ده ها دسته ملخ صحرایی نابالغ با جمعیت هر دسته ای ۸۰ تا ۱۰۰ میلیونی در حرکت از کویت و عربستان به سوی ایران

malakh رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به شرایط موجود، در صورت عدم مبارزه به موقع و مناسب، انفجار جمعیتی ملخ صحرایی مهاجم در کشور اتفاق خواهد افتاد و استان‌ های زیادی را درگیر می‌ کند و تا باغات شهر شیراز پیش می‌رود و وارد باغات پسته و خرمای کرمان می‌ شود.
 
کیخسرو چنگلوایی در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه در کشور ما بیش از ۶۰۰ نوع آفت به محصولات کشاورزی حمله می‌ کنند، اظهار کرد: علاوه بر آفات، محصولات کشاورزی توسط عوامل بیماری زا و علف‌ های هرز مورد تهدید قرار می‌ گیرند.
 
وی ادامه داد: آفات و سایر عوامل مذکور می ‌توانند سالانه ۳۵ درصد از محصولات کشور را دستخوش خسارت کند.
 
چنگلوایی، ۳۵ درصد خسارت را معادل از بین رفت ۳۷ تا ۴۰ میلیون تن از تولیدات کشاورزی کشور عنوان کرد.
 
وی یکی از مخرب‌ ترین آفت هایی که کشور با آن درگیر شده است را ملخ صحرایی برشمرد و گفت: این حشره همه چیزخوار بوده و به دلیل پروازی بودن، مبارز با آن سخت است.
 
چنگلوایی ادامه داد: ملخ صحرایی هر سال رفتار متفاوتی از خود نشان می ‌دهد که باعث غافلگیری می‌ شود، همچنین محل استقرار آن، معمولا مناطق صعب العبور است.
 
وی با تأکید بر اینکه در صورت عدم مبارزه به موقع و مناسب با ملخ صحرایی، امکان ایجاد قحطی وجود دارد، افزود: در سال ۹۷ پس از ۵۰ سال بار دیگر شاهد ورود ملخ صحرایی به کشور بودیم که در آن سال با حمایت دولت، همت سازمان حفظ نباتات و همکاری کشاورزان در بیش از ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور مبارزه با آفت انجام گرفت.
 
چنگلوایی یادآور شد: در سال ۹۸ با کاهش هجوم آفت، سطح مبارزه به ۴۵۰ هزار هکتار کاهش یافت.
 
به گفته وی؛ اگر مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام نمی ‌شد، فقط در سال زراعی ۹۸ بیش از ۱۲ هزار میلیارد خسارت به باغات و مزارع مردم وارد می‌ شد.
 
چنگلوایی پیش ‌بینی کرد که با توجه به بارندگی مناسب در کانون اصلی ملخ صحرایی در شاخ افریقا و شبه جزیره عربستان و افزایش جمعیت این آفت، در سالجاری سطح مبارزه با این آفت در کشور به بیش از ۱ میلیون هکتار برسد که میزان آن بی ‌سابقه است.
 
وی زمان رسیدن ملخ‌ های صحرایی به کشور را تا چند هفته دیگر و در ابتدای بهمن ماه عنوان کرد.
 
چنگلوایی گفت: در حال حاضر ده ها دسته ملخ صحرایی نابالغ هر دسته با جمعیت ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون عدد از کویت و عربستان در حال حرکت به سوی ایران هستند.
 
وی مناطقی که بیشتر در خطر هجوم ملخ‌ ها صحرایی قرار دارند را آبادان و چابهار نام برد.
 
چنگلوایی اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود در صورت عدم مبارزه به موقع و مناسب، انفجار جمعیتی ملخ صحرایی مهاجم در کشور اتفاق خواهد افتاد، استان‌ های زیادی را درگیر می‌ کند و تا باغات شهر شیراز پیش می‌ رود و وارد باغات پسته و خرمای کرمان می ‌شود.
 
 وی با بیان اینکه سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از این اتفاق برنامه‌ریزی دقیقی انجام داده است، اظهار کرد: این برنامه ‌ریزی که با کمک تجربه ‌های کسب شده انجام شده است؛ شامل: دستورالعمل ‌ها، رصد و پایش، اطلاع رسانی به کشاورزان، آموزش کشاورزان و تأمین سموم و ... است.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، شرط انجام به موقع و کارآمد این برنامه‌ ها را برای کنترل آفت ملخ صحرایی در کشور را تأمین مالی کافی دانست.
 
چنگلوایی افزود: تا امروز دولت و دستگاه‌ های مسئول همکاری های خوبی برای کنترل آفت مخرب ملخ صحرایی داشته و نتیجه این همکاری گزارش‌ های مستندی است که نشان می‌ دهد ملخ مهاجم صحرایی نتوانسته به اراضی کشاورزی و باغات مردم خسارت وارد کند، اما در هجوم جدید به دلیل جمعیت بالای آفت، نیاز به کمک و همکاری بیشتری از طریق تأمین مالی مناسب است.
 
وی میزان نیاز مالی سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با ملخ مهاجم صحرایی در هجوم گسترده و بی‌ سابقه جدید را ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.
 
چنگوایی تصریح کرد: امسال فقط در سموم آفت کش، افزایش قیمت ۵ برابری داشته ‌ایم، همچنین در سایر مؤلفه‌ های مبارزه نیز شاهد افزایش بالای هزینه ‌ها هستیم.
 
چنگلوایی با بیان اینکه آفت ملخ صحرایی می ‌تواند، روزانه ۴۵ میلیارد تومان فقط به گندم خسارت وارد کند، افزود: میزان نیاز مالی برای مبارزه با ملخ صحرایی، تنها معادل با ۵ روز خسارتی است که این آفت می ‌تواند به محصول استراتژیکی مانند گندم وارد کند.
 
وی با تأکید بر اینکه خوشبختانه تا امروز وزیر کشور، معاون اول رئیس جمهور و دیگر رؤسای سازمان‌ های مربوطه همکاری خوبی برای تأمین مالی داشته ‌اند، گفت: امیدواریم این همکاری برای تأمین باقی منابع مالی مورد نیاز برای مبارزه با ملخ مهاجم صحرایی انجام شود.