محاکمه ۹۰۳ کودک و نوجوان ترک به جرم اهانت به اردوغان

erdogan rajabآمارها ی وزارت دادگستری ترکیه افزایش چشمگیر تعداد پرونده‌های مرتبط با توهین به رئیس جمهوراین کشور را نشان می‌دهد.

به گزارش مشرق، بر اساس آمار وزارت دادگستری ترکیه ۹۰۳ کودک و نوجوان از جمله ۲۶۴ کودک بین ۱۲ تا ۱۴ سال به اتهام توهین به «رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه در یک دوره شش ساله محاکمه شدند.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «العربیه» آمار وزارت دادگستری ترکیه نشان داد که در یک بازه زمانی ۶ ساله، ۱۲۸ هزار و ۸۷۲ مورد بازجویی به دلیل توهین به رئیس جمهور انجام شد و دادستان‌ها فقط در سال ۲۰۱۹ تعداد ۳۶۰۶۶  مورد شکایت را رسیدگی کردند.

طبق ماده ۲۹۹ قانون مجازات ترکیه، توهین به رئیس جمهور این کشور می‌تواند به مجازات حبس بین یک تا چهار سال منجر شود.

این آمار نشان میدهد در مجموع ۹ هزار و ۵۵۶ نفر به دلیل انتشار پست در رسانه‌های اجتماعی محکوم و ۲ هزار و ۶۷۶ نفر به زندان رفتند که هفت نفر آنها نوجوان بودند. حدود ۴۳۲۵ نفر نیز تبرئه شدند. ۲۳۴ تبعه خارجی و هشت شخصیت حقوقی نیز مورد شکایت قرار گرفتند و برای ۹ تبعه خارجی نیز مجازات حبس صادر شد.

آنچه که در این آمار مشهود است افزایش چشمگیر تعداد پرونده‌های مرتبط با توهین به رئیس جمهور ترکیه است. در  سال ۲۰۱۶ پیشنهاد لغو ماده ۲۹۹ در زمینه توهین به ریاست جمهوری در ترکیه رد و گفته شد که این امر برای حفاظت از نظم عمومی و جامعه ضروری است.