در پی انتشار بیانیه اتحادیه اروپا در رابطه با اعدام روح‌الله زم، وزارت خارجه ایران سفرای آلمان و فرانسه را احضار کرد

Zamm-Rouhollah-Dadgah

«روند محاکمه روح‌الله زم با انتقاد شدید گروه‌های حقوق بشری روبرو شد که از جمله به پخش "اعترافات اجباری"او از تلویزیون ایران اعتراض کردند.»
 
وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا و فرانسه در محکومیت اعدام روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی، سفرای دو کشور را احضار کرده است. همچنین دانمارک و کانادا هم اعدام آقای زم را محکوم کرده‌اند.
 
سفیر آلمان، رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا، به نمایندگی از این اتحادیه به وزارت خارجه ایران احضار شده و "مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه" به او ابلاغ شده است.
 
همچنین فیلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در تهران هم به دفتر مدیر اروپای وزارت خارجه ایران احضار و اعتراض جمهوری اسلامی به او ابلاغ شد.
 
اتحادیه اروپا و دولت فرانسه روز شنبه ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر) در بیانیه‌های جداگانه اجرای حکم اعدام روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز را محکوم کرده بودند.
 
اتحادیه اروپا در بیانیه‌اش این اعدام را به "شدیدترین شکل ممکن" محکوم و بار دیگر مخالفت خود را با مجازات مرگ "تحت هر شرایطی" اعلام کرده بود.
 
در این بیانیه از مقام‌های ایران خواسته شد "از حقوق متهمان در برخورداری از محاکمه‌ای عادلانه اطمینان حاصل کنند و به شگرد استفاده از اعترافات تلویزیونی برای اثبات یا اعلام گناهکار بودن آنها پایان دهند."
 
دولت فرانسه هم در بیانیه‌ای دیگر اعدام آقای زم را "وحشیانه" و مغایر تعهدات بین‌المللی ایران خواند.
 
وزارت خارجه فرانسه گفت که این کشور "با قوی‌ترین عبارات ممکن این نقض فاحش آزادی بیان و آزادی مطبوعات در ایران را محکوم می‌کند."
 
«انصراف سردبیر گاردین از اجرای یک برنامه مربوط به ایران»
فردا قرار است در بخشی از یک همایش مجازی سه روزه درباره اقتصاد ایران و اروپا سفرای چهار کشور اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، اتریش و ایتالیا صحبت کنند اما مجری برنامه که پتریک وینتور، سردبیر دیپلماتیک روزنامه گاردین است گفته در اعتراض به اعدام "منزجرکننده" روح‌الله زم "همکار روزنامه‌نگار" این پنل را مدیریت نخواهد کرد.
 
او از سفرای اروپایی خواسته که روابط تجاری را منوط به رعایت حقوق بشر در ایران بکنند.
 
در ادامه واکنش کشورهای اروپایی، وزیر خارجه دانمارک هم در توییترش نوشته که اعدام روح‌الله زم را محکوم می‌کند. یپ کوفود از ایران خواسته مجازات اعدام را متوقف کند.
 
همچنین وزارت خارجه کانادا با انتقاد شدید از ایران در اعدام یک روزنامه‌نگار، تاکید کرده که این کشور در مقابل کسانی که آزادی و امنیت روزنامه‌نگاران را خدشه‌دار کنند، خواهد ایستاد.
 
آقای زم به جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل و فرانسه، همکاری با دولت متخاصم آمریکا و مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده متهم شده بود. روند محاکمه او با انتقاد شدید گروه‌های حقوق بشری روبرو شد که از جمله به پخش "اعترافات اجباری" آقای زم از تلویزیون ایران اعتراض کردند.
 
سپاه پاسداران مهرماه سال گذشته خبر بازداشت و انتقال آقای زم به ایران را اعلام کرد. او مقیم فرانسه بود و در سفری به عراق بازداشت شد.
 
آقای زم از عراق به ایران منتقل شد و منبعی آگاه در دولت عراق به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که در آن زمان دستگاه اطلاعاتی عراق هم‌زمان با ورود هواپیمای حامل روح‌الله زم به بغداد او را بازداشت کرد.
 
آقای زم بعد از اعتراض‌ها به انتخابات سال ۸۸ مدتی بازداشت و بعد از آزادی از ایران خارج شد. او در سال‌های گذشته، ‌سایت و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) را راه‌اندازی کرد.
 
آمدنیوز کانال تلگرامی جنجالی و پرمخاطبی بود که با افشای اخبار پشت پرده و امنیتی مانند حساب‌های بانکی رئیس پیشین قوه قضاییه (صادق لاریجانی) و پرونده آزار جنسی سعید طوسی، توجه زیادی را جلب کرد. این کانال تلگرامی اعتراض‌های دی ۱۳۹۶ را هم به صورت گسترده‌ای پوشش داد.
 
منبع خبر:  بی‌بی‌سی فارسی