قیمت مسکن پس از افزایش ۶۰۳ درصدی در دولت روحانی، ۱ درصد کاهش یافت

gheymate maskan

گره خوردن قیمت سرپناه مردم با نرخ ارز/ راهکار اصلی کاهش قیمت مسکن چیست؟

روابط عمومی بانک مرکزی از کاهش ۱ درصدی قیمت مسکن در آذرماه خبر داده است، اما اشاره نکرده که از ابتدای دولت روحانی مسکن بیش از ۶۰۰ درصد گران شده است.

سرویس اقتصاد مشرق- در اطلاعیه روابط عمومی بانک مرکزی آمده است:  در آذرماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۲۶۹.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ابتدای دولت یازدهم قیمت هر مترمربع مسکن در تهران ۳میلیون و ۸۶۹هزار تومان بود که با شیبی تند در دولت روحانی مواجه شد و در آبان امسال از ۲۷ میلیون تومان هم عبور کرد و به متری ۲۷ میلیون و ۱۹۳هزار تومان رسید. بر این اساس، از ابتدای دولت یازدهم تا آبان امسال قیمت مسکن در تهران ۶۰۳ درصد افزایش یافته بود.

بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی، در آذرماه رقم بسیار ناچیزی از آن گرانی بیش از ۶۰۰درصدی قیمت  مسکن در دولت روحانی کاسته شده است. اما بانک مرکزی بدون اشاره به فشاری که افزایش ۶۰۰ درصدی قیمت مسکن بر مردم وارد کرده، کاهش ۱ درصدی قیمت مسکن در آذرماه را نقطه عطف اقتصاد کشور خوانده است!

لازم به ذکر است در دوره هشت‌ساله دولت‌های نهم و دهم قیمت مسکن در تهران حدود ۵۲۲ درصد افزایش یافته بود. بنابراین جهش قیمت مسکن در تهران در دولت روحانی، تاکنون نزدیک ۸۰ واحد درصد بیشتر از دولت قبل بوده است.
: مشرق نیوز