پیش با فراخواندن شبانه شهردار و عوامل دخیل در تخریب جهت پاسخگویی ضمن تذکر شدید به عوامل موضوع دستور رفع مشکل را به قید فوریت صادر شد..
 
رضا مختاری با انتقاد شدید از حادثه پیش آمده در خصوص تخریب منزل زن سرپرست خانوار هرمزگانی افزود: در این خصوص با عوامل و مقصرین موضوع بدون اغماض برخورد قانونی خواهیم داشت.
 
همچنین رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با حضور در بیمارستان شهید محمدی از مصدوم حادثه تخریب یک منزل مسکونی توسط شهرداری بندرعباس ضمن عیادت از بیمار و با اعضای خانواده وی درجریان روند رسیدگی به وضعیت و مراحل درمان وی قرار گرفت
 
علی صالحی در این رابطه تصریح کرد: براساس گزارش مسئولان بیمارستان، روند درمان مصدوم ادامه دارد و کادر درمانی با جدیت از همان دقایق ابتدایی حادثه وارد عمل شده اند و به سازمان‌ های حمایتی هم دستور قضائی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود.
 
وی با بیان اینکه همه خدمات بیمارستانی برای فرد مصدوم، رایگان خواهد بود و باید طول درمان او نیز به صورت کامل طی شود، تأکیدکرد: آنچه در مورد تخریب محل سکونت این خانم در بندرعباس رخ داده و نوع و شیوه عملکرد مسئولان و کارکنان شهرداری و نحوه برخورد با آنچه از سوی آنها غیرقانونی خوانده شده، به طور دقیق در دست بررسی است.
 
به دنبال انتشار فیلمی از تخریب سرپناه یک زن سرپرست خانوار در شبکه ‌های اجتماعی و بازتاب گسترده آن، مسئولان استان هرمزگان از جمله استاندار و دادستان بندرعباس واکنش نشان دادند.
 
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس گفت: پرونده قضائی برای متخلفین تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی است.
 
شهرداری بندرعباس پنجشنبه شب با انتشار متنی اعلام کرد: منزل این زن در زمین‌ های تصرفی ملی ساخته شده بود و ساخت و ساز آن غیر قانونی بوده است.
 
در ادامه این متن آمده است: پیش از این، چندین مرتبه به این خانواده تذکر داده شده بود که محل را ترک کنند، زیرا در منطقه غیرمجاز و نا امن که بستر رودخانه بود، اقدام به ساخت این اتاقک کرده بودند.
 
بر اساس این متن با دستور شهردار، تکلیف شده که علاوه برپرداخت تمام هزینه های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.
 
این زن سرپرست خانوار پس از تخریب خانه (اتاقک) اقدام به خودسوزی کرده و هم اکنون با ۱۷ درصد سوختگی در بیمارستان بستری است.
 
 
***
 
خودسوزی زن سرپرست خانوار در بندرعباس​ تخریب آلونک وی توسط مأموران شهرداری
 
رکنا: فیلم تخریب آلونک یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس به دست ماموران شهرداری صبح امروز ۲۹ آبان ماه در فضای مجازی منتشر شد. شهردار بندرعباس و معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در خصوص این حادثه و چگونگی اقدام به خودسوزی این زن به رکنا توضیح دادند.
 
به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، عباس امین زاده ء شهردار بندرعباس در خصوص علت تخریب خانه این زن با تاکید بر اینکه در زمین تصرفی خانه ساخته بود و بعد از چندین مرتبه تذکر و ارسال ابلاغیه برای تخلیه این تخریب صورت گرفته است گفت : زمین تصرفی بود ، باید طبق قانون تخریب می شد.
 
وی در ادامه با بیان اینکه بارها به این خانواده گفته شده بود که محل را تخلیه کنند ادامه داد: ماموران شهرداری به همراه ماموران یگان حفاظت مسکن در بخش رفع تصرفات به محل اعزام شده بودند. این زمین ها متعلق به مسکن و شهرسازی است و به قصد جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز این تخریب صورت گرفته است. این خانواده مجوز ساخت خانه نداشتند و غیر قانونی آن محل را بنا کرده بودند.
 
جبران خسارت می شود و به این زن زمین اهدا خواهد شد:
 
موحدی نژاد ،معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در گفت و گو با رکنا در خصوص این حادثه چنین توضیح داد: دیروز ساعت ۱۰ صبح، از سامانه ۱۳۷ گزارشی اعلام شد مبنی بر اینکه خانه ای در زمین غیرمجاز ساخته شده است . ماموران پیشگیری منطقه ۳ به محل مراجعه کردند .  ظاهرا پیش از این ، چندین مرتبه به این خانواده تذکر داده شده بود که محل را ترک کنند زیرا در منطقه غیرمجاز ساخت و ساز انجام داده اند. این تاکید بر تخلیه محل ،بیشتر برای امنیت خود این خانواده بود ،زیرا در محلی نآمن که  بستر رودخانه ای که مسیر آب های سطحی از شمال شرق به سمت دریاچه ۲۲ بهمن بود اقدام به ساخت این اتاقک کرده بودند.
 
موحدی نژاد در حالی که در تصاویر تخریب ، وجود یخچال و فرش و ... در خانه به چشم می خورد تاکید داشت که در آن اتاقک زندگی نمی کردند و فقط یک چهار دیواری بوده است که تخریب شد ادامه داد: در لحظات تخریب، زن ناگهان اقدام به خودسوزی کرد. بلافاصله به بیمارستان منتقل شد ولی متاسفانه دچار  ۱۸ درصد سوختی شده است که بیشتر در دست چپ این زن است .
 
معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در ادامه در مورد اینکه آیا بعد از این حادثه شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی قصد جبران خسارت دارند یا خیر؟ گفت : طبق دستور شهردار، تکلیف شده  که علاوه برپرداخت تمام هزینه های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.